14221 objekt hittade, visar sidan 93 av 712

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Klicka för foto 1871K Greenland postfrisk/stämplad. Eight different Parcel stamps incl P4 and P15-18postfrisk, and P8 used etc. F approx 6400. (Utrop ca €47 / $53) postfrisk/stämplad 500 550
1872A Greenland Used collection 1950s–2000 in stockbook. Duplicates. Also incl a few Pakke porto, plus Thule. (700) (Utrop ca €47 / $53) stämplad 500 500
Köp Klicka för foto 1873 Greenland postfrisk 1915–69. All different, e.g. F P17-18, 33, 36, and 38. Mostly good quality F 3600 (13) (Utrop ca €38 / $42) postfrisk 400
Köp 1874CB Greenland Year sets. 31 year sets 1877–96. F 7725. (Utrop ca €66 / $74) postfrisk 700
1875P Greenland Covers. Lot with six apparently commercial covers between 1938–65. The entire lot is presented at www.philea.se. (Utrop ca €47 / $53) på brev 500
Klicka för foto 1876 Iceland Facit 1 or AFA 1 or Scott 1 ostämplad utan gummi, 1873 Skilding values 2 sk blue, perf 14 × 13½ without gum. F 9500 (Utrop ca €38 / $42) ostämplad utan gummi 400 700
Klicka för foto 1877 Iceland Facit 5v3 or AFA 5 or Scott 5 used, 1873 Skilding values 3 sk grey perf 12½ post-cancelled. Well-centered copy (almost invisible thin spot). F 5000 (Utrop ca €28 / $32) stämplad 300 340
(9 foton)
1878P Iceland Facit 12, 14 used, Lot with F 12a+b in pairs, and six copies F 14a (some short perfs). All with cert Grønlund. (Utrop ca €66 / $74) stämplad 700 1200
Klicka för foto 1879 Iceland Facit 14a or AFA 10.1 or Scott 13 used, 1876 Aur values 20 aur pale violet blurred print perf 14 × 13½. F 4400 (Utrop ca €47 / $53) stämplad 500 500
Köp Klicka för foto 1880 Iceland Facit 15a or AFA 14a.3 or Scott 17a ostämplad, 1882 Aur values 20 aur ultramarine. Handsome example of this scarce shade. F 7000 (Utrop ca €110 / $130) ostämplad 1200
Klicka för foto 1881 Iceland Facit 19 or AFA 17 or Scott 21 used, 1892 Aur values 100 aur lilac/brown, perf 14 × 13½. F 1200 (Utrop ca €28 / $32) stämplad 300 300
Klicka för foto 1882 Iceland Facit 25 or AFA 7B or Scott 25 postfrisk, 1897 Aur values 6 aur grey, perf 12¾. Excellent copy. (Utrop ca €28 / $32) postfrisk 300 300
Klicka för foto 1883 Iceland Facit 34 or AFA 18BI or Scott 32 used, 1897 “þrir” Surcharge 3 þrir small letters, perf 12¾. Very fine copy. F 5000 (Utrop ca €66 / $74) stämplad 700 1600
Klicka för foto 1884 Iceland Facit 34 or AFA 18BI or Scott 32 used, 1897 “þrir” Surcharge 3 þrir small letters, perf 12¾ (fold corner perf). F 5000 (Utrop ca €38 / $42) stämplad 400 900
Klicka för foto 1885 Iceland Facit 36 or AFA 19BI or Scott 33A ostämplad, 1897 “þrir” Surcharge þrir in black, small letters, perf 12¾ (short perf). F 7500 (Utrop ca €66 / $74) ostämplad 700 1000
Klicka för foto 1886 Iceland Facit 37 or AFA 19II or Scott 33 used, 1897 “þrir” Surcharge þrir in black, large letters, perf 12¾ (three short perfs). F 7000 (Utrop ca €47 / $53) stämplad 500 800
Klicka för foto 1887 Iceland Facit 38 or AFA 23 or Scott 63 ostämplad, 1902 Surcharge “Í GILDI” 3 aur brown-orange, perf 14 × 13½, black overprint (rust spots). F 12000 (Utrop ca €57 / $63) ostämplad 600 1200
Klicka för foto 1888 Iceland Facit 40 or AFA 29 or Scott 65 ostämplad, 1902 Surcharge “Í GILDI” 16 aur brown, perf 14 × 13½, black overprint (one missing perf). F 13000 (Utrop ca €75 / $84) ostämplad 800 1200
Klicka för foto 1889 Iceland Facit 52 or AFA 27BX or Scott 53 ostämplad, 1902 Surcharge “Í GILDI” 6 aur grey, perf 12¾, black overprint (almost invisible ink spot). F 6500 (Utrop ca €47 / $53) ostämplad 500 1300
Köp Klicka för foto 1890 Iceland Facit 76-90 or AFA 48-62 or Scott 71-85 ostämplad, 1907 Two Kings SET watermark crown (15). 3 aur is ostämplad utan gummi. F 4500 (Utrop ca €47 / $53) ostämplad 500