Senaste uppdateringen gjordes 20 september kl. 17:47.

11281 objekt hittade, visar sidan 33 av 565

Bjud Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Lägg bud Klicka för foto 655 Iceland Facit 76-90 or AFA 48-62 or Scott 71-85 ostämplad, 1907 Two Kings SET watermark crown (15). 3 aur is ostämplad utan gummi. F 4500 (Utrop ca €56 / $61) ostämplad 600
Lägg bud Klicka för foto 656 Iceland Facit 114-20 or AFA 69-75 or Scott 92-98 used, 1912 King Frederik VIII SET (7). F 3500 (Utrop ca €37 / $41) stämplad 400
Lägg bud Klicka för foto 657 Iceland Facit 118 or AFA 73 or Scott 96 used, 1912 King Frederik VIII 1 Kr yellow. Block of four. F 2600 (Utrop ca €37 / $41) stämplad 400
Lägg bud Klicka för foto 658 Iceland Facit Official Tj21av1 or AFA 10By postfrisk, 1902 Overprint Í GILDI '02-'03 3 aur brownish orange perf 12¾ inverted overprint. F 7.500 (Utrop ca €83 / $92) postfrisk 900
Lägg bud Klicka för foto 659PV Iceland Air mail cover, F 160 etc 1928 Aeroplane Surcharge 10 aur red and other foreign stamps on cover flown by Wolfgang von Gronau on his second survey with his aircraft "Grönlandswal". From Berlin 29.7.31 to List on Sylt, Denmark, via Reykjavik 11.8.31, to Scoresbysund and Godthaab, Port Harrison, Hudson Bay and to Conglac, Ontario, and at last to the final destination Chicago, USA. Signed by von Gronau. VERY RARE, ONLY 20 COVERS WERE FLOWN! Lüning 14 A 1. (Utrop ca €1400 / $1525) på brev 15000
Lägg bud 660A Iceland postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1876–1996 in Leuchtturm album with stamp mounts. Good as basic collection with better issues in between e.g. Zeppelin overprint postfrisk. From 1970 postfrisk/ostämplad. Some Sperati forgeries. Also Faroe Islands collection with Danish F 3 on paper with 5 öre Chr. X, complete 1975–86. Also album Great Britain 1980–96 postfrisk/ostämplad/stämplad. (Utrop ca €280 / $310) postfrisk/ostämplad/stämplad 3000
661P Iceland postfrisk/ostämplad/stämplad. Mostly ostämplad/stämplad collection 1873–1966 on Facit leaves incl better early issues and e.g. F 108-17 and 124-56 used, 173-88 ostämplad/stämplad, and nice Official stamps etc. Sometimes used and unused parallell. Mostly fine quality. (540) (Utrop ca €230 / $260) postfrisk/ostämplad/stämplad 2500
Lägg bud 662A Iceland postfrisk/ostämplad collection 1930–86 in KABE album with stamp mounts. Several better issues e.g 10 kr Parliament, Air mail complete 1930, Viking complete, NY 1939 complete, Sigurdsson 1944, and 10 kr Hekla 1948 etc. Good value. (Utrop ca €170 / $180) postfrisk/ostämplad 1800
663A Iceland postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1876–1987 in Schaubek album with stamp mounts. Some a bit better stamps. Mostly fine quality Facit over 34 000 SEK (Utrop ca €140 / $150) postfrisk/ostämplad/stämplad 1500
Lägg bud Klicka för foto 664A Iceland postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1873–2007 in two albums incl better stamps. Mostly fine quality (Utrop ca €140 / $150) postfrisk/ostämplad/stämplad 1500
Lägg bud 665A Iceland postfrisk/ostämplad. Collection 1896–1995 in two SAFE dual albums incl e.g. F 88-89postfrisk, and some better Official stamps etc. (700) (Utrop ca €110 / $120) postfrisk/ostämplad 1200
Lägg bud 666A Iceland postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1925–1990 in visir album. Includes sections of sheets (ten stamps or larger), souvenir sheets, and a number of corner blocks of four. Mostly fine quality (>500) (Utrop ca €93 / $100) postfrisk/ostämplad/stämplad 1000
Lägg bud Klicka för foto 667A Iceland Used collection 1876–1977 in album. Mostly fine quality (Utrop ca €93 / $100) stämplad 1000
Lägg bud 668A Iceland postfrisk collection 1944–1980 in Leuchtturm album with stamp mounts. Complete! Excellent quality (>200) (Utrop ca €74 / $82) postfrisk 800
Lägg bud Klicka för foto 669A Iceland postfrisk/ostämplad/stämplad collection approx 1900–89 in album e.g. Overprint on the Parliament Jubilee 1930, complete ostämplad excl 50 aur + 2 kr. Mostly fine quality (Utrop ca €74 / $82) postfrisk/ostämplad/stämplad 800
Lägg bud 670SD Iceland postfrisk/stämplad collection/accumulation 1900s–modern in twelve albums in box. Duplicates, incl a few from other countries. Favourable reserve. Mostly good quality (1000s) (Utrop ca €74 / $82) postfrisk/stämplad 800
Lägg bud 671P Iceland Mostly stämplad. Lot 1876–1950s on leaves incl many medium- and some better issues, some Charity stamps, and approx 40 copies DWI. Mixed-VF quality. (320) (Utrop ca €56 / $61) Mest stämplad 600
Lägg bud 672P Iceland postfrisk/ostämplad/stämplad. Accumulation 1876–approx 1980 incl e.g. Official stamps, some covers, and FDCs incl 1.4.38, some units incl F 435 in postfrisk block of 15 etc. (300) (Utrop ca €56 / $61) postfrisk/ostämplad/stämplad 600
673P Iceland Mostly stämplad accumulation King Staps issues on visir leaves. Fine quality (450) (Utrop ca €56 / $61) Mest stämplad 600
Lägg bud 674A Iceland postfrisk/ostämplad accumulation 1930–90s in stockbook. Well filled, some better issues e.g. 237-39 (four)postfrisk, 262postfrisk, 353postfrisk, and 436 (three)postfrisk etc. (Utrop ca €56 / $61) postfrisk/ostämplad 600