14221 objekt hittade, visar sidan 168 av 712

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp 3371P Switzerland Mixed postfrisk/ostämplad/stämplad accumulation 1910–1960 in stockbook. Complete sheets of Mi 183, 213, 320, and 366. Blocks of four (with or without margins) of a number of stamps, e.g. Mi 405-07 (all three languages), and a lot more. Interesting material. Fine quality (>200) (Utrop ca €28 / $32) postfrisk/ostämplad/stämplad 300
3372 Switzerland Michel 1 I +2 used, 1849 Posthorn 4 c + 6 c. Proof. Certificate Urs Hermann. (Utrop ca €47 / $53) stämplad 500 600
3373 Utgår
3374 Switzerland Michel 7 I used, 1850 RAYON I 5 Rp black/red on blue with full backframe around cross. Certificate Urs Hermann. EUR 1300 (Utrop ca €190 / $210) stämplad 2000 2000
3375 Utgår
Köp Klicka för foto 3376 Switzerland Michel 7 II used, 1850 RAYON I 5 Rp black/red on blue without backframe around cross. Full margined copy. With red owners mark on back side. EUR 480 (Utrop ca €47 / $53) stämplad 500
3377 Switzerland Michel 10 used, 1852 RAYON III 15 Rp dark orange. Certificate Urs Hermann. EUR 650 (Utrop ca €110 / $130) stämplad 1200 1200
3378 Switzerland Michel 11 used, 1852 RAYON III 15 C dark orange. Minor damage in the top. Certificate A.von Weid. EUR 950 (Utrop ca €94 / $110) stämplad 1000 1000
Köp Klicka för foto 3379 Switzerland Michel 13-17 II used, 1855 Sitting Helvetia SET Bern printing (5). EUR 240 (Utrop ca €38 / $42) stämplad 400
Köp Klicka för foto 3380 Switzerland Michel 17 IIyr used, 1854 40 Rp yellow-green. Two copies. EUR 180 (Utrop ca €28 / $32) stämplad 300
Klicka för foto 3381 Switzerland Michel 18II used, 1854 Sitting Helvetia 1fr. Good copy with Zurich cancellation. EUR 850 (Utrop ca €75 / $84) stämplad 800 1100
Klicka för foto 3382 Switzerland Michel 18 II Byn used, 1855 Sitting Helvetia 1 fr violet-grey Bern printing. EUR 850 (Utrop ca €75 / $84) stämplad 800 800
Köp Klicka för foto 3383 Switzerland Michel 18 IIByn used, 1855 Sitting Helvetia 1 Fr violet-grey Bern printing. Yellow tread. EUR 850 (Utrop ca €94 / $110) stämplad 1000
Klicka för foto 3384 Switzerland Michel 47 ostämplad, 1882 Numeral Type 10 c rose-red on ordinary paper. Fair centering. EUR 2200 (Utrop ca €240 / $260) ostämplad 2500 3200
Klicka för foto 3385 Switzerland Michel 227 postfrisk, 1928 Landscapes 5 Fr blue. EUR 400 (Utrop ca €38 / $42) postfrisk 400 410
Klicka för foto 3386 Switzerland Michel 228 ostämplad, 1931 Landscapes 10 Fr grey-green. EUR 600 for postfrisk, nice copy. (Utrop ca €38 / $42) ostämplad 400 400
Klicka för foto 3387 Switzerland Michel 271-74 ostämplad, 1934 Naba Exhibition souvenir sheet 1 with almost invisible shade at upper margin. (Utrop ca €57 / $63) ostämplad 600 600
Klicka för foto 3388 Switzerland Michel 271-74 used, 1934 Naba Exhibition souvenir sheet 1. Beautifully cancellation, nice copy! EUR 800 (Utrop ca €110 / $130) stämplad 1200 1200
Köp Klicka för foto 3389K Switzerland Michel 271-74 used, 1934 Naba Exhibition souvenir sheet 1 on registered cover to Augsburg. Exhibition cancellation ZÜRICH 5.10.34. EUR 750 (Utrop ca €110 / $130) stämplad 1200
Klicka för foto 3390K Switzerland Michel 294-96 used, 1936 Pro Patria souvenir sheet 2. Cancelled ST. GALLEN 31.10.36. EUR 260 (Utrop ca €38 / $42) stämplad 400 400