13156 objekt hittade, visar sidan 46 av 658

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp 909A Greenland Mostly postfrisk collection 1938–94 in album. Fine quality (Utrop ca €65 / $73) Mest postfrisk 700
Köp 910BB Greenland postfrisk. Year sets 1978–1995, 1998, 2000, and also several folders with different themes. (Utrop ca €47 / $52) postfrisk 500
Köp Klicka för foto 911 Greenland postfrisk/ostämplad/stämplad 1915–69. All different, e.g. cancelled: P4, P7, P11; ostämplad: 26-27, 28-41; postfrisk: 33. Mostly good quality F 5340 (30) (Utrop ca €37 / $41) postfrisk/ostämplad/stämplad 400
Köp 912CB Greenland Year sets. 31 year sets 1877–96. F 7725. (Utrop ca €56 / $62) postfrisk 600
913P Greenland Covers. Lot with six apparently commercial covers between 1938–65. The entire lot is presented at www.philea.se. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300 300
Klicka för foto 914 Iceland Facit 15a or AFA 14a.3 or Scott 17a ostämplad, 1882 Aur values 20 aur ultramarine. Handsome example of this scarce shade. F 7000 (Utrop ca €75 / $83) ostämplad 800 800
Köp Klicka för foto 915 Iceland Facit 76-90 or AFA 48-62 or Scott 71-85 ostämplad, 1907 Two Kings SET watermark crown (15). 3 aur is ostämplad utan gummi. F 4500 (Utrop ca €37 / $41) ostämplad 400
916 Utgår
917 Återlämnad till inlämnaren
Köp Klicka för foto 918 Iceland Facit 122 or AFA 119 or Scott 140 ostämplad, 1925 Surcharge 10 Kr / 50 aur brown-lilac. F 2500 (Utrop ca €47 / $52) ostämplad 500
Klicka för foto 919K Iceland F 160, etc cover, Air mail franked 2x1 + 5 + 6 + 7 + 10 aur sent 1928 from REYKJAVIK to Isafirdi. Light vertical fold not affecting stamps. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300 460
920 Återlämnad till inlämnaren
Köp Klicka för foto 921 Iceland Facit 252-55 or AFA 206-09 postfrisk, 1939 New York World Fair SET (4). In nice blocks of four. F 3600 (Utrop ca €47 / $52) postfrisk 500
Klicka för foto 922K Iceland F 277, etc cover, Cash on delivery, internal, sent from SEYDISFIÖRDUR seen on white label 902 in 1948. Franked with 50 aur + 1 Kr + strip of four of 1 Kr + 10 Kr. (Utrop ca €37 / $41) på brev 400 400
Köp Klicka för foto 923 Iceland Facit 315-18 postfrisk, 1952 President Björnsson SET (4). Nice set in blocks of four. F 1900 (Utrop ca €28 / $31) postfrisk 300
924 Utgår
Klicka för foto 925 Iceland Facit Official Tj59-68 used, 1930 Overprint Þjonustumerki part of SET (10). F 3500 (Utrop ca €47 / $52) stämplad 500 500
926P Iceland postfrisk. Nine circulation booklets F 24-373, and some officials. High value. (Utrop ca €470 / $520) postfrisk 5000
927A Iceland Mostly stämplad accumulation classic–1960s in 16 page stockbook with some duplication. With e.g. good back of the book material. Mostly fine quality (700-800) (Utrop ca €370 / $410) Mest stämplad 4000
(12 foton)
928K Iceland ostämplad. Circulation booklet with stamps F 7-211 Several better stamps remain priced 1991 to over 7400 SEK. Only a few missing. (Utrop ca €280 / $310) ostämplad 3000