12684 objekt hittade, visar sidan 274 av 635

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 11857K Sweden Facit 31 or Scott 31 cover, 2x6 öre as combination on two covers sent from ÖREB.–HALSB. and STOCKHOLM, respectively, in 1884. (2). F 800 (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Köp Klicka för foto 11858K Sweden Facit 31 or Scott 31 cover, 2x6 öre on beautiful cover sent from STOCKHOLM NORR 16.9.1879 to Robertsfors. One somewhat short perf. (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
Köp Klicka för foto 11859K Sweden Facit 31 or Scott 31 cover, 2×6 öre on mourning cover sent from KARLSHAMN 11.9.1883 to LUND 12.9.1883. (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
Köp Klicka för foto 11860K Sweden Facit 31 or Scott 31 cover, 6 öre on beautiful postcard sent from FILIPSTAD 31.8.1880 to Göteborg. Unusually early. (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
Köp Klicka för foto 11861K Sweden Facit 31 or Scott 31 cover, 6 öre on one postcard sent in 1881 and one local cover with notation "angeläget" sent in 1882. (2). (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 11862K Sweden Facit 31 or Scott 31 cover, 6 öre on local cover sent within LUND 15.1.1884. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 11863K Sweden Facit 31 or Scott 31 cover, 6 öre on local cover sent within STOCKHOLM 4.TUR 4.10.1885. Arrival pmk STOCKHOLM SÖDER 4.10.1883 4.TUR. (Utrop ca €14 / $15) på brev 150
Köp Klicka för foto 11864K Sweden Facit 31 or Scott 31 cover, 6 öre on local printed matter sent within STOCKHOLM NORR 6.12.1878. (Utrop ca €14 / $15) på brev 150
Köp Klicka för foto 11865K Sweden Facit 31 or Scott 31 cover, 6 öre on beautiful postcard sent from Lithografiska Aktie-Bolaget in NORRKÖPING 6.5.1881 to Trosa. (Utrop ca €14 / $15) på brev 150
Köp Klicka för foto 11866K Sweden Facit 31 or Scott 31 cover, 6 öre on beautiful postcard sent from NORRKÖPING 24.4.1880 to Halmstad. F 250 (Utrop ca €9 / $10) på brev 100
Köp Klicka för foto 11867K Sweden Facit 31 or Scott 31 cover, 6 öre on beautiful postcard sent from LINKÖPING 1.5.1880 to Johannisberg. F 250 (Utrop ca €9 / $10) på brev 100
Köp Klicka för foto 11868K Sweden Facit 31 or Scott 31 postfrisk/ostämplad/stämplad, 6 öre on three early postcards sent from KARLSTAD, STOCKHOLM and SÖDERFORS, respectively, 1880–1883. (3). F 750 (Utrop ca €28 / $31) postfrisk/ostämplad/stämplad 300
Köp Klicka för foto 11869K Sweden Facit 31, Fk cover, 3x6 öre on stamped envelope front sent registered from UPSALA 9.8.1879 to Ronneby. A few short perfs. Scarce combination. (Utrop ca €37 / $41) på brev 400
Köp Klicka för foto 11870 Sweden Facit 31b or Scott 31a used, 6 öre reddish lilac. EXCELLENT cancellation DALUM 18.2.1879. A few short perfs. (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Köp Klicka för foto 11871K Sweden Facit 31b or Scott 31a cover, 6 öre rödaktigt lila. 6 öre, single usage, on privately manufactured postcard, sent from STOCKHOLM 27.12.1880 to Denmark. Arrival pmk K.OMB. 6 28.12.80. Very early usage of a privately manufactured pc abroad, before such usage became allowed in accordance with UPU. (Utrop ca €74 / $82) på brev 800
Klicka för foto 11872 Sweden Facit 31c or Scott 31 used, 6 öre dull lilac. EXCELLENT cancellation EDSBERG 24.3.1881. (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300 300
Köp Klicka för foto 11873 Sweden Facit 31d or Scott 31 used, 6 öre dark lilac. EXCELLENT cancellation STOCKHOLM PAKET STADEN 25.2.1884. Somewhat short perfs. (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Köp Klicka för foto 11874 Sweden Facit 31e or Scott 31 used, 6 öre greyish lilac. EXCELLENT cancellation ANKARSRUM 10.6.1882. One somewhat short perf. (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Köp Klicka för foto 11875 Sweden Facit 31g or Scott 31 used, 6 öre bluish lilac on white paper. EXCELLENT cancellation 23.7.1883. (Utrop ca €37 / $41) stämplad 400
Köp Klicka för foto 11876K Sweden Facit 31g, bKe6 cover, 6 öre on postcard 6 öre sent from GÖTEBORG LBR 14.9.1883 to Germany. Arrival cancellation HAMBURG 10-11V 1 16.9.83. Scarce combination. Ex. Postiljonen 1974. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300