Senaste uppdateringen gjordes 22 september kl. 14:46.

11281 objekt hittade, visar sidan 5 av 565

Bjud Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Lägg bud Klicka för foto 91 Sweden Facit Official Tj27-54 used, SET watermark crown (13) and watermark wavy lines. 12 sets of each watermark. F 8880 (Utrop ca €65 / $71) stämplad 700
Lägg bud Klicka för foto 92 Sweden Facit Official Tj54v postfrisk, 50 öre grey without wmk variety in block of four. F 2800 (Utrop ca €37 / $41) postfrisk 400
Lägg bud Klicka för foto 93 Sweden Facit Postage due L11-20 ostämplad, SET perf 13 (10). 10 sets. F 8.850 (Utrop ca €46 / $51) ostämplad 500
Lägg bud Klicka för foto 94 Sweden Facit Postage due L11-20 used, SET perf 13 (10). 9 sets. F 7200 (Utrop ca €65 / $71) stämplad 700
Lägg bud Klicka för foto 95 Sweden Facit Postage due L17a ostämplad, 24 öre grey-lilac(somewhat strengthened) in a SUPERB centered block-of four. (Utrop ca €74 / $82) ostämplad 800
Lägg bud Klicka för foto 96K Sweden Facit 43, bKe7 cover, 5 öre on postcard 5 öre sent from LUND 17.10.1890 to Austria. Transit MALMÖ 5.POST 17.10.1890. Superb. (Utrop ca €37 / $41) på brev 400
Lägg bud Klicka för foto 97K Sweden Facit 43d or Scott 43 cover, 5 öre dark green on yellowish paper. Printed matter card (fold) dated "Gothenburg 30/3 1890", sent by shipmail from Gothenburg to KIEL 31.8.90. Boxed cancellation AUS DEM POSTBRIEFKASTEN DES SCHWEDISCHEN DAMPFSCHIFFES "DIANA" VON GOTHENBURG. Sent to Berlin with arrival pmk BESTELLT VOM POSTAMTE 37 1.9.90. Unusually early. Signed O.P. (Utrop ca €140 / $150) på brev 1500
98P Sweden Facit 49, 52, 54, 58, 59, 63 cover, 3+5+10+30+50 öre + 1 kr on address card for parcel sent from HOFORS 21.5.1900 to Finlad. Unusually early usage of the sought after postage 198 öre. Pictured in the SFF catalogue 1986/87. Ex. G. Lindberg. (Utrop ca €130 / $140) på brev 1400
Lägg bud Klicka för foto 100K Sweden Facit 52, bKe12 cover, 5 öre on postcard 5 öre sent from HELSINGBORG 7.5.1909 to Hungary. Arrival pmk BUDAPEST 2 and 4 9.MAJ.909. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Lägg bud 101P Sweden Facit 52c or Scott 56a postfrisk, 1893 Oscar II 5 öre blue-green in block-of 80 with side margins, many well-centered copies. F 36000++ (Utrop ca €170 / $180) postfrisk 1800
Lägg bud Klicka för foto 102K Sweden Facit 54, 82 cover, 3x10 öre, mixed franking, on beautiful special delivery cover, sent from PKXP No 82B 23.5.1911 to Norrköping. Nice item. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Lägg bud Klicka för foto 103 Sweden Facit 54v9 or Scott 58 used, 1891 Oscar II 10 öre red. Beautiful copy with extreme paper fold. (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300 300
Lägg bud Klicka för foto 104 Sweden Facit 59 or Scott 63 postfrisk, 1891 Oscar II 50 öre grey. Perfect centering. F 2700 (Utrop ca €46 / $51) postfrisk 500
Lägg bud 105P Sweden Facit 60 or Scott 65 cover, 1900 Oscar II 1 Kr black/red single on parcel card to Åland from STOCKHOLM 22.1.1909. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
106K Sweden Facit 77, 88 cover, 2x30 öre + 4x1 kr on insured 3-fold cover (oilcloth) probably containg currency, sent from MARIESTAD 13.3.1918 to TIBRO 14.3.1918. Nice item. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Lägg bud Klicka för foto 107P Sweden Facit 79 or Scott 77 cover, 5 öre on censored printed matter sent from STOCKHOLM 6.12.17 to Hungary. Also a courir cover with F79, sent from Odessa to STOCKHOLM 16.4.17. (2). (Utrop ca €37 / $41) på brev 400
108P Sweden Facit 83, 71, 73 cover, 1+3x3+3x12 öre on registered cover sent from LIDHULT 5.7.1919 to Puerto Rico, with arrival pmk´s. Climate affected. Scarce destination, previously only two items recorded during this period according to Ferdén. (Utrop ca €65 / $71) på brev 700
Lägg bud Klicka för foto 109 Sweden Facit 115-25 ostämplad, 1916 Landstorm II SET (11). 1 Kr xx, the others x. F 4700 (Utrop ca €65 / $71) ostämplad 700
Lägg bud Klicka för foto 110 Sweden Facit 115-25 ostämplad, 1916 Landstorm II SET (11). F 3900 (Utrop ca €65 / $71) ostämplad 700
Lägg bud Klicka för foto 111 Sweden Facit 115-25 ostämplad, 1916 Landstorm II SET (11). F 3900 (Utrop ca €46 / $51) ostämplad 500