Senaste uppdateringen gjordes 29 maj kl. 16:11.

3326 objekt hittade, visar sidan 90 av 167

Kvalitetsauktion 377

Bjud Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Lägg bud Klicka för foto 5343K Sweden S-län. OSEBOL 31.8.1874.. Beautiful receipt for an insured letter sent to Gothenburg. Postal: 1500:- (Utrop ca €9 / $10) S 100
Lägg bud Klicka för foto 5344 Sweden F 325. W-län. ÄLVDALEN 19.8.41.. Very fine. (Utrop ca €9 / $10) W 100
Lägg bud Klicka för foto 5345 Sweden F 177C. B-län. YTTERBYVIK LBB (Resarö) 2.8.33, postal agency postmarks Postal: 1000:- (Utrop ca €9 / $10) B 100 200
Lägg bud Klicka för foto 5346K Sweden , Registered cover from Hungary 1953 with advice of receipt. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100
Lägg bud Klicka för foto 5347 Sweden Postal stationery Enkelt brevkort, F bKe48 Postmuseum 25:20 + 10 öre, and ditto cut out from another card, to Sweden, cancelled on board a ferry between Sassnitz and Trelleborg 20.3.67. Sender: Sigurd Ringström. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100
Lägg bud Klicka för foto 5348 Sweden Postal stationery Dubbelt postkort, F pKd36 Double postcard 30 + 30 öre violet to Denmark, cancelled TRELLEBORG 18.11.63, and sent back from Copenhagen 20.11.63. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100
5349K Sweden FDC. Lot with three illustrated FDCs 1938–39 + First flight card 1944. (Utrop ca €9 / $10) 100
5350K Sweden Cover lot 1936–1956. FDCs incl F 246–257 allocated on two covers, commercial FDCs, plus covers and cards with foreign postmarks. (15) (Utrop ca €9 / $10) 100
5351K Sweden Cover lot 1910s–1950s. Postcards, and covers with e.g. mixed franking, sent to abroad, and some curiosities, etc. (15) (Utrop ca €9 / $10) 100
Lägg bud 5353P Norway ostämplad. Collection 1945–70 on leaves, probably complete F 341–650. (310) (Utrop ca €9 / $10) ostämplad 100 100
Lägg bud 5354A Denmark postfrisk/stämplad collection 1890s–1990s in stockbook. Duplicates incl. Greenland and Faroe Islands. Mostly good quality (1200) (Utrop ca €9 / $10) postfrisk/stämplad 100 100
Lägg bud 5355A Denmark Mostly postfrisk. Collection 1933–52 in Leuchtturm album incl e.g. F 231, 256–66 postfrisk, postfærge, some full sheets Greenland, and Faroe Islands, etc. (200) (Utrop ca €9 / $10) Mest postfrisk 100
5356P Iceland ostämplad/stämplad. Small lot on four leaves 1876–50s e.g. 23 aur values. (130) (Utrop ca €9 / $10) ostämplad/stämplad 100 100
5357P Iceland postfrisk accumulation 1973–1974. 31 complete stamp sheets and eight sections of sheets (half sheets). Includes Icelandic Stamps 100 years, and others. Excellent quality (Utrop ca €9 / $10) postfrisk 100
Lägg bud 5358A Iceland Mostly postfrisk collection mostly 1960s–1974 in visir album. Good quality (400) (Utrop ca €9 / $10) Mest postfrisk 100
Lägg bud Klicka för foto 5359 Finland Facit 32 or Norma 40A postfrisk, 1890 Coat of Arms 1 mark grey/red overprinted SPECIMEN. (Utrop ca €9 / $10) postfrisk 100
Lägg bud 5360DE EUROPE postfrisk/ostämplad/stämplad accumulation old–modern in removal box. Mostly duplicates from Denmark, and Germany. (1000s) (Utrop ca €9 / $10) postfrisk/ostämplad/stämplad 100 100
Lägg bud 5361P ALL WORLD postfrisk. Thick envelope with accumulation majority Ghana, some Lithuania, and three year sets Ireland. (Utrop ca €9 / $10) postfrisk 100
Lägg bud 5362A ALL WORLD postfrisk/ostämplad/stämplad. Accumulation in two stockbooks from around 1950s–90s, mainly various motives and commemoratives from e.g. Greenland, and British commonwealth. (Utrop ca €9 / $10) postfrisk/ostämplad/stämplad 100
Lägg bud Klicka för foto 5363 Slania Michel ostämplad utan gummi, Two ships. Engraving in brown on piece from promotion card (calendar). (Utrop ca €9 / $10) ostämplad utan gummi 100