Senaste uppdateringen gjordes 2 juni kl. 11:46.

3326 objekt hittade, visar sidan 79 av 167

Kvalitetsauktion 377

Bjud Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Lägg bud Klicka för foto 5123 Greenland Facit Parcel P5 IC1 or AFA 5A postfrisk, 1915 Thiele II 2 øre yellow, print 1 on white paper and with white gum, perf on four sides. Light stain at front. (Utrop ca €28 / $31) postfrisk 300
Lägg bud Klicka för foto 5124 Greenland Facit Parcel P5B used, 1915 Thiele II 2 øre yellow, imperforated left margin. Very fine. (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300 300
Lägg bud Klicka för foto 5125 Greenland Facit Parcel P6 I v2 used, 1918 Thiele II 5 øre brown. Imperf at left variety. Six known according to Facit. (Utrop ca €370 / $410) stämplad 4000 4000
Lägg bud Klicka för foto 5126 Greenland Facit Parcel P13-16 postfrisk, 1937 J.H. Schultz 10 øre–1 kr, new clichés. Fair centering. (Utrop ca €37 / $41) postfrisk 400
Lägg bud Klicka för foto 5127K Greenland Facit Parcel P17 or AFA 13 postfrisk, 1937 Andreassen & Lachmann 70 øre violet. Block of four, left margin. Superb. (Utrop ca €47 / $51) postfrisk 500
Lägg bud Klicka för foto 5128 Greenland Facit P10a postfrisk, 70 øre pakkeporto with left margin. Very fine. (Utrop ca €93 / $100) postfrisk 1000
Lägg bud Klicka för foto 5129K Greenland Facit 10-18 or Scott 8-16 or AFA 8-16 postfrisk, 1945 Different designs SET (9). Very fine. F 3000 (Utrop ca €37 / $41) postfrisk 400
Lägg bud Klicka för foto 5130 Greenland Facit 10-18 or Scott 8-16 or AFA 8-16 ostämplad, 1945 Different designs SET (9). F 1400 (Utrop ca €28 / $31) ostämplad 300
Lägg bud Klicka för foto 5131 Greenland Facit 19-21, 24-27 ostämplad, 1945 Overprint "Danmark Befriet 5 Maj 1945" part of SET most usual overprint (7). F 5250 (Utrop ca €65 / $71) ostämplad 700
Lägg bud 5132K Greenland Facit 19-27 or Scott 17-25 postfrisk, 1945 Overprint "Danmark Befriet 5 Maj 1945" SET most usual overprint (9). 5 Kr with gum problems in a corner, otherwise fine. Also an incomplete first set issued 1938. F 10000 (Utrop ca €93 / $100) postfrisk 1000
Lägg bud Klicka för foto 5133 Greenland Facit 19-27 or Scott 17-25 ostämplad, 1945 Overprint "Danmark Befriet 5 Maj 1945" SET most usual overprint (9). F 6500 (Utrop ca €93 / $100) ostämplad 1000
Lägg bud Klicka för foto 5134 Greenland Facit 23v2 or Scott 21a or AFA 21a used, 1945 Overprint "Danmark Befriet 5 Maj 1945" 15 øre ultramarine/red, blue overprint DANMARK 13 mm. Very fine. F 1800 (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Lägg bud 5135K Greenland Facit FDC 1-5, 7,9 postfrisk, 1938 Christian X and Polar Bear on FDC cancelled EGEDESMINDE 1.12.38. Sent to Stockholm as registered letter. According to Facit and AFA is the day of issue at this city 29.11.1938. This cover is dated on the official day of issue in Copenhagen. EGEDESMINDE is the fifth largest city om Greenland with about 3000 citizens. F 5000 (Utrop ca €47 / $51) postfrisk 500
Lägg bud 5136A Greenland postfrisk collection 1938–2005 in Leuchtturm album with stamp mounts. Cpl except overprint 1945. (Utrop ca €140 / $150) postfrisk 1500
Lägg bud 5137A Greenland Mostly postfrisk. Accumulation Greenland and Faroes 1938–93 in three albums. E.g. about 600 postfrisk blocks-of-four, two used sets Thule, etc. (>1500) (Utrop ca €93 / $100) Mest postfrisk 1000
5138P Greenland postfrisk/ostämplad. Mostly postfrisk on leaves 1915–modern. E.g. F 22–27 ostämplad, F 28–41 postfrisk incl duplicates, two ostämplad sets F 10–18, etc. (500) (Utrop ca €75 / $82) postfrisk/ostämplad 800
5139P Greenland postfrisk/ostämplad collection 1930s–1982 on visir leaves. Often two to six of each, plus one sheet and one large part of sheet. Fine quality (400) (Utrop ca €75 / $82) postfrisk/ostämplad 800
Lägg bud 5140A Greenland postfrisk. Coll/accumulation 1938–2012 in visir binder. Containing e.g. three sets F 1-9 and 37-38, and two sets Thule etc. (>800) (Utrop ca €75 / $82) postfrisk 800
Lägg bud Klicka för foto 5141 Greenland ostämplad lot. Seven different Parcel Post (polar bear) stamps incl 5 øre etc. (Utrop ca €65 / $71) ostämplad 700
Lägg bud Klicka för foto 5142A Greenland postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1935–2000 in Leuchtturm album incl three postfrisk 1945 with overprint. Additionally used collection 1935–2005. (Utrop ca €56 / $61) postfrisk/ostämplad/stämplad 600