13156 objekt hittade, visar sidan 45 av 658

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Klicka för foto 889 Greenland Facit P10a used, 70 øre violet. Almost full pmk. Perfect centering. (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300 360
Klicka för foto 890 Greenland Facit P10a used, 70 øre violet. Perfect centering. Oval complete cancellation, sideways. (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300 300
Klicka för foto 891 Greenland Facit P11 used, Excellent quality. Cancellation sideways KOLONIEN UMANAK. (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300 300
Klicka för foto 892 Greenland Facit P11 used, 1 Krone yellow. Straight line pmk SCORESBYSUND. Excellent quality. (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300 750
Klicka för foto 893 Greenland Facit P12 postfrisk, 3 Kroner brown. Fair centering. (Utrop ca €37 / $41) postfrisk 400 460
Köp Klicka för foto 894 Greenland Facit P12a ostämplad, 3 Kroner brown. Superb quality. (Utrop ca €28 / $31) ostämplad 300
Köp Klicka för foto 895 Greenland Facit P13 used, 10 øre green blue. Good centering. Part of red pmk. (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Klicka för foto 896 Greenland Facit P13 used, Block of four. Excellent quality. Oval cancellation Grönlands Styrelse. (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300 300
Klicka för foto 897 Greenland Facit P13-16 postfrisk, Fair centering. Printed Schultz 1937. (Utrop ca €37 / $41) postfrisk 400 550
Köp Klicka för foto 898 Greenland Facit 13-16 ostämplad, 10, 20, 70, and 1 Krone. Print Schultz 1937. (Utrop ca €28 / $31) ostämplad 300
Köp Klicka för foto 899 Greenland Facit 19-21, 24-27 ostämplad, 1945 Overprint "Danmark Befriet 5 Maj 1945" part of SET most usual overprint (7). F 5250 (Utrop ca €84 / $93) ostämplad 900
(22 foton)
900P Greenland Used. Aprox, 200 PAKKE-PORTO stamps with different cancels. Mostly 20 øre, but also otter values up to 1 Kr. The entire lot is presented at www.philea.se. (Utrop ca €750 / $830) stämplad 8000 8600
901 Utgår
Köp 902A Greenland postfrisk/ostämplad collection 1938–89. in Leuchtturm album with stamp mounts. Pakkeporto P 15, and 16. Complete from 1938 incl overprint Befriet Denmark (liberated). Also Faroe Islands complete collection 1975–89, and Christmas charity sheets. (Utrop ca €280 / $310) postfrisk/ostämplad 3000
903P Greenland postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1905–89 on Leuchtturm leaves with stamp mounts. Eleven different pakke porto issues, 10-18ostämplad. From 1950 mainly postfrisk/ostämplad. (Utrop ca €170 / $190) postfrisk/ostämplad/stämplad 1800 1800
904A Greenland postfrisk. Collection 1915–98 in Leuchtturm album with stamp mounts + slipcase. Containing eight Parcel stamps, F 1-18, 28-39, and Thule complete etc. P 4 and 12 are ostämplad, otherwise postfrisk. (325) (Utrop ca €140 / $160) postfrisk 1500 2200
905P Greenland postfrisk/ostämplad. Mostly postfrisk on leaves 1915–modern. E.g. F 22-27ostämplad, F 28-41postfrisk incl duplicates, two ostämplad sets F 10-18 etc. (500) (Utrop ca €110 / $120) postfrisk/ostämplad 1200
Köp 906P Greenland postfrisk collection 1937–89 on Leuchtturm leaves with stamp mounts. Seven pakkeporto issues, almost complete from 1950. High value. (Utrop ca €93 / $100) postfrisk 1000
Köp Klicka för foto 907A Greenland postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1935–2000 in Leuchtturm album incl three postfrisk 1945 with overprint. Additionally used collection 1935–2005. (Utrop ca €93 / $100) postfrisk/ostämplad/stämplad 1000
908P Greenland postfrisk/ostämplad. Accumulation duplicates 1938–2006 on ten visir leaves ostämplad to 1956. Also six pakke porto issues ostämplad. High value. (Utrop ca €75 / $83) postfrisk/ostämplad 800