Senaste uppdateringen gjordes 2 juni kl. 11:46.

3326 objekt hittade, visar sidan 78 av 167

Kvalitetsauktion 377

Bjud Foto Lot Beskrivning Status Utrop

5103K Danish West Indies Covers. 19 unused stationeries. Catalogue value according to vendor 4000. (Utrop ca €47 / $51) på brev 500
Lägg bud Klicka för foto 5104K The Faroes Pre-philately, Parcel lettersheet from Copenhagen 1856 to Trade Manager Kauffeldt, Färöerne, endorsed "Hermed 3 Pk med 200kg Taxter" (Herewith 3 Parcels with 200 kg printed documents). Copy of document from the Danish Archives enclosed, which dates the shipment to the 26 March 1856. RARE - only 5 pre-stamp parcel letters recorded. DAKA 8000 DKK = 12000 SEK. (Utrop ca €280 / $310) på brev 3000
Lägg bud Klicka för foto 5105K The Faroes Pre-philately, Lettersheet from Copenhagen approx 1816 to Trade Manager M H Mörck, Faroe Islands. Mörck was Trade Manager 1805-1831. Scarce early letter. DAKA 6000 DKK = 9000 SEK. (Utrop ca €140 / $150) på brev 1500
Lägg bud Klicka för foto 5106K The Faroes Pre-philately, Official lettersheet marked "K.T." (Kongelig Tjeneste = Royal Official) sent inland approx 1850 to Trade Manager Kauffeldt. Kauffeldt was Trade Manager 1850-1856. Scarce. DAKA 3000 DKK = SEK 4500. (Utrop ca €93 / $100) på brev 1000
Lägg bud Klicka för foto 5107K The Faroes Pre-philately, Lettersheet from Copenhagen approx 1840 to Trade Manager Nolsöe, Faroe Islands, with listing number 85. Nolsöe was Trade Manager 1831-1850. DAKA 6000 DKK = 9000 SEK. (Utrop ca €84 / $92) på brev 900
Lägg bud Klicka för foto 5108K The Faroes Pre-philately, Lettersheet sent inland approx 1855 to Factor J D Nolsöe, Tveraa. Nolsöe was Factor at Tveraa 1852-1860. (Utrop ca €47 / $51) på brev 500
Lägg bud Klicka för foto 5109K The Faroes Pre-philately, Lettersheet sent inland approx 1870 to Factor Mortensen, Tveraa on South Island. Mortensen was Factor in Tveraa 1860-1878. (Utrop ca €47 / $51) på brev 500
Lägg bud Klicka för foto 5110K The Faroes Facit PP1 cover, FAEROERNE FRANCO BETALT without denomination on attractive parcel card from Thorshavn 30.5.1941 to Saltnes. Very scarce. Certificate Wowern (1995). (Utrop ca €370 / $410) på brev 4000
5111K The Faroes Facit PP4 cover, FAEROERNE FRANCO BETALT 20 ÖRE on attractive commercial cover from Thorshavn 5.6.1941 to Hvalvik. Cover reduced at left. Certificate Grönlund (1966). F 4500 (Utrop ca €140 / $150) på brev 1500
Lägg bud Klicka för foto 5112K The Faroes , 1947 registered cover with British Registration label VAAG and Danish 50 öre stamp postmarked Vaag 15.9.1947, to Klaksvig, with transitmarking Thorshavn. Very rare registration label, DAKA 8000 DKK = 12000 SEK. (Utrop ca €370 / $410) på brev 4000
Lägg bud Klicka för foto 5113K The Faroes , 189, 132, SX5. Registered cover to Linköping, redirected to Stockholm. THORSHAVN 26.9.19. (Utrop ca €56 / $61) på brev 600 600
Lägg bud Klicka för foto 5114K The Faroes , Strip-of-four 15 öre Ship. THORSHAVN 20.8.32. Used domestically. Superb quality. (Utrop ca €47 / $51) på brev 500
Lägg bud 5115A The Faroes postfrisk/stämplad. Thick stock album with thousands of mostly postfrisk stamps 1975–2007 + 31 mostly used overprints 1940–41 F 4–8. (Utrop ca €170 / $180) postfrisk/stämplad 1800
Lägg bud 5116A The Faroes Mostly postfrisk 1975–89 in green Leuchtturm album with stamp mounts, as new. Also Christmas stamps in sheets. Good quality (400) (Utrop ca €47 / $51) Mest postfrisk 500
Lägg bud 5117A The Faroes postfrisk. Collection 1975–2004 incl. souvenir sheets in DAVO album with slipcase. Only a handful early stamps is missing. (Utrop ca €47 / $51) postfrisk 500
5118P The Faroes postfrisk collection 1975–1999 on leaves. Almost complete. Excellent quality (>350) (Utrop ca €28 / $31) postfrisk 300
Lägg bud 5119MG The Faroes postfrisk/stämplad. Collection stamps, blocks of four, and year sets 1977–2000. (Utrop ca €28 / $31) postfrisk/stämplad 300
Lägg bud 5120FA The Faroes Year sets. 35 year sets 1975/76–2005. F ca 9900. (Utrop ca €110 / $120) postfrisk 1200
Lägg bud 5121A The Faroes Year sets. 18 different year sets 1980–2011. F 5030. (Utrop ca €65 / $71) postfrisk 700
Lägg bud Klicka för foto 5122 Greenland Facit Parcel P5 or AFA 5 ostämplad, 1915 Thiele II 2 øre yellow. Fair centering. F 2500 (Utrop ca €28 / $31) ostämplad 300