13156 objekt hittade, visar sidan 19 av 658

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Klicka för foto 366 Sweden Facit 321BC/CB or Scott 294 postfrisk, 1939 Royal Academy of Sciences 15 öre brown, pair 3+4 and 4+3. Superb quality. F 3400 (Utrop ca €47 / $52) postfrisk 500 550
Klicka för foto 367 Sweden Facit 332BC postfrisk, 1941 The Royal Castle 5 Kr blue, pair 3+4. Excellent quality. F 3300 (Utrop ca €65 / $73) postfrisk 700 700
Köp Klicka för foto 368 Sweden Facit 332BC used, 1941 The Royal Castle 5 Kr blue, pair 3+4. Pair. Wide margins. STOCKHOLM 25.8.47. F 3200 (Utrop ca €56 / $62) stämplad 600
Köp Klicka för foto 369K Sweden Facit 332BC cover, 1941 The Royal Castle 5 kr blue, pair 3+4 with several on card for "masslösen". Cancelled STOCKHOLM 6.11.48. F 2500 (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Köp Klicka för foto 370 Sweden Facit 332BC/CB used, 1941 The Royal Castle 5 kr blue, pair 3+4 and 4+3. Wide margins. F 3200 (Utrop ca €37 / $41) stämplad 400
Köp Klicka för foto 371 Sweden Facit 332C postfrisk, 1941 The Royal Castle 5 Kr blue, perf on four sides. In nice block of four, well-centered. Unimportant gum crease on one stamp, F2600. F 650 (Utrop ca €37 / $41) postfrisk 400
Klicka för foto 372 Sweden Facit 332CB postfrisk, 1941 The Royal Castle 5 Kr pair 4+3. Excellent quality. F 3300 (Utrop ca €65 / $73) postfrisk 700 850
Köp Klicka för foto 373 Sweden Facit 332CB postfrisk, 1941 The Royal Castle 5 kr pair 4+3. Wide margin. F 3300 (Utrop ca €37 / $41) postfrisk 400
Köp Klicka för foto 374K Sweden Facit 332CB cover, 1941 The Royal Castle 5 kr pair 4+3 with several on card for "masslösen". Cancelled STOCKHOLM 28.10.50. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Köp Klicka för foto 375 Sweden Facit 337C postfrisk, 1942 Flying Swans 20 Kr blue, perf on four sides. Excellent quality. F 1200 (Utrop ca €28 / $31) postfrisk 300
376P Sweden Facit Military M Three different decrees 1685–86 with military connection. Uncut. The entire lot is presented at www.philea.se. (Utrop ca €47 / $52) 500
Klicka för foto 377P Sweden Facit Revenue Inteckningskontrollstämpel Facit No1 ostämplad utan gummi, Mortgage Control Stamp (Inteckningskontrollstämpel) 25 öre. Imperforated proof made by Tumba Bruk AB. Qarter sheet of 25 stamps on thin unwatermarked paper. Light, not disturbing, fold. Wide margins. Exhibition item, extremely rare! Ex Åke Torkelstam. (Utrop ca €110 / $120) ostämplad utan gummi 1200 1200
Köp Klicka för foto 378P Sweden Facit Local fee stamp GÖTEBORG 21 postfrisk, 10 Kr violet in full sheet of 50 incl 45 IMPERFORATED stamps, and five imperf at three sides. (Utrop ca €28 / $31) postfrisk 300
Klicka för foto 379P Sweden Local MOTALA budtjänst & lokalpost 4, 6, 7 postfrisk, 4 öre green, 8 öre red, and 8 öre blue in complete sheets of 20 stamps each. Mint never hinged in pristine condition.  F 6040:- (Utrop ca €130 / $150) postfrisk 1400 1400
Klicka för foto 380 Sweden Local HOVSLÄTT used, HOVSLÄTT and NORRAHAMMAR (Branches of Jönköping). Jönköping No 4 B and 5 B cancelled HOVSLÄTT (1000:-) + Jönköping 5 B cancelled NORRAH:AR (R4-R5). (Utrop ca €75 / $83) stämplad 800 1000
381K Sweden Facit Semi-official Air mail HF1, 79 cover, 5 + (60 öre) on postcard (Frösunda railway station) cancelled SVERIGES FÖRSTA FLYGPOST SEPTEMBER 1912 sent to TUREBERG 21.9.1912, and Grödinge. The card with small corner fold, otherwise superb. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300 361
Köp 382MF Sweden Facit Booklet H16 postfrisk, 1921 Gustaf V 20 × 20 öre violet. 100 booklets. F 20000 (Utrop ca €47 / $52) postfrisk 500
Klicka för foto 383 Sweden Facit Booklet H32A postfrisk, 1936 Gustaf V, left profile 20 × 15 öre brown, “Postsparbanken & Postgirot” on cover. Very nice. F 3600 (Utrop ca €65 / $73) postfrisk 700 700
Klicka för foto 384K Sweden Facit Booklet H196D postfrisk, 1967 Archipelago in bloom 10 × 30 öre divided mark, R. F 12.000 (Utrop ca €140 / $160) postfrisk 1500 1500
Köp Klicka för foto 385K Sweden Facit Booklet H313 postfrisk, 1979 Discount stamps 20 × no value. Blue colour line on page 1, and part of the next pair on the last pair. (Utrop ca €28 / $31) postfrisk 300