Senaste uppdateringen gjordes 22 september kl. 14:46.

11281 objekt hittade, visar sidan 44 av 565

Bjud Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Lägg bud 875A Sweden Cancellations. Collection with more than 200 covers, cards, and Postal stationeries with PLK cancellations nr 119-223 incl some sent abroad. (Utrop ca €9 / $10) 100 100
Lägg bud 876SC Sweden FDC. FDC 1958–2009. Mostly older. Also some maxicards. (400) (Utrop ca €9 / $10) 100
Lägg bud Klicka för foto 877 Sweden Postcard, Uggletorps railway station with locomotive and waiting passangers. From approx 1905. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100
878K Sweden Postcard, F 276A 1940 Gustaf V large numerals 20 öre carmine-red on "VYKORTSBREV" with a view of the Town Hall garden. Unusual letter card-like item. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100
Lägg bud Klicka för foto 879P Sweden Cinderella. Christmas seals in full sheets. Three sheets 1912, and one sheet 1949/50. (Utrop ca €9 / $10) 100
Lägg bud 880P Norway Facit 510, 793 cover, 60 öre in pair and 10 öre diagonally bisected on cover from Trondheim 11.1.80. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100
Lägg bud Klicka för foto 881K Norway FDC, F 453 King Olav V 45 øre red on FDC 15.9.58 with vignette. (Utrop ca €19 / $20) på brev 200
Lägg bud 882A Denmark Mostly stämplad 1870–1990 in DAVO album without stamp mounts, with slipcase. Mostly good quality (400) (Utrop ca €9 / $10) Mest stämplad 100 230
Lägg bud Klicka för foto 883K Danish West Indies Postal stationery, F BK4 Nice item sent from FREDRIKSTED 4.2.1905 to St Louis, Mo, USA. Transit postmark New York 13.2.1905. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100
Lägg bud 884MF Greenland postfrisk. Accumulation 1960–80, often in blocks. Good value. Also small portion Faroe Islands. (Utrop ca €9 / $10) postfrisk 100 100
Lägg bud 885P Schleswig Facit 1-14 or Scott 1-14 or AFA 15-28 used, 1920 Lion and Landscape SET (14). On cover recommended to Copenhagen. Cancelled FLENSBURG 12.4.20. (Utrop ca €9 / $10) stämplad 100 100
Lägg bud Klicka för foto 886 Iceland Facit 11e or AFA 7.5 or Scott 10 ostämplad, 1895 Aur values 6 aur grey thick paper perf 14 × 13½. Superb copy with two double perfs. F 2200 (Utrop ca €9 / $10) ostämplad 100
887 Iceland Facit 13b or AFA 9.2 or Scott 12 ostämplad utan gummi, 1883 Aur values 16 aur deep brown clean print on thin paper perf 14 × 13½. Superb copy without gum. (Utrop ca €9 / $10) ostämplad utan gummi 100
Lägg bud 888MF Iceland postfrisk. Accumulation from around 1980, often up to 25 sets of each issue. (Utrop ca €9 / $10) postfrisk 100 100
Lägg bud Klicka för foto 889 Finland Facit 50 or Norma 62 cover, 1901 First Temporary Issue 5 p yellow-green on postcard with Mail stop cancellation "Flaka". (Utrop ca €9 / $10) på brev 100
Lägg bud Klicka för foto 890P Finland Facit 146 or Norma 160B postfrisk, 1929 Lion Type, no wmk II 10 Mk brown/black in full sheet. F 5500 (Utrop ca €9 / $10) postfrisk 100 346
Lägg bud Klicka för foto 891K Åland Postal stationery 1916, Postal stationery (10 kop) with a "ship silhouette cancellation" sent from Mariehamn October 1916, arrived in Turku 24.10.1916. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100
Lägg bud Klicka för foto 892A NORDIC COUNTRIES Cover lot in two albums. Mostly postcards from Denmark 1900–70s, FDCs from Sweden 1936–67, and FDCs from Aaland Islands 205 signed Björn Borg. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100 100
Lägg bud 893A ALL WORLD postfrisk/stämplad. Used collection Russia more than 1000 different 1964–72, collection WWF 1983–88 postfrisk stamps + FDCs in special album with slipcase. (Utrop ca €9 / $10) postfrisk/stämplad 100 100
Lägg bud 894A ALL WORLD Mostly stämplad. Collection on old Hawe leaves, mostly approx 1890–1940s. Also 23 Swedish Steam ship cancellations mostly Oscar II. (2000) (Utrop ca €9 / $10) Mest stämplad 100 190