Senaste uppdateringen gjordes 13 november kl. 15:37.

1456 objekt hittade, visar sidan 24 av 73

Kvalitetsauktion 372

Bjud Foto Lot Beskrivning Status Utrop

1463 Sweden F 8c.German cancellation "Aus Schweden" on a very fresh 9 öre blue lilac (one short perf). Cert HOW 3 3-4 3. (Utrop ca €140 / $150) 1500
Lägg bud Klicka för foto 1464K Sweden F 9.12 öre on cover (worn) to Norway with Norwegian cancellation CHRA-CHARLOTBRG 20.4.1870. Scarce. (Utrop ca €92 / $100) 1000
Lägg bud Klicka för foto 1465K Sweden F 11.3 x 30 öre Coat-of-Arms on cover (slovenly opened) to Otto Nordeskiöld in Helsingfors with two arrival pmks "ANK 23.10". (Utrop ca €46 / $51) 500
Lägg bud Klicka för foto 1466 Sweden F 14. "Aus Schweden" without frame on 3 öre Lion. Unique! (Utrop ca €92 / $100) 1000
Lägg bud Klicka för foto 1467 Sweden F 14-16. KB AUS SCHWEDEN on 3, 17, and 20 öre Lion Type. Three slightly short perfs on 20 öre. (Utrop ca €140 / $150) 1500
Lägg bud Klicka för foto 1468 Sweden F 9c3. "227" Helsingør on beautiful 12 öre blue. Shade by Olle Pettersson. RARE. (Utrop ca €92 / $100) 1000
Lägg bud Klicka för foto 1469 Sweden F 7. ST PETERSBURG. Russian cancellation on 5 öre. VERY RARE. (Utrop ca €140 / $150) 1500
Lägg bud Klicka för foto 1470 Sweden F 21.Nice part of "ÅNGB BREF FR DANMARK" (ship letter from Denmark) on a Danish 3 sk. Broken corner perf. Scarce cancel. (Utrop ca €92 / $100) 1000
Lägg bud Klicka för foto 1471P Sweden Facit Proof postfrisk, Sven Ewert: Female head in grey colour. Sheet (partly divided) with 240 stamps! Imperforated vertically. Probably unique! Ex Åke Torkelstam. (Utrop ca €140 / $150) postfrisk 1500 1500
Lägg bud Klicka för foto 1472P Sweden Facit Proof postfrisk, Sven Ewert: Female head in brownish-orange colour. Sheet with 100 stamps (three with minor surface damages) imperforated horizontally. Strongly misplaced perforation! Ex Åke Torkelstam. (Utrop ca €92 / $100) postfrisk 1000 1000
Lägg bud Klicka för foto 1473P Sweden Facit Proof ostämplad utan gummi, "Snurran". Sheet with 480 imperforated stamps in olive grey colour. Plates 1 and 2. Rare! Ex Åke Torkelstam. (Utrop ca €280 / $310) ostämplad utan gummi 3000 3000
Lägg bud Klicka för foto 1474P Sweden Facit Proof ostämplad utan gummi, "Snurran". Sheet with 64 stamps (two stamps with damages) in multicolour. Imperforated horizontally. Rare! Ex Åke Torkelstam. (Utrop ca €92 / $100) ostämplad utan gummi 1000 1000
1475K Sweden Crash-post, Cover sent with Ahrenberg cross Atlantic Flight in 1929. Water damaged during a forced landing by the east coast of Iceland causing the stamp to fall off. Cancelled Stockholm 29.5.1929, on the reverse handstamps in violet "Recieved in Bad Condition". (Utrop ca €73 / $82) på brev 800
Lägg bud Klicka för foto 1476K Sweden FDC, F 234-37 1932 Lützen. Complete set on Air mail cover to Germany, cancelled MALMÖ Luftpost 1.11.32. Very rare with all six stamps. (Utrop ca €140 / $150) på brev 1500 1500
Lägg bud Klicka för foto 1477K Sweden FDC, F 273BB 1940 Gustaf V large numerals 10 öre. Very fresh FDC 9.3.40 with BB-pair. (Utrop ca €180 / $210) på brev 2000 2600
Lägg bud Klicka för foto 1478K Sweden FDC, F 273BC, A 1939 Gustaf V large numerals 10 öre violet. Registered FDC 11.12.39 with BC-pair. (Utrop ca €92 / $100) på brev 1000
Lägg bud Klicka för foto 1479K Sweden FDC, F 273CB, A 1939 Gustaf V large numerals 10 öre violet. FDC 11.12.39 with CB-pair. (Utrop ca €92 / $100) på brev 1000
Lägg bud Klicka för foto 1480K Sweden FDC, F 276BB 1942 Gustaf V large numerals 20 öre carmine, very rare FDC 17.3.42. (Utrop ca €140 / $150) på brev 1500
Lägg bud Klicka för foto 1481K Sweden FDC, F 320-23 1939 Royal Academy of Sciences. FDC 2.6.39 with ten stamps incl F 320CB and 321CB. (Utrop ca €64 / $72) på brev 700 700
Lägg bud Klicka för foto 1482K Sweden FDC, F 321BB Linné BB-pair 27.4.40. Very fresh FDC. (Utrop ca €140 / $150) på brev 1500 2100