14221 objekt hittade, visar sidan 396 av 712

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 14164K Sweden Facit 99, 84, 86 cover, 15+25+7/10 öre on insured cover sent from ÅBY 23.9.16 to Malmö. Notation "frim. av avs." (stamped by sender). (Utrop ca €24 / $26) på brev 250
Köp Klicka för foto 14165 Sweden Facit 99a or Scott 99 used, Surcharge 7 / 10 öre carminish red. EXCELLENT cancellation LJUNGBY LBR 23.7.1918. (Utrop ca €19 / $21) stämplad 200
Köp Klicka för foto 14166K Sweden Facit 99v1, 84 cover, 7/10 öre with misplaced surcharge, together with 15 öre, on local registered cover cancelled STOCKHOLM SÖD 4 8.6.18. Scarce combination. (Utrop ca €66 / $74) på brev 700
14167K Sweden Facit 99-101, 103 cover, One cover franked with 7/10 öre, two covers franked with 12/25 öre, two covers franked with 12/65 öre and one cover franked with 27/65 öre. (6). (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14168 Sweden Facit 100 or Scott 100 used, Surcharge 12 / 25 öre orange. EXCELLENT cancellation MORGONGÅFVA 11.6.1918. (Utrop ca €24 / $26) stämplad 250
Köp Klicka för foto 14169 Sweden Facit 100 or Scott 100 used, Surcharge 12 / 25 öre orange. EXCELLENT cancellation LUND 13.8.1918. One slightly short perf. (Utrop ca €14 / $16) stämplad 150
Köp Klicka för foto 14170 Sweden Facit 100 or Scott 100 used, Surcharge 12 / 25 öre orange. EXCELLENT cancellation TORSHÄLLA 15.7.1918. (Utrop ca €14 / $16) stämplad 150
Köp Klicka för foto 14171K Sweden Facit 100 or Scott 100 cover, 12/25 öre on complaint (first page) regarding a missing cash on delivery parcel sent from Göteborg to Wistträsk. Cancelled K. GENERALPOSTSTYRELSENS RAKLAMATIONSKONTOR 20.OKT.1918. The stamp with folded corner perf. and as normal, the form with punched holes. Short postage period and scarce single usage.. (Utrop ca €38 / $42) på brev 400
14172K Sweden Facit 100 or Scott 100 cover, 12/25 öre on four postal items incl. one registered cover sent from Ånge to Stockholm. (4). (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14173 Sweden Facit 101 or Scott 101 used, Surcharge 12 / 65 öre yellow-green. EXCELLENT cancellation GÖTEBORG 22.6.18. Slightly cut perfs. (Utrop ca €19 / $21) stämplad 200
Köp Klicka för foto 14174K Sweden Facit 101, 101, 102 cover, 12/25+12/65+27/55 öre on registered cover sent from LINKÖPING 8.2.22 to Denmark. Arrival cds SVEBØLLE 9.2.22. (Utrop ca €14 / $16) på brev 150
Köp Klicka för foto 14175K Sweden Facit 101, 102, 74 cover, 4+12/65+2×27/65 öre, correct postage for the sought after postage 70 öre for registration. Cover front sent from LINKÖPING 5.9.1922 to Portugal. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14176K Sweden Facit 101, 41 cover, 3+12/65 öre, mixed franking, on cover sent from TÖREBODA 20.10.34 to Finland. Arrival pmk HELSINKI HELSINGFORS 21.X.34. Correct postage 15 öre. Very interesting item as stamps from the Circle type ph issue were invalid from 30.12.1910. (Utrop ca €47 / $53) på brev 500
Köp Klicka för foto 14177K Sweden Facit 101, etc. cover, 2x1+2+7/10+12/25+12/65, unusual combination for correct postage, on registered cover sent from LANDSKRONA 3.12.19 to Luxembourg. Arrival pmk LUXEMBOURG 9.12.19. Scarce destination, R4 (4–10 recorded covers) according to Facit. (Utrop ca €66 / $74) på brev 700
Köp Klicka för foto 14178K Sweden Facit 101v1 or Scott 101 cover, Surcharge 12 / 65 öre misplaced surcharge, three copies, together with 2x1+7/10 öre, on cover sent from BORGHOLM 25.11.1918 to Finland. Arrival pmk HELSINGFORS HELSINKI 28.XI.18. Scarce. (Utrop ca €66 / $74) på brev 700
14179K Sweden Facit 102 or Scott 102 cover, 27/55 öre on four registered covers, of which one with perfin A.H. (4). F 700 (Utrop ca €24 / $26) på brev 250
14180K Sweden Facit 102, 72, 73 cover, 2+2x3+27/55 öre on censored registered cover sent from GÖTEBORG 26.8.19 to Germany and then returned. Cancellations BERLIN S.W. 29.8.19 and GÖTEBORG 1.9.19. One stamp not cancelled. Interesting item. (Utrop ca €28 / $32) på brev 300
Köp Klicka för foto 14181K Sweden Facit 102, 74, 85 cover, 4+20+27/55 öre on insured cover sent from KARLSKRONA 1 17.11.1920. to Stockholm. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 14182K Sweden Facit 102, 99, 101 cover, 7/10+12/65+12/27 öre on special delivery cover sent from MALMÖ 1 8.5.20 to Germany. Arrival cds CHEMNITZ 11.5.20. (Utrop ca €28 / $32) på brev 300
Köp Klicka för foto 14183K Sweden Facit 103 or Scott 103 cover, 27/65 öre, single usage, on registered cover sent from HÄLSINGBORG 1 9.1.19 to Denmark. Arrival pmk KJØBENHAVN 1.OMB. 10.1.19. Ex. Sören Andersson 1989. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200