11281 objekt hittade, visar sidan 332 av 565

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 14575 Sweden Facit 226-30 postfrisk, 1928 70th Birthday of King Gustaf V SET (5). 8 sets. F 1840 (Utrop ca €37 / $41) postfrisk 400
Köp Klicka för foto 14576 Sweden Facit 226-30 ostämplad, 1928 70th Birthday of King Gustaf V SET (5). 5 sets. F 1150 (Utrop ca €28 / $31) ostämplad 300
Köp Klicka för foto 14577 Sweden Facit 226-30 used, 1928 70th Birthday of King Gustaf V SET (5). 15 sets. F 2.700 (Utrop ca €37 / $41) stämplad 400
Köp Klicka för foto 14578 Sweden Facit 226-30 used, 1928 70th Birthday of King Gustaf V SET (5). 17 sets. F 3060 (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Köp Klicka för foto 14579K Sweden Facit 229, 226. 227 cover, 5+10+20 öre on registered cover sent from NORRKÖPING 2 23.8.28 to Rättvik. One stamp with small hole. (Utrop ca €19 / $20) på brev 200
14580K Sweden Facit 230 cover, 1928 70th Birthday of King Gustaf V 25 öre blue on cover (sprung up for backside display) to USA, cancelled SJP 7 GÖTEBORG-NEW YORK 24 11 28 and carried by SAL "M/S KUNGSHOLM" on her maiden voyage . (Utrop ca €19 / $20) på brev 200
Köp Klicka för foto 14581K Sweden Facit 231 cover, 4x10 öre on air mail cover front sent from STOCKHOLM 4.x.42 to Lichtenstein. Scarce destination. (Utrop ca €19 / $20) på brev 200
Köp Klicka för foto 14582K Sweden Facit 231, 143A, 181 cover, 5+10+20 öre on air mail cover sent from STOCKHOLM 3.7.31 to Germany. Arrival pmk BERLIN C 4.7.31. (Utrop ca €19 / $20) på brev 200
Köp Klicka för foto 14583K Sweden Facit 231, 143C cover, 5+3x10 öre on air mail cover sent from PKP 83C tp Spain. Transit PARIS GARE DU NORD AVION 18.VIII.1932 and with arrival pmk¨s. (Utrop ca €19 / $20) på brev 200
Köp Klicka för foto 14584K Sweden Facit 231, 146A, 177A cover, 2x10+15 öre on air mail cover sent from STOCKHOLM 7.3.30 to Great Britain. (Utrop ca €9 / $10) på brev 100
Köp Klicka för foto 14585K Sweden Facit 231, 232 cover, 3×10+2×50 öre on air mail cover sent from STOCKHOLM 30.9.36 to South Africa. Transit pmk BERLIN C 2.10.36. (Utrop ca €23 / $26) på brev 250
Köp Klicka för foto 14586K Sweden Facit 231, 232, 298 cover, 7x10+50+2x120 äew on air mail cover snet from MÖLLE 20.7.45 to USA. (Utrop ca €19 / $20) på brev 200
Köp Klicka för foto 14587K Sweden Facit 231, 263, 264 cover, 10+20+30 öre on registered air mail cover sent from VARBERG 14.9.38 to Yugoslavia. Transit BUDAPEST 20 15.SEP.938. (Utrop ca €19 / $20) på brev 200
Köp Klicka för foto 14588K Sweden Facit 231, 340, 73, 104 cover, 3+3x10+27/80 öre on registered air mail cover with currency control, sent from HÄSSLEHOLM 31.8.42 to Croatia. Arrival pmk´s ZAGREB 4.IX.42 and OSIJEK 5.IX.42. Very scarce destination, OK (no recorded mail) according to Facit. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
14589K Sweden Facit 232 cover, 50 öre som singelfrankering på luftpostbrev sänt från JÖNKÖPING 1 LBR 9.1.34 till Österrike. Transit BERLIN C 10.1.34 och ankomststämplat WIEN FLUGPOST 10.1.34. Ngt slarvigt öppnat. (Utrop ca €28 / $31) på brev 300
Köp Klicka för foto 14590K Sweden Facit 232, 143A cover, 5+50 öre on registered air mail cover sent from ESKILSTUNA 24.8.33 to Switzerland. Arrival pmk BASEL FLUGPLATZ 25.VIII.33 and MELLIKON (AARGAU) 26.VIII.33. (Utrop ca €19 / $20) på brev 200
Köp Klicka för foto 14591K Sweden Facit 232, 191 cover, 45+50 öre on registered air mail cover sent from NORRKÖPING 3 16.12.36 to Switzerland. Arrival pmk BERN 21.XII.36. (Utrop ca €19 / $20) på brev 200
Köp Klicka för foto 14592K Sweden Facit 232, 236 cover, 25+50 öre on beautiful air mail cover sent from STOCKHOLM 14.12.32 to USA. F 300 (Utrop ca €14 / $15) på brev 150
Köp Klicka för foto 14593K Sweden Facit 233, 172, 181 cover, 20+3×120 öre + 5 kr as postage due 880 öre on postal form 171 (Aug. 27.) "En med lösen belagd, vanlig brevförsändelse". Cancellations STOCKHOLM 1 13.1.36 and STOCKHOLM 1 14.1.36. The form with thin spots after mounting. F 1800 (Utrop ca €19 / $20) på brev 200
Köp Klicka för foto 14594 Sweden Facit 233a postfrisk, 1931 Stockholms Slott 5 Kr grön, tonat papper. Fint ex. F 2500 (Utrop ca €28 / $31) postfrisk 300