Senaste uppdateringen gjordes 13 november kl. 15:37.

1456 objekt hittade, visar sidan 23 av 73

Kvalitetsauktion 372

Bjud Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Lägg bud 1443A Sweden Facit Booklet H301 postfrisk, 1977 Wild Berries. 100 booklets cover A-D incl 61 with margin signs. (Utrop ca €69 / $77) postfrisk 750 750
Lägg bud Klicka för foto 1444K Sweden Facit Booklet H323Ab postfrisk, 1980 Carl XVI Gustaf 1.50 kr blueish redviolet. Cyls 1 foot/serif - genuine pair. Very rare. (Utrop ca €46 / $51) postfrisk 500
1445K Sweden Facit Trial booklet HP1 B postfrisk, Sven Ewert. Green cover for H 54 or H 92. 1x20 brown-red stamps, inverted mounting. (Utrop ca €92 / $100) postfrisk 1000
Lägg bud Klicka för foto 1446K Sweden Facit Trial booklet HP7 A b postfrisk, Sven Ewert. White cover for HA 2 with brown print. 1x4 red stamps, inverted mounting. (Utrop ca €140 / $150) postfrisk 1500
1447K Sweden Facit Trial booklet HP7 B b postfrisk, Sven Ewert. White cover for HA 2 with black print. 1x10 red stamps, normal mounting. Cyls large 0 (abklatsch). (Utrop ca €140 / $150) postfrisk 1500
Lägg bud Klicka för foto 1448 Sweden Facit Freight stamp postfrisk, Kalmar Torsås Järnväg/Railway. Mjölkbiljett 5 and 10 öre. Scarce! (Utrop ca €46 / $51) postfrisk 500
Lägg bud Klicka för foto 1449K Sweden F TjbK1IV. F-län. JÖNKÖPING 6.7.1883.. RED cancellation on official postcard 6 öre sent to Strömsberg. Superb. (Utrop ca €64 / $72) F 700
Lägg bud 1450 Sweden F 82. R-län. TUBBETORP 23.12.18.. On picture postcard. Postal: 2000:- (Utrop ca €46 / $51) R 500
1451 Sweden F 52. H-län. ÖJKROKEN 9.8.1910.. Beautiful cancellation on picture postcard. Postal: 1500:- (Utrop ca €110 / $120) H 1200
Lägg bud Klicka för foto 1452 Sweden F 54. W-län. LANDTBR. 175 VIII 1.8.1895, rural mail postmarks 1. Very beautiful example. Postal: 1500:- (Utrop ca €73 / $82) W 800
Lägg bud Klicka för foto 1453 Sweden F 52. Y-län. ERIKSLUND-NÄSET 27.4.1900, rural mail postmarks 2. Rural mail sevice 2 - superb cancellation . Postal: 4000:- (Utrop ca €92 / $100) Y 1000
Lägg bud Klicka för foto 1454 Sweden F 54. P-län. BLIDSBERG-HUMLA 15.4.99 (some short perfs, tear), railway mail postmarks 2. Excellent cancellation. Postal: 2500:- (Utrop ca €92 / $100) P 1000
1455 Sweden F 52. S-län. SELMA LAGERLÖF 19.6.05, steamship mail postmarks. Very beautiful example of this rare cancellation on postcard, ÅNGBÅTS PXP 49, 19.6.05. (Utrop ca €92 / $100) S 1000
1456 Sweden F 272(3). ÅXP 6, 22.7.49 (Diana), steamship mail postmarks. Two beautiful cancellations on picture postcard. Postal: 600:- (Utrop ca €46 / $51) 500
Lägg bud Klicka för foto 1457 Sweden F 7.Norwegian pmk CHRISTIANIA 17.6.1862 on 5 öre. Very rare. (Utrop ca €92 / $100) 1000
Lägg bud Klicka för foto 1458 Sweden Beautiful 8-skill with danish cancellation "1". Repaired. (Utrop ca €73 / $82) 800
Lägg bud Klicka för foto 1459 Sweden F 2.4-skill with very scarce Danish box cancellation "Utilstraekkelig frankerat". (Utrop ca €64 / $72) 700
1460 Sweden F 2e.Beautiful 4-skill with a well placed "3" Lübeck. Cert HOW: Small imperfections, and repaired. (Utrop ca €64 / $72) 700
Lägg bud Klicka för foto 1461 Sweden F 7b1.Beautiful 5 öre green with a well placed Lübeck "3". A few short perfs. (Utrop ca €92 / $100) 1000
Lägg bud Klicka för foto 1462 Sweden F 7b2.Danish cancellation "229" on 5 öre green. One short perf, and one folded corner perf. Shade by Olle P. RARE. (Utrop ca €92 / $100) 1000