14221 objekt hittade, visar sidan 49 av 712

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

990K Sweden Facit 240-45 or Scott 242-47 postfrisk, 1935 500th Anniversary of the Parliament. 240A (3), 240C (140), 241A (6), 241C (1), 242A (14), 242C (59), 243 (36), 244 (9), and 245 (16). Superb quality. F approx 30000. (Utrop ca €94 / $110) postfrisk 1000
Köp Klicka för foto 991 Sweden Facit 240-45 or Scott 242-47 postfrisk, 1935 500th Anniversary of the Parliament SET (9). Five sets. F 5500 (Utrop ca €66 / $74) postfrisk 700
992K Sweden Facit 246-57 or Scott 251-62 postfrisk, 1936 Tercentenary of the Post Office. Duplicates, 2–54 copies of each. Superb quality. F 33000. (Utrop ca €160 / $180) postfrisk 1700
Köp Klicka för foto 993K Sweden Facit 247A cover, 10 öre on certificate of posting. The fee 10 öre applied for every 50 postal items handled by the post. Cancelled ÖREBRO 1 28.2.36. (Utrop ca €28 / $32) på brev 300
994K Sweden F 249 or Scott 254 cover, Domestic SAL ppc but with 20 øre norwegian franking. The card is cancelled GÖTEBORG 1. 28.6.36, and the stamp is indicated as invalid. Postage due 20 öre collected upon arrival at Kalmar P.O. the day after. (Utrop ca €28 / $32) på brev 300
Köp Klicka för foto 995 Sweden Facit 259A or Scott 266 used, 1938 Emanuel Swedenborg 10 öre violet vertical perf with EXCELLENT cancellation EKSJÖ 3.66.36. (Utrop ca €28 / $32) stämplad 300
Köp Klicka för foto 996K Sweden Facit 260, 259A cover, 10+2x100 öre on Air mail cover sent from GÄVLE 1 5.7.38 to Brazil. Cancellations BERLIN-SASSNITZ (HAFEN) BAHNPOST ZUG 14 6.7.38, and CORREIO AEREO 4A S MANHÁ PERNAM 9.VII.38. (Utrop ca €28 / $32) på brev 300
Klicka för foto 997 Sweden Facit 261-62BC/CB or Scott 268-69 used, 1938 New Sweden 5+15 öre pairs 3+4 and 4+3 (4) Mixed quality. F 2100 (Utrop ca €47 / $53) stämplad 500 500
Köp Klicka för foto 998 Sweden Facit 261-62BC/CB or Scott 268-69 used, 1938 New Sweden 5+15 öre pairs 3+4 and 4+3 (4). Wide margins. F 2100 (Utrop ca €47 / $53) stämplad 500
Köp Klicka för foto 999 Sweden Facit 266BC or Scott 275 used, 1938 80th Birthday of King Gustaf V 5 öre green, pair 3+4. Excellent cancellation ORNÖ 20.7.39. (Utrop ca €28 / $32) stämplad 300
Köp Klicka för foto 1000 Sweden Facit 266-67BC/CB used, 1938 80th Birthday of King Gustaf V 5 + 15 öre pair 3+4 and 4+3 (4). Wide margins. F 1600 (Utrop ca €38 / $42) stämplad 400
Köp Klicka för foto 1001 Sweden Facit 266-67BC/CB used, 1938 80th Birthday of King Gustaf V 5 + 15 öre pair 3+4 and 4+3 (4). Wide margins. F 1600 (Utrop ca €38 / $42) stämplad 400
Köp Klicka för foto 1002 Sweden Facit 266-67BC/CB used, 1938 80th Birthday of King Gustaf V 5 + 15 öre pair 3+4 and 4+3 (4). Wide margins. F 1600 (Utrop ca €38 / $42) stämplad 400
1003 Utgår
Köp Klicka för foto 1004 Sweden Facit 267C or Scott 276 used, 1938 80th Birthday of King Gustaf V 15 öre brown, perf on four sides. EXCELLENT cancellation KILLERED 8.7.40. (Utrop ca €28 / $32) stämplad 300
Klicka för foto 1005 Sweden Facit 269BC/CB or Scott 280 used, 1939 Gustaf V small numerals 10 öre pair 3+4 and 4+3. Wide margins. F 3200 (Utrop ca €38 / $42) stämplad 400 400
Klicka för foto 1006K Sweden Facit 269CB or Scott 280 cover, 1939 Gustaf V small numerals 10 öre violet, pair 4+3 on beautiful cover sent from ROSSHYTTAN 16.2.1942 to Stockholm. The upper back flap is missing. F 2500 (Utrop ca €66 / $74) på brev 700 1050
Köp Klicka för foto 1007K Sweden Facit 273A cover, 10 öre on certificate of posting, with corresponding receipt. The fee 10 öre applied for every 50 postal items handled by the post. Cancelled STOCKHOLM 1 12.5.48. (Utrop ca €28 / $32) på brev 300
Köp Klicka för foto 1008 Sweden Facit 273BC/CB1 postfrisk, 1939 Gustaf V large numerals 10 öre pair perf 4+3 and 3+4. Wide margins. F 3200 (Utrop ca €57 / $63) postfrisk 600
Köp Klicka för foto 1009 Sweden Facit 273BC/CB1 used, 1939 Gustaf V large numerals 10 öre violet, pair perf 3+4 and 4+3 sides with coloured line in coat lapel. Wide margins. F 4400 (Utrop ca €85 / $95) stämplad 900