14221 objekt hittade, visar sidan 97 av 712

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

1951L Iceland Year sets collection 1982–1998 in box. (17) (Utrop ca €47 / $53) postfrisk 500 500
1952A Iceland Booklets. Approx 100 booklets 1992–2009 incl duplicates. Face value > 50000 ISK. (Utrop ca €140 / $160) postfrisk 1500 1800
1953 Återlämnad till inlämnaren
Köp 1954A Sweden Postcards. Old picture postcard album. 300 topographical cards 1900–50s. (Utrop ca €110 / $130) 1200
1955A Iceland Postcards. Album with 299 modern topographical cards. (Utrop ca €47 / $53) på brev 500 500
Klicka för foto 1956 Finland Facit 5, 6, 7 ostämplad, 1866 Coat-of-Arms Finnish values 5 p brown, 8 penni green (defective), and 10 penni brown in pairs from reprint 1893, the so called Grand Duke's issue. The entire lot is presented at www.philea.se. (Utrop ca €28 / $32) ostämplad 300 300
1957K Finland Facit FK9 cover, Postal stationary envelope 5 k type II. Sent to Borgå 10.12.59 from HELSINKI. Arr cancel 11/12. F 10000 (Utrop ca €94 / $110) på brev 1000 1400
Köp Klicka för foto 1958 Finland Facit 15S or Scott 20 or Norma 20S ostämplad, 1881 Coat-of-Arms m/75, Senate printing 10 p brown, perf 11. Good-fair centering. F 5000 (Utrop ca €47 / $53) ostämplad 500
Klicka för foto 1959K Finland Facit 17S or Scott 22 cover, 1879 Coat-of-Arms m/75, Senate printing 25 p carmine, perf 11. Cover sent from HELSINGFORS 28.9.81 via ST. PETERSBURG 17.SEP. to Great Britain. Arrival pmk HULL 3.OC.81. F 3500 (Utrop ca €28 / $32) på brev 300 460
1960K Finland Facit R19x5 cover, Cover to Sweden, machine cancellation ÅBO 24.5.15. 3-lingual censored form. Also red russian cancellation on reverse. Arrival cancellation STOCKHOLM. Fine quality. (Utrop ca €28 / $32) på brev 300
Klicka för foto 1961 Finland Facit 27-31 postfrisk, 1890 Coat-of-Arms 2 -25 p. Eleven copies with different perfs or shades incl better such as F 31C1cc, and 31C2g. Superb quality. (Utrop ca €38 / $42) postfrisk 400 760
Klicka för foto 1962 Finland Facit 28C1v or Scott 39 or Norma 36A postfrisk, 1890 Coat-of-Arms m/89 5 p green imperf in block of four. (Utrop ca €47 / $53) postfrisk 500 550
Köp Klicka för foto 1963 Finland Facit 35-45 used, 1891 Russian types with rings part of SET (11). F 2500 (Utrop ca €47 / $53) stämplad 500
Köp Klicka för foto 1964 Finland Facit 54 or Scott 75 or Norma 66 used, 1901 First Temporary Issue 10 Mk black/grey. Very fine copy. F 2600 (Utrop ca €28 / $32) stämplad 300
Klicka för foto 1965 Finland Facit 61 or Scott 82 or Norma 80 ostämplad, 1915 Third Letterpress Issue 10 Mk black/grey-green perf 14½ (1). F 1200 (Utrop ca €28 / $32) ostämplad 300 300
1966 Återlämnad till inlämnaren
Klicka för foto 1967 Finland Facit 165 or Scott C1 or Norma 179 postfrisk, 1930 Zeppelin overprint 10 Mk red on light grey-violet (1). F 1600 (Utrop ca €28 / $32) postfrisk 300 300
Köp Klicka för foto 1968FB Finland Facit 975-78 BL1 postfrisk, 1985 Finlandia'88 I, 525 souvenir sheets. F 52500 (Utrop ca €190 / $210) postfrisk 2000
Klicka för foto 1969K Finland Facit Field post stamp 9 cover, Overprint "1983" on nice cover cancelled PADASJOKI 25.4.83. (Utrop ca €28 / $32) på brev 300 350
Köp 1970FD Finland Facit Booklet H7 postfrisk, 1985 Bank-Note Printing 8 × 1.50 Mk. 222 booklets. F 13320 (Utrop ca €66 / $74) postfrisk 700