9984 objekt hittade, visar sidan 313 av 500

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 16241 Sweden Facit 338A used, 1942 150th Anniversary of the National Museum 20 öre red, perf at two sides. EXCELLENT cancellation NORSJÖ 2.11.1942. (Utrop ca €19 / $21) stämplad 200
Köp Klicka för foto 16242 Sweden Facit 338A used, 1942 150th Anniversary of the National Museum 20 öre red, perf at two sides. EXCELLENT cancellation ÄLVKARLEÖ 8.1.43. One slightly short perf. (Utrop ca €9 / $11) stämplad 100
Köp Klicka för foto 16243 Sweden Facit 338B used, 1942 150th Anniversary of the National Museum 20 öre red, perf at three sides. EXCELLENT cancellation MARKARYD 19.3.43. (Utrop ca €19 / $21) stämplad 200
Köp Klicka för foto 16244K Sweden Facit 339 cover, 40 öre, single usage, on cover with EXCELLENT cancellation SKUTSKÄR 11.1.43, sent to Stockholm. Somewhat carelessly opened at back. (Utrop ca €14 / $16) på brev 150
Köp Klicka för foto 16245K Sweden Facit 341, 275 cover, 15+90 öre on censored air mail cover sent from VÄSTERÅS 3 14.10.42 "via England" to USA. (Utrop ca €14 / $16) på brev 150
Köp Klicka för foto 16246 Sweden Facit 342B used, 1942 Carl Wilhelm Scheele 5 öre green, perf at three sides. EXCELLENT cancellation FRITSLA 23.1.43. (Utrop ca €9 / $11) stämplad 100
Köp Klicka för foto 16247 Sweden Facit 343 used, 1942 Carl Wilhelm Scheele 60 öre carmine-violet. EXCELLENT cancellation TIDAN 4.10.1943. (Utrop ca €19 / $21) stämplad 200
Köp Klicka för foto 16248K Sweden Facit 343 cover, 1942 Carl Wilhelm Scheele 60 öre carmine-violet, single usage, on censored registered air mail cover with currency control, sent from STOCKHOLM 29.3.43 to Turkey. Arrival pmk´s ISTANBUL 7.4.1943. (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
Köp Klicka för foto 16249K Sweden Facit 343, 273 cover, 10+60 öre on censored air mail cover sent from SLÄP 8.2.43 to Great Britain. Forwarded from LIVERPOOL 16.FEB.1943 to Cardiff. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 16250K Sweden Facit 343, 332B cover, 60 öre + 5 kr on address card for parcel, with corresponding customs declaration, sent from STOCKHOLMS TULLPOSTKONTOR 8.9.43 to Norway. (Utrop ca €14 / $16) på brev 150
Köp Klicka för foto 16251 Sweden Facit 344BB postfrisk, 1943 85th Birthday of King Gustaf V 20 öre red, pair. 8 pair. F 2.000 (Utrop ca €38 / $42) postfrisk 400
Köp Klicka för foto 16252 Sweden Facit 344BB postfrisk, 1943 Gustaf V 85 år 20 öre röd par. 6 stycken. F 1.500 (Utrop ca €28 / $32) postfrisk 300
Köp Klicka för foto 16253 Sweden Facit 344BB postfrisk, 1943 Gustaf V 85 år 20 öre röd par. Sex stycken i block. F 1500 (Utrop ca €28 / $32) postfrisk 300
Köp Klicka för foto 16254 Sweden Facit 344BB used, 1943 85th Birthday of King Gustaf V 20 öre red, pair. Cancelled YSTAD 13.9.1943. F 750 (Utrop ca €28 / $32) stämplad 300
Köp Klicka för foto 16255K Sweden Facit 344BB cover, 1943 85th Birthday of King Gustaf V 20 öre red, pair, on cover sent from JÖNKÖPING LBR 4.8.43 to Holsåker. F 1200 (Utrop ca €28 / $32) på brev 300
Köp Klicka för foto 16256K Sweden Facit 344BB cover, 1943 85th Birthday of King Gustaf V 20 öre red, pair. 1943 85th Birthday of King Gustaf V 20 öre red, pair, on cover sent from PKP 25 13.8.43 to Östervåla. F 1200 (Utrop ca €28 / $32) på brev 300
Köp Klicka för foto 16257K Sweden Facit 344BB cover, 20 öre perf. on three sides in strip of three, on registered cover sent from RÅDOM 6.7.1943 to Stockholm. Small imperfections. F 1200 (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
16258K Sweden Facit 344BB, 345, 346 cover, 7x20 öre, of which two BB-pairs in block of four, + 30+3x60 öre on censored registered air mail cover sent to Argentina. FDC-cancelled STOCKHOLM 16.6.1943. Transit pmk´s NEW YORK, N.Y. REG´Y. DIV. 21.7.1943, MIAMI, FL.A. REGISTERED 22.JUL.1943 and arrival pmk DIEGO DE ALVEAR S.F. ARGENTINA 28.JUL.43. Two censor labels. F 1500 (Utrop ca €66 / $74) på brev 700
Köp Klicka för foto 16259K Sweden Facit 346, 345, 348 cover, 30+60+90 öre on censored air mail cover sent from ÖREBRO 1 13.8.43, VIA ENGLAND, to USA. (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
Köp Klicka för foto 16260K Sweden Facit 346, 347A cover, 10+60 öre on censored air mail cover sent from UPPSALA 7.8.43 to South Africa. (Utrop ca €23 / $26) på brev 250