11281 objekt hittade, visar sidan 190 av 565

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 11735K Sweden Facit 29, 35 cover, 2x4+30 öre on registered cover sent from STOCKHOLM NORR 23.1.1884 to Great Britain. Arrival pmk´s LONDON REGISTERED X.E 26.JA.84 and W.D.C. REGISTERED 26.JA.84. (Utrop ca €110 / $120) på brev 1200
11736K Sweden Facit 29, 42 cover, 4 öre on three printed matters and one postcard (fold), sent 1882–1888. (4). (Utrop ca €19 / $20) på brev 200
Köp Klicka för foto 11737K Sweden Facit 29, bKe2 cover, 4 öre on postal stationery card 6 öre,s ent from STÖLLET 23.10.1880 to Germany. Transit PKXP No 2 25.10.1880. (Utrop ca €37 / $41) på brev 400
Köp Klicka för foto 11738K Sweden Facit 29, bKe2 cover, 4 öre on postcard 6 öre sent from HAPARANDA 2.8.1880 to Helsinki. Transit TORNEÅ 3.8.80. Holepunched, nevertheless a decorative item. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Köp Klicka för foto 11739K Sweden Facit 29, bKe6 cover, 4 öre on postcard 6 öre, sent from STOCKHOLM C 4.8.1883 to Björneborg, Finland. Arrival pmk ANK 10.8. Ex. Frimärkshuset 1975 and Bengt Lilja 1980. (Utrop ca €46 / $51) på brev 500
Köp Klicka för foto 11740K Sweden Facit 29, bKe6 cover, 4 öre on postcard 6 öre, sent from PKXP Nr 17 (Stockholm-Katrineholm-Laxå) to the Netherlands. Arrival pmk VENLO 2.MRT.81. Unusually early. (Utrop ca €46 / $51) på brev 500
Köp Klicka för foto 11741K Sweden Facit 29, bKe6 cover, 4 öre on postcard 6 öre, sent from PKXP Nr 17 10.3.1880 to the Netherlands. Transit PKXP No 2 11.3.1880 and arrival pmk AMSTERDAM 13.MRT.80. (Utrop ca €37 / $41) på brev 400
Köp Klicka för foto 11742K Sweden Facit 29, bKe6 cover, 4 öre on postacard 6 öre sent from STOCKHOLM 28.12.1883 to Åland. (Utrop ca €37 / $41) på brev 400
Köp Klicka för foto 11743K Sweden Facit 29, bKe6 cover, 4 öre on postcard 6 öre, sent from MALMÖ 8.3.1881 to Great Britain. Two arrival pmk´s LONDON 12.MR.81. Fold do not touch the stamps. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Köp Klicka för foto 11744K Sweden Facit 29, bKe6 cover, 4 öre on postcard 6 öre sent from PKXP Nr 34 17.9.1883 to Germany. Arrival pmk 19.9. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Köp Klicka för foto 11745K Sweden Facit 29, bKe6B cover, 4 öre on postcard 6 öre sent from MALMÖ 3.POST 26.5.1883 to Germany. Arrival pmk HAMBURG 27.5.83.. (Utrop ca €37 / $41) på brev 400
Köp Klicka för foto 11746K Sweden Facit 29, Fk2 cover, 2x4 öre on stamped envelops 12 öre (somewhat reduzed) sent from STOCKHOLM LGL 3.10.1884 to France. (Utrop ca €19 / $20) på brev 200
Köp Klicka för foto 11747K Sweden Facit 29a1, 31c cover, 4+6 öre on privately manufactured postcard, sent from STOCKHOLM C 15.2.1880 to Finland. Russian transit pmk´s and Finnish arrival pmk ANK 21.2. The card with a folded corner and a few small tears. Very early usage of a privately manufactured pc abroad, before such usage became allowed in accordance with UPU. (Utrop ca €93 / $100) på brev 1000
Köp Klicka för foto 11748K Sweden Facit 29a1, 31d cover, 4+6 öre on privately manufactured postcard, sent from STOCKHOLM C 12.2.1880 to Germany. Transit PKXP No 2 13.2.1880 and arrival pmk D 15.2. Very early usage of a privately manufactured pc abroad, before such usage became allowed in accordance with UPU. Scarce combination, R4 for Germany according to Ferdén. Signed O.P. (Utrop ca €110 / $120) på brev 1200
Köp Klicka för foto 11749 Sweden Facit 29b or Scott 29 used, 4 öre grey-light grey. EXCELLENT cancellation DINGTUNA 3.9.1883. (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Köp Klicka för foto 11750K Sweden Facit 29b, 30b, 35f cover, 4+5+30 öre on unusually early registered cover sent from STOCKHOLM 30.5.1882 to France. Arrival pmk PARIS LES TERNES 2.JUIN.82. Also cancelled REKOMMENDERAS (P: +1500:-). One short perf of less importance. Notation "frim f afs" (=franked by sender). UNIQUE combination according to Ferdén. Signed O.P. (Utrop ca €140 / $150) på brev 1500
Köp Klicka för foto 11751K Sweden Facit 29b, 35g cover, 2×4+30 öre on unusually early registered cover sent from STOCKHOLM 1.4.1882 to France. Arrival pmk PARIS LES TERNES 4.AVRIL.82. Also cancelled REKOMMENDERAS (P: +1500:-). R4 for the combination (4–10 recorded covers) according to Ferdén. Signed by O.P. (Utrop ca €190 / $200) på brev 2000
Köp Klicka för foto 11752 Sweden Facit 29c1 or Scott 29 used, 4 öre dark grey on white paper. Superb cancellation STOCKHOLM 26.1.1882. (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Köp Klicka för foto 11753 Sweden Facit 29d or Scott 29 used, 4 öre deep grey-grey. Superb cancellation STOCKHOLM 6 13.2.1884. (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Köp Klicka för foto 11754 Sweden Facit 29d or Scott 29 used, 4 öre deep grey-grey. EXCELLENT cancellation STOCKHOLM 6.TUR 20.9. (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300