11281 objekt hittade, visar sidan 281 av 565

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 13555P Sweden Facit 97 cover, Surcharge 1.98 / 5 Kr dark carmine, single usage, on insured cover sent from LILLA EDET to Göteborg. One missing corner perf. F 4000 (Utrop ca €65 / $71) på brev 700
Köp Klicka för foto 13556K Sweden Facit 97, 71, 149, 158, 165 cover, 1.98/5 kr + 2x1+10+40+80 öre on address card for insured parcel, with correct fee 300 öre for 7 kg + insurance fee 30 öre. Sent from LANDSKRONA 20.12.1920 to KRAMFORS 23.20.1920. UNIQUE combination according to Ferdén. F 4000 (Utrop ca €230 / $260) på brev 2500
Köp Klicka för foto 13557K Sweden Facit 98 cover, 2.12/5 kr +10+65 öre on insured cover with return receipt (Avis de réception) sent from LINKÖPING 15.3.19 to Germany. Arrival cds HONNET (RHEIN) 8-9V 21.3.19. Very scarce item. Ex Nova 2006. F 4000 (Utrop ca €230 / $260) på brev 2500
Köp Klicka för foto 13558K Sweden Facit 98, 71, 142A, 165 cover, 2.12 / 5 kr + 3x1+5+2x80 öre, as correct postage, on address card for parcel sent from NYKÖPING 1.2.22 to VEDA 5.2.1922. Scarce usage. F 4000 (Utrop ca €140 / $150) på brev 1500
Köp Klicka för foto 13559 Sweden Facit 99 or Scott 99 used, Surcharge 7 / 10 öre red. EXCELLENT cancellation GÖTEBORG 9.7.18. (Utrop ca €14 / $15) stämplad 150
Köp Klicka för foto 13560K Sweden Facit 99 or Scott 99 cover, 5×7/10 öre on registered cover sent from GÄFLE 2.11.18 to Germany. Arrival pmk´s e.g. LEIPZIG 15.11.18. Scarce combination. (Utrop ca €37 / $41) på brev 400
13561K Sweden Facit 99 or Scott 99 cover, 7/10 öre, single usage before that any ordinary stamp 7 öre was issued (F80, 1.8.1918). Sent from STOCKHOLM 8.7.18 to Denmark.. (Utrop ca €37 / $41) på brev 400
13562K Sweden Facit 99 or Scott 99 cover, 7/10 öre on four postal items incl. one registered cover to Denmark, insufficiently prepaid cover with postage due 5 öre, and strip of three on cover to Germany. (4). (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
Köp Klicka för foto 13563K Sweden Facit 99 or Scott 99 cover, 2x7/10 öre on postcard made of bark, sent from STOCKHOLM 1 13.9.1918 to the Netherlands. (Utrop ca €14 / $15) på brev 150
Köp Klicka för foto 13564K Sweden Facit 99, 139 cover, 11x7/10 öre + 3 öre on insured cover sent from EDSBRUK 4.1.1923. Scarce combination. (Utrop ca €37 / $41) på brev 400
Köp Klicka för foto 13565K Sweden Facit 99, 141A cover, 5×7/10 + 5 öre, nice combination, on registered cover sent from SÄFSJÖ 21.12.1921 to Engelsberg, and then forwarded to Strängnäs. Correct postage 20 öre + registration 20 öre. (Utrop ca €19 / $20) på brev 200
Köp Klicka för foto 13566K Sweden Facit 99, 71, 72, etc. cover, 1+2+5+7/10+12 öre as scarce combination on registered cover sent from BOLLNÄS 9.8.1918 to Ulricehamn. (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
Köp Klicka för foto 13567K Sweden Facit 99, 74 cover, 4+3×7/10 öre on undeliverable cover sent from STOCKHOLM 1 10.10.33 to Great Britain. Cancellations LONDON W.C. 12.OCT.1933, PARTI and RETOUR. Notation "left 39 New Oxford Street over 10 years ago". One stamp with variety part of guide cross. (Utrop ca €19 / $20) på brev 200
Köp Klicka för foto 13568K Sweden Facit 99, 84, 86 cover, 15+25+7/10 öre on insured cover sent from ÅBY 23.9.16 to Malmö. Notation "frim. av avs." (stamped by sender). (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
Köp Klicka för foto 13569K Sweden Facit 99v1, 84 cover, 7/10 öre with misplaced surcharge, together with 15 öre, on local registered cover cancelled STOCKHOLM SÖD 4 8.6.18. Scarce combination. (Utrop ca €65 / $71) på brev 700
13570K Sweden Facit 99-101, 103 cover, One cover franked with 7/10 öre, two covers franked with 12/25 öre, two covers franked with 12/65 öre and one cover franked with 27/65 öre. (6). (Utrop ca €19 / $20) på brev 200
Köp Klicka för foto 13571 Sweden Facit 100 or Scott 100 used, Surcharge 12 / 25 öre orange. EXCELLENT cancellation TORSHÄLLA 15.7.1918. (Utrop ca €14 / $15) stämplad 150
Köp Klicka för foto 13572K Sweden Facit 100 or Scott 100 cover, 12/25 öre on complaint (first page) regarding a missing cash on delivery parcel sent from Göteborg to Wistträsk. Cancelled K. GENERALPOSTSTYRELSENS RAKLAMATIONSKONTOR 20.OKT.1918. The stamp with folded corner perf. and as normal, the form with punched holes. Short postage period and scarce single usage.. (Utrop ca €37 / $41) på brev 400
13573K Sweden Facit 100 or Scott 100 cover, 12/25 öre on four postal items incl. one registered cover sent from Ånge to Stockholm. (4). (Utrop ca €19 / $20) på brev 200
Köp Klicka för foto 13574K Sweden Facit 100, 81 cover, 12/25 + 8 öre, scarce combination, on censored cover sent from STRÖMSTAD 30.4.19 to USA. (Utrop ca €19 / $20) på brev 200