12953 objekt hittade, visar sidan 331 av 648

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 14658 Sweden Facit 105 used, 1916 Landstorm I 5+FEM / 2 öre orange. EXCELLENT cancellation MALMÖ 17.3.17. (Utrop ca €27 / $29) stämplad 300
14659K Sweden Facit 105-109 cover, 5+FEM öre on 2, 3, 4, 5 and 6 öre, respectively, as postage for registered cover to Denmark. The stamps which were mot valid for sent abroad have been annulled and then returned to sender. Cancelled STOCKHOLM 24.8.17, PKXP 62D 25.8.1917 and STOCKHOLM 25.8.17. (Utrop ca €71 / $78) på brev 800
Köp Klicka för foto 14660 Sweden Facit 105-14 postfrisk-ostämplad, 1916 Landstorm I SET (10). Set with sheets of four. F 3400 (Utrop ca €35 / $39) postfrisk-ostämplad 400
Köp Klicka för foto 14661 Sweden Facit 105-14 used, 1916 Landstorm I SET (10). Block of four set. F 2800 (Utrop ca €35 / $39) stämplad 400
Köp Klicka för foto 14662 Sweden Facit 107 used, 1916 Landstorm I 5+FEM / 4 öre grey. EXCELLENT cancellation LINKÖPING 2.1.1917. (Utrop ca €35 / $39) stämplad 400
14663K Sweden Facit 107 cover, 1916 Landstorm I 5+FEM / 4 öre on two postal items, of which one carelessly opened cover 1917, and one postcard 1918. (2). F 350 (Utrop ca €13 / $15) på brev 150
14664K Sweden Facit 107, 72 cover, 1916 Landstorm I 5+FEM / 4 öre grey + 2 öre on postcard sent from KISA LBR 29.7.1918 to Borgholm. (Utrop ca €27 / $29) på brev 300
Köp Klicka för foto 14665 Sweden Facit 108 used, 1916 Landstorm I 5+FEM / 5 öre green. EXCELLENT cancellation STOCKHOLM 10.3.17. (Utrop ca €27 / $29) stämplad 300
Köp Klicka för foto 14666K Sweden Facit 108 cover, 1916 Landstorm I 5+FEM / 5 öre green, two copies, as unvalid additional postage on postcard sent to Germany. The Territorial defence stamps were not valid to abroad, wherefore the stamps have been counted as zero. Postage due cancellation T12½. Other cancellations STOCKHOLM 5 16.1.18 and MANNHEIM PORTO 20.1.18. Scarce and sought after usage. (Utrop ca €110 / $120) på brev 1200
14667K Sweden Facit 108 cover, 1916 Landstorm I 5+FEM / 5 öre, single usage, on postcard sent from LUND LBR 21.12.1917 to Stockholm. (Utrop ca €13 / $15) på brev 150
14668K Sweden Facit 108 cover, 1916 Landstorm I 5+FEM / 5 öre on postcard sent from RÅBÄCK 1918 to Mariestad. F 175 (Utrop ca €9 / $10) på brev 100
Köp Klicka för foto 14669K Sweden Facit 108, 79 cover, 1916 Landstorm I 5+FEM / 5 öre + 5 öre, on cover sent from LUND LBR 2.6.1917 to STOCKHOLM 1 3.6.17. One missing corner perf. F 175 (Utrop ca €9 / $10) på brev 100
Köp Klicka för foto 14670 Sweden Facit 110 used, 1916 Landstorm I 10+TIO / 12 öre blue. EXCELLENT cancellation SKÖFDE 13.3.1917. (Utrop ca €35 / $39) stämplad 400
Köp Klicka för foto 14671K Sweden Facit 110, 71 cover, 1916 Landstorm I 10+TIO / 12 öre blue + 2x1 öre on cover sent from LYCKEBY 7.8.1918 to Knivsta. Upper back flap partly missing. F 175 (Utrop ca €27 / $29) på brev 300
Köp Klicka för foto 14672K Sweden Facit 112 cover, 1916 Landstorm I 10+TIO / 24 öre, single usage, on beautiful registered cover sent from MALMÖ 7.12.17 to NORA 8.12.1917. Slightly reduced in size. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100
Köp Klicka för foto 14673K Sweden Facit 112, 71, 72 cover, 1916 Landstorm I 10+TIO / 24 öre + 2x1+2 öre on cover sent from HELÅS 24.2.191x to Denmark. The Landstormen stamps were not valid abroad, but the cover is sent without any taxation. Interesting item. (Utrop ca €27 / $29) på brev 300
Köp Klicka för foto 14674K Sweden Facit 113, 71 cover, 10+TIO / 30 öre, unvalid usage abroad, together with 1 öre on cover sent from PLK 216C 17.2.1918 to Denmark. Postage due cancellation T and taxed with "20 öre". (Utrop ca €88 / $97) på brev 1000
Köp Klicka för foto 14675 Sweden Facit 114 used, 1916 Landstorm I 10+TIO / 50 öre carmine. EXCELLENT cancellation ALSTAD 20.11.17. (Utrop ca €22 / $24) stämplad 250
Köp Klicka för foto 14676 Sweden Facit 115-25 postfrisk, 1916 Landstorm II SET (9) utom 12 och 24 öre. 1 öre med kraftigt spegeltryck. F 6000 (Utrop ca €80 / $87) postfrisk 900
Köp Klicka för foto 14677 Sweden Facit 115-25 ostämplad, 1916 Landstorm II SET (11). F 3900 (Utrop ca €71 / $78) ostämplad 800