14221 objekt hittade, visar sidan 279 av 712

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 11824 Sweden Facit 28d or Scott 28 used, 3 öre yellow-brown. EXCELLENT cancellation STOCKHOLM 6.TUR 9.7.1879. (Utrop ca €28 / $32) stämplad 300
Köp Klicka för foto 11825 Sweden Facit 28d or Scott 28 used, 3 öre yellow-brown. EXCELLENT cancellation STOCKHOLM 31.3.1881. Slightly short perfs. (Utrop ca €14 / $16) stämplad 150
Köp Klicka för foto 11826K Sweden Facit 28d or Scott 28 cover, 3 öre on local cover sent within NORRKÖPING 23.6.1881, then additionally franked with 3×3 öre and forwarded 30.6.1881 to Åby. Interesting item with scarce combination. Signed O.P.. (Utrop ca €94 / $110) på brev 1000
Köp Klicka för foto 11827K Sweden Facit 28d or Scott 28 cover, 4x3 öre yellow-brown in strip of four on beautiful cover sent from LINKÖPING 18.2.1879 to Jönköping. Small part of the back flap is missing, and two short perfs of less importance. Ex Frimärkshuset 1978. (Utrop ca €75 / $84) på brev 800
Klicka för foto 11828 Sweden Facit 28h or Scott 28 used, 3 öre yellowish orange-brown, calendered or soft paper. EXCELLENGT cancellation ARBRÅ 17.7.1887. (Utrop ca €28 / $32) stämplad 300 310
Köp Klicka för foto 11829 Sweden Facit 28h or Scott 28 used, 3 öre yellowish orange-brown, calendered or soft paper. EXCELLENT cancellation JULARBO 19.6.1884. (Utrop ca €28 / $32) stämplad 300
Köp Klicka för foto 11830 Sweden Facit 28h or Scott 28 used, 3 öre yellowish orange-brown, calendered or soft paper. Superb cancellation WEXIÖ 31.1.1885. One slightly short perf. (Utrop ca €14 / $16) stämplad 150
Köp Klicka för foto 11831 Sweden Facit 28v6 or Scott 28 used, 3 öre brown, paper folded before printing. Superb cancellation PKXP Nr 18 UPP 10.1.1878. (Utrop ca €47 / $53) stämplad 500
Köp Klicka för foto 11832 Sweden Facit 29 or Scott 29 used, 4 öre grey. 91 copies mostly in good quality. Also some with readable cancellations. Different shades.. F < 3.185 (Utrop ca €28 / $32) stämplad 300
Köp Klicka för foto 11833K Sweden Facit 29 or Scott 29 cover, 3x4 öre on cover sent from BACKARYD 30.10.1884 to Höganäs, via WEXIÖ 30.10.1884. Small foxing spots. Ex. Kavlitetsfilateli 1988. (Utrop ca €75 / $84) på brev 800
Klicka för foto 11834K Sweden Facit 29 or Scott 29 cover, 3x4 öre on cover sent from SVINSTAD 7.2.1885 to Linköping. Somewhat carelessly opened but scarce combination. F 2000 (Utrop ca €47 / $53) på brev 500 500
Köp Klicka för foto 11835K Sweden Facit 29 or Scott 29 cover, 5x4 öre on cover sent from ÅKARP 4.2.1886 to Ramlösa Brunn. One stamp defective, nevertheless a nice item with a very scarce combination. (Utrop ca €47 / $53) på brev 500
Köp Klicka för foto 11836K Sweden Facit 29 or Scott 29 cover, 4 öre on two printed matters sent from MÖNSTERÅS 15.5.1880 to Elghult and GÖTEBORG 30.x.1882 to Woxna, respectively. (2). (Utrop ca €24 / $26) på brev 250
Köp Klicka för foto 11837K Sweden Facit 29 or Scott 29 cover, 4 öre on printed matter with EXCELLENT cancellation KARLSHAMN 21.9.1882, sent to Vadstena. (Utrop ca €24 / $26) på brev 250
Köp Klicka för foto 11838K Sweden Facit 29 or Scott 29 cover, 4 öre on two printed matters, cancelled KALMAR and GÖTEBORG, respectively. (2). (Utrop ca €14 / $16) på brev 150
Köp Klicka för foto 11839K Sweden Facit 29, 31 cover, 4+6 öre on unusually early privately manufactured postcard, printed by Hjalmar Petersson & Co in Karlstad as a copy of the postal stationery cards (except for the value stamp). Sent from GÖTEBORG 4.4.1880 to Germany. Transit PKXP Nr 2 NED 5.(4).(18)80. One short perf, but nevertheless scarce and very beautiful. Ex. Göta 1980. (Utrop ca €66 / $74) på brev 700
Köp Klicka för foto 11840K Sweden Facit 29, 33, 35 cover, 4+20+30 öre on registered 3-fold cover (somewhat worn) with postage 54 öre, sent from GÖTEBORG 31.6.1881 to Erikstad. Short corner perf. Scarce postage. (Utrop ca €47 / $53) på brev 500
Köp Klicka för foto 11841K Sweden Facit 29, 35 cover, 2x4+30 öre on registered cover sent from STOCKHOLM NORR 23.1.1884 to Great Britain. Arrival pmk´s LONDON REGISTERED X.E 26.JA.84 and W.D.C. REGISTERED 26.JA.84. (Utrop ca €110 / $130) på brev 1200
Köp Klicka för foto 11842K Sweden Facit 29, bKe2 cover, 4 öre on postal stationery card 6 öre,s ent from STÖLLET 23.10.1880 to Germany. Transit PKXP No 2 25.10.1880. (Utrop ca €38 / $42) på brev 400
Klicka för foto 11843K Sweden Facit 29, bKe2 cover, 4 öre on postcard 6 öre sent from HAPARANDA 2.8.1880 to Helsinki. Transit TORNEÅ 3.8.80. Holepunched, nevertheless a decorative item. (Utrop ca €28 / $32) på brev 300 300