14221 objekt hittade, visar sidan 5 av 712

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

81 Sweden Facit 4f or Scott 4a used, 8 skill dull yellow-orange, dense background on medium thick paper. Delivery 6. Nice cancellation STOCKHOLM 24.2.1857. Cert F. Obermüller 3,3,3. "Mycket färgstarkt och fräscht, med en heldaterad och vacker stämpel". Very nice ex. F 5000 (Utrop ca €140 / $160) stämplad 1500 1900
82 Sweden Facit 4f or Scott 4a used, 8 skill dull yellow-orange, dense background on medium thick paper. Delivery 7. Slight corner crease. Nice cancellation GEFLE 4.2.1858. Very nice ex. (Utrop ca €140 / $160) stämplad 1500
Köp Klicka för foto 83 Sweden Facit 4g or Scott 4a used, 8 skill orange-yellow, blurred print on medium thick paper. Delivery 8c. Two round corners. Nice cancellation STABY 20.12.185x. Nice ex. F 9500 (Utrop ca €140 / $160) stämplad 1500
Klicka för foto 84 Sweden Facit 6A or Scott lx1 used, (1 skill) black. Nice centrally located star cancellation. (Utrop ca €66 / $74) stämplad 700 700
85 Sweden Facit 6A or Scott lx1 used, (1 skill) black. Slightly short perfs. Opinion by HOW 2012. F 4000 (Utrop ca €47 / $53) stämplad 500 600
Köp Klicka för foto 86 Sweden Facit 6A, 6B, 13 used, Black local stamp (1 sk bco) in type A and B, both with short perfs. Also provisional stamp of local stamp type (3 öre). F 11000. (3) (Utrop ca €140 / $160) stämplad 1500
87 Sweden Facit 6B or Scott LX1 used, (3 öre) black. Fine copy with certificate Hedstrand 2 2 2 (1975). F 3000 (Utrop ca €38 / $42) stämplad 400 400
Köp Klicka för foto 88 Sweden Facit 6N2, 13N2 ostämplad, Reprints 1885, very fine copies. (Utrop ca €47 / $53) ostämplad 500
Köp Klicka för foto 89 Sweden Facit 6 P ostämplad utan gummi, (1 skill) black. Proof for N1, very fresh and wide-margined. (Utrop ca €57 / $63) ostämplad utan gummi 600
Köp Klicka för foto 90 Sweden Facit 13 or Scott 13 ostämplad utan gummi, 3 öre brown. Perfect centering. (Utrop ca €57 / $63) ostämplad utan gummi 600
Köp Klicka för foto 91 Sweden Facit 13 or Scott 13 used, 3 öre brown. Good centering. Cancelled STOCKHOLM 1 TUR 8.8.xx. F 4000 (Utrop ca €75 / $84) stämplad 800
Klicka för foto 92 Sweden Facit 13 or Scott 13 used, 3 öre brown. Very fine copy cancelled STOCKHOLM 3.TUR 11.10. F 4000 (Utrop ca €66 / $74) stämplad 700 700
Klicka för foto 93 Sweden Facit 13, 37 used, 3 öre brown local stamp with some short perfs, nevertheless beautiful. Also 1 Riksdaler brown/blue with one slightly short perf. (2). F 8000 (Utrop ca €47 / $53) stämplad 500 850
Köp Klicka för foto 94 Sweden Facit 13a or Scott lx2a used, 3 öre olive-brown. Cancelled 11.11.1862. F 4000 (Utrop ca €47 / $53) stämplad 500
Klicka för foto 95 Sweden Facit 7 or Scott 6 used, 5 öre green. Excellent cancellation UPPSALA 13.10.1870 on a very hard paper. (Utrop ca €28 / $32) stämplad 300 300
96K Sweden Facit 7, 14B, 16 cover, 3+5+20 öre on cover sent from ESKILSTUNA 18.10.1871, via STOCKHOLM Nr 7 18.10.1871 (blurred, P: 2000:-) to Finland. (Utrop ca €38 / $42) på brev 400 1700
97 Sweden Facit 7b2 or Scott 6 used, 5 öre green, perforation of 1865. Negligible defects. Excellent cancellation LYCKSELE 27.12.1869. Cert HOW 2 4-5 5. (Utrop ca €28 / $32) stämplad 300 300
98 Sweden Facit 7d or Scott 6 used, 5 öre light green. Superb copy with EXCELLENT cancellation LIDKÖPING 18.9.1871. Certificate Sjöman (1968). (Utrop ca €28 / $32) stämplad 300 450
99 Sweden Facit 7e1 v4 ostämplad utan gummi, 5 öre green, “FF.M” instead of “FEM” variety. Certificate HOW. 2 2 1. Nice and scarce copy. (Utrop ca €28 / $32) ostämplad utan gummi 300 300
100 Sweden Facit 7-12 or Scott 6-8,10-12 ostämplad, Very fine set (6). F 20000 (Utrop ca €190 / $210) ostämplad 2000 2000