14221 objekt hittade, visar sidan 455 av 712

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 15344 Sweden Facit 233a used, 1931 The Royal Palace 5 Kr green, toned paper. EXCELLENT cancellation SÖDERTELJE 9.5.35. Short perfs. (Utrop ca €9 / $11) stämplad 100
Köp Klicka för foto 15345K Sweden Facit 233a cover, 1+5 kr on address card for urgent parcel sent from MALMÖ 22.2.32 to MALMBERGET 24.2.32. F 1800 (Utrop ca €66 / $74) på brev 700
Köp Klicka för foto 15346K Sweden Facit 233a, 168, 170 cover, 2x115 öre + 1+5 kr on air mail cover sent from GÖTEBORG 10.11.36 to Brazil. Transit BERLIN-SASSNITZ (HAFEN) BAHNPOST ZUG 14 11.11.36 and arrival pmk RIO DE JANEIRO 15.XI.36. Ex Frimärkshuset 1984. (Utrop ca €94 / $110) på brev 1000
Köp Klicka för foto 15347K Sweden Facit 233a, 190 cover, 1931 The Royal Palace 5 Kr green, toned paper, together with 40 öre, as postage due for 18 unpaid covers á 15 öre = 270 öre, plus penalty fee. Cancellations NORRKÖPING 22.1.35 and STOCKHOLM 23.1.35. F 1800 (Utrop ca €47 / $53) på brev 500
Köp Klicka för foto 15348K Sweden Facit 233a, 262A, 268 cover, 1931 The Royal Palace 5 Kr green toned paper, two copies, together with 2x15+5x30 öre, paying for postage due on PS-card. Cancelled STOCKHOLM 1 30.9.38.. F 1800 (Utrop ca €47 / $53) på brev 500
Köp Klicka för foto 15349 Sweden Facit 233a + b used, 1931 The Royal Palace 5 Kr green, toned and white paper. 11 sets. F 4950 (Utrop ca €38 / $42) stämplad 400
Köp Klicka för foto 15350 Sweden Facit 233a+b used, 1931 Castle of Stockholm 5 kr both papers. 4 sets. F 1.800 (Utrop ca €28 / $32) stämplad 300
Köp Klicka för foto 15351 Sweden Facit 233b ostämplad, 1939 The Royal Palace 5 Kr green, white paper. Good centering. F 1300 (Utrop ca €28 / $32) ostämplad 300
Köp Klicka för foto 15352 Sweden Facit 233b ostämplad, 1939 Stockholms Slott 5 Kr grön, vitt papper. Medelgod centrering. F 1300 (Utrop ca €28 / $32) ostämplad 300
Köp Klicka för foto 15353K Sweden Facit 233b, 168, 187, 323 cover, 1939 The Royal Palace 5 Kr green white paper, together with 35+50 öre + 3x1 kr, on Form No. 171 regarding postage due. Cancelled STOCKHOLM 15.9.39. F 2000 (Utrop ca €66 / $74) på brev 700
15354K Sweden Facit 233b, 168, 318A, 320A, 323 cover, 1939 The Royal Palace 5 Kr green, white paper in sixteen copies in blocks of six and ten, together with 5+10+50 öre + 4x1 kr on Form No. 171 regarding postage due. Cancelled STOCKHOLM 1 22.9.39. (Utrop ca €280 / $320) på brev 3000
Köp Klicka för foto 15355P Sweden Facit 233b, 253, 273, 276, 293, 328 cover, 5+4x10+15+20+40+4x90 öre + 3x5 kr on air mail cover sent from LIDKÖPING 16.6.41, BY AIR OVER THE ATLANTIC AND FROM NEW YORK, to USA. The cover and stamps with some imperfections, nevertheless a nice cover with unusually high franking. F 2000 (Utrop ca €66 / $74) på brev 700
Köp Klicka för foto 15356K Sweden Facit 234A, 235A cover, 2x10+2x15 öre on registered cover sent with return receipt (A.R.) sent from SKENE 1.12.1932 to Stockholm. (Utrop ca €19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 15357 Sweden Facit 234-37 or Scott 232-35 postfrisk, 1928 Gustaf V 70 år SET . 12 serier. F 8.400 (Utrop ca €75 / $84) postfrisk 800
Köp Klicka för foto 15358 Sweden Facit 234-37 or Scott 232-35 postfrisk, 1932 Lützen SET (6). 5 sets. F 3.500 (Utrop ca €47 / $53) postfrisk 500
Köp Klicka för foto 15359 Sweden Facit 234-37 or Scott 232-35 postfrisk, 1932 Lützen SET (6). 5 sets. F 3500 (Utrop ca €38 / $42) postfrisk 400
Köp Klicka för foto 15360 Sweden Facit 234-37 or Scott 232-35 postfrisk, 1932 Lützen SET (6). 5 sets. F 3.500 (Utrop ca €38 / $42) postfrisk 400
Klicka för foto 15361 Sweden Facit 235A used, 1932 Lützen 15 öre red, perf at two sides. EXCELLENT cancellation SPANNARBODA 9.1.1938. (Utrop ca €14 / $16) stämplad 150 150
Köp Klicka för foto 15362K Sweden Facit 235A cover, 15 öre on commercial papers. Scarce single usage. A few short perfs. (Utrop ca €14 / $16) på brev 150
Köp Klicka för foto 15363K Sweden Facit 235A cover, 3x15 öre on registered cover sent from STOCKHOLM 5 5.1.33 to Great Britain. Small tear in the envelope. (Utrop ca €14 / $16) på brev 150