11347 objekt hittade, visar sidan 271 av 568

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 15401K Sweden Facit 232, 191 cover, 45+50 öre on registered air mail cover sent from NORRKÖPING 3 16.12.36 to Switzerland. Arrival pmk BERN 21.XII.36. (Utrop ca €19 / $20) på brev 200
Köp Klicka för foto 15402K Sweden Facit 232, 236 cover, 25+50 öre on beautiful air mail cover sent from STOCKHOLM 14.12.32 to USA. F 300 (Utrop ca €14 / $15) på brev 150
Köp Klicka för foto 15403K Sweden Facit 233, 172, 181 cover, 20+3×120 öre + 5 kr as postage due 880 öre on postal form 171 (Aug. 27.) "En med lösen belagd, vanlig brevförsändelse". Cancellations STOCKHOLM 1 13.1.36 and STOCKHOLM 1 14.1.36. The form with thin spots after mounting. F 1800 (Utrop ca €19 / $20) på brev 200
Köp Klicka för foto 15404 Sweden Facit 233a used, 1931 The Royal Palace 5 Kr green, toned paper, block of four. Superb cancellation STOCKHOLM BAN 18.10.38. Natural paper fold. (Utrop ca €23 / $26) stämplad 250
Köp Klicka för foto 15405 Sweden Facit 233a used, 1931 The Royal Palace 5 Kr green, toned paper. EXCELLENT cancellation SVENLJUNGA 14.5.35. A few somewhat short perfs. (Utrop ca €14 / $15) stämplad 150
Köp Klicka för foto 15406 Sweden Facit 233a used, 1931 The Royal Palace 5 Kr green, toned paper. EXCELLENT cancellation SÖDERTELJE 9.5.35. Short perfs. (Utrop ca €9 / $10) stämplad 100
Köp Klicka för foto 15407K Sweden Facit 233a cover, 1+5 kr on address card for urgent parcel sent from MALMÖ 22.2.32 to MALMBERGET 24.2.32. F 1800 (Utrop ca €65 / $71) på brev 700
15408 Utgår
Köp Klicka för foto 15409K Sweden Facit 233a, 262A, 268 cover, 1931 The Royal Palace 5 Kr green toned paper, two copies, together with 2x15+5x30 öre, paying for postage due on PS-card. Cancelled STOCKHOLM 1 30.9.38.. F 1800 (Utrop ca €47 / $51) på brev 500
Köp Klicka för foto 15410 Sweden Facit 233a + b used, 1931 The Royal Palace 5 Kr green, toned and white paper. 11 sets. F 4950 (Utrop ca €37 / $41) stämplad 400
Köp Klicka för foto 15411 Sweden Facit 233b ostämplad, 1939 The Royal Palace 5 Kr green, white paper. Good centering. F 1300 (Utrop ca €28 / $31) ostämplad 300
Köp Klicka för foto 15412K Sweden Facit 233b, 168, 187, 323 cover, 1939 The Royal Palace 5 Kr green white paper, together with 35+50 öre + 3x1 kr, on Form No. 171 regarding postage due. Cancelled STOCKHOLM 15.9.39. F 2000 (Utrop ca €65 / $71) på brev 700
15413 Utgår
Köp Klicka för foto 15414P Sweden Facit 233b, 253, 273, 276, 293, 328 cover, 5+4x10+15+20+40+4x90 öre + 3x5 kr on air mail cover sent from LIDKÖPING 16.6.41, BY AIR OVER THE ATLANTIC AND FROM NEW YORK, to USA. The cover and stamps with some imperfections, nevertheless a nice cover with unusually high franking. F 2000 (Utrop ca €65 / $71) på brev 700
Köp Klicka för foto 15415K Sweden Facit 234A, 235A cover, 2x10+2x15 öre on registered cover sent with return receipt (A.R.) sent from SKENE 1.12.1932 to Stockholm. (Utrop ca €19 / $20) på brev 200
Köp Klicka för foto 15416 Sweden Facit 234-37 or Scott 232-35 postfrisk, 1928 Gustaf V 70 år SET . 12 serier. F 8.400 (Utrop ca €75 / $82) postfrisk 800
Köp Klicka för foto 15417 Sweden Facit 234-37 or Scott 232-35 postfrisk, 1932 Lützen SET (6). 5 sets. F 3.500 (Utrop ca €47 / $51) postfrisk 500
Köp Klicka för foto 15418 Sweden Facit 234-37 or Scott 232-35 postfrisk, 1932 Lützen SET (6). Seven sets. F 4900 (Utrop ca €37 / $41) postfrisk 400
Köp Klicka för foto 15419K Sweden Facit 235A cover, 15 öre on commercial papers. Scarce single usage. A few short perfs. (Utrop ca €14 / $15) på brev 150
Köp Klicka för foto 15420K Sweden Facit 235A cover, 3x15 öre on registered cover sent from STOCKHOLM 5 5.1.33 to Great Britain. Small tear in the envelope. (Utrop ca €14 / $15) på brev 150