Senaste uppdateringen gjordes 20 november kl. 23:16.

1456 objekt hittade, visar sidan 38 av 73

Kvalitetsauktion 372

Bjud Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Lägg bud Klicka för foto 1743P Greenland Used collection 1905–2005 on leaves. Including ten PAKKE PORTO, and a Thule set. Mostly good quality (300-400) (Utrop ca €230 / $260) stämplad 2500
Lägg bud 1744A Greenland postfrisk/stämplad. Collection 1938–2009 in Leuchtturm album with slip cases. Complete in main numbers incl e.g. Mi 1-18 and 22-168 used etc. Also Thule 1-5 used. (Utrop ca €180 / $210) postfrisk/stämplad 2000 2000
1745P Greenland postfrisk/ostämplad. Mostly postfrisk on leaves 1915–modern. E.g. F 22-27ostämplad, F 28-41postfrisk incl duplicates, two ostämplad sets F 10-18 etc. (500) (Utrop ca €170 / $180) postfrisk/ostämplad 1800
Lägg bud 1746P Greenland postfrisk collection 1937–89 on Leuchtturm leaves with stamp mounts. Seven pakkeporto issues, almost complete from 1950. High value. (Utrop ca €140 / $150) postfrisk 1500
Lägg bud 1747A Greenland Mostly postfrisk. Collection 1915–2005 in Leuchtturm album with cassette. E.g. twelve Pakkeporto incl P 4, 11 and 13-18postfrisk, F 10-18postfrisk and 27v2 ostämplad etc. Apparently complete postfrisk in main numbers after 1963. (Utrop ca €110 / $120) Mest postfrisk 1200 1200
Lägg bud 1748A Greenland postfrisk collection 1950–2012 in two Leuchtturm albums with stamp mounts incl Thule, and Parcel stamps in reprints from 1983–85. (Utrop ca €92 / $100) postfrisk 1000 1000
Lägg bud 1749A Greenland postfrisk/stämplad. Collection 1950–91 and 1999–2006 postfrisk. Complete set F 10-18 ostämplad. Also Faroe Islands complete 1975–2004 postfrisk. (Utrop ca €92 / $100) postfrisk/stämplad 1000
Lägg bud Klicka för foto 1750 Iceland Facit 2 or AFA 2A or Scott 2 postfrisk, 1873 Skilding values 4 sk red, perf 14 × 13½. F 4500 (Utrop ca €92 / $100) postfrisk 1000 1000
Lägg bud Klicka för foto 1751 Iceland Facit 6v1 or AFA 2B or Scott 6 used, 1873 Skilding values 4 sk red perf 12½ post-cancelled. F 6500 (Utrop ca €92 / $100) stämplad 1000 1600
Lägg bud Klicka för foto 1752 Iceland Facit 11 or AFA 7 or Scott 10 postfrisk, 1876 Aur values 6 aur grey, perf 14 × 13½. Very fresh strip of five. (Utrop ca €140 / $150) postfrisk 1500
Lägg bud Klicka för foto 1753 Iceland Facit 31 or AFA 16B or Scott 31 used, 1898 Aur values 50 aur red/blue, perf 12¾. Partial cancellation DYRFJÖRDUR. (Utrop ca €73 / $82) stämplad 800
Lägg bud Klicka för foto 1754 Iceland Facit 69v2 or AFA 69 or Scott 40a cover, 1902 Christian IX 20 aur blue, ÞJONUSTA in middle of a strip of three with FRIMERKI on each side on a Registered cover from Reykjavik 21.IV.21. Arrival cancellation SEYDISFJÖRDUR 27.IV.21. (Utrop ca €140 / $150) på brev 1500 1500
Lägg bud Klicka för foto 1755 Iceland Facit 162-64 or AFA 147-49 used, 1931 "Zeppelin 1931" overprint SET (3). F 3500 (Utrop ca €46 / $51) stämplad 500 500
Lägg bud Klicka för foto 1756 Iceland Facit 173-88 or AFA 125-40 used, 1930 The Parliament SET (16). F 7500 (Utrop ca €92 / $100) stämplad 1000 2300
Lägg bud Klicka för foto 1757 Iceland Facit Official Tj1 or AFA 1A used, 1873 Number in frame 4 sk green, perf 14 × 13½. Some short perfs as always. F 85000 (Utrop ca €690 / $770) stämplad 7500
Lägg bud Klicka för foto 1758 Iceland Facit Official Tj22 or AFA 11 postfrisk, 1902 Overprint Í GILDI '02-'03 4 aur grey in block of four with extremely displaced overprint. (Utrop ca €92 / $100) postfrisk 1000
Lägg bud Klicka för foto 1759 Iceland Facit Official Tj24v2 or AFA 13By ostämplad, 1902 Overprint Í GILDI '02-'03 10 aur ultramarine in block of four with inverted overprint. (Utrop ca €64 / $72) ostämplad 700
Lägg bud Klicka för foto 1760K Iceland Facit Official Tj59-73 ostämplad, 1930 Overprint Þjonustumerki SET (15). F 6500 (Utrop ca €120 / $130) ostämplad 1300
1761 Iceland ostämplad. Small lot with better issues - F 4-7, 14, 23, 43, 75, 90, 184, 187, 255, 273, Tj 63-68, Tj 72, and Tj 3. Very high value. (20) (Utrop ca €180 / $210) ostämplad 2000
Lägg bud 1762A Iceland ostämplad/stämplad collection 1876–1990 in DAVO album. Better issues e.g. 16 aur values, Christian IX (not 5 kr), Two kings (not 5 kr), Sigurdson, Frederik VIII (not 5 kr), and Christian X complete etc. High value. (Utrop ca €180 / $210) ostämplad/stämplad 2000