14221 objekt hittade, visar sidan 119 av 712

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

2391A ALL WORLD ASIA postfrisk/ostämplad/stämplad accumulation 1860–modern in visir album. British colonies (former colonies), China, Japan, Korea, and Viet Nam are noticed. More is in the album. Somewhat mixed quality (>700) (Utrop ca €47 / $53) postfrisk/ostämplad/stämplad 500 750
2392A ALL WORLD ASIA postfrisk/ostämplad/stämplad. Selections Malaysia, Pakistan, Ceylon, some Bhutan, Singapore, and Kina. Mostly approx 1960–70 incl many postfrisk. (240) (Utrop ca €47 / $53) postfrisk/ostämplad/stämplad 500 500
2393L ALL WORLD ASIA Mostly stämplad. Ten stockbooks with many stamps. E.g. Malayan states, and Aden. (Utrop ca €47 / $53) Mest stämplad 500 550
2394 Utgår
2395A ALL WORLD LATIN AMERICA postfrisk/ostämplad collection 1870s–1970s in two stockbooks. Cuba, Nicaragua, Honduras, and El Salvador, incl a few souvenir sheets. Good quality (800) (Utrop ca €66 / $74) postfrisk/ostämplad 700 700
2396 Överflyttad till kommande auktion
2397 Överflyttad till kommande auktion
2398 Överflyttad till kommande auktion
2399 Överflyttad till kommande auktion
2400 Överflyttad till kommande auktion
2401 Överflyttad till kommande auktion
2402 Överflyttad till kommande auktion
2403A ALL WORLD SOUTH AMERICA Mostly postfrisk. Selections mostly approx 1940–71 in two albums incl e.g. Venezuela, Argentina, Brazil, and some mini sheets etc. (>700) (Utrop ca €57 / $63) Mest postfrisk 600 600
2404A ALL WORLD SOUTH AMERICA postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1865–1940 in SAFE album with stamp mounts. Content Ecuador incl revenues, Haiti, and Honduras. Fine quality (Approx 800) (Utrop ca €47 / $53) postfrisk/ostämplad/stämplad 500 700
Klicka för foto 2405 Slania Denmark F 1137 ostämplad utan gummi, Martin Mörck, one of Slania's pupils: 1995 Tycho Brahe, Uranienborg 3.75 kr. Perforated proof with offset print only. Normal stamp enclosed for comparison. (Utrop ca €28 / $32) ostämplad utan gummi 300 450
Klicka för foto 2406P Slania Denmark Michel F1576 etc. ostämplad utan gummi, Martin Mörck, one of Slania's pupils: Margrethe II. Steel engraving in black. Signed "180/500", and "M. Mörck". (Utrop ca €38 / $42) ostämplad utan gummi 400 400
Klicka för foto 2407P Slania Egypt Michel ostämplad utan gummi, Dalila dos Santos C. Pinto, one of Slania's most talented pupils. "EGITO", three plate-proofs in different colours mounted in a folder (1983). (Utrop ca €28 / $32) ostämplad utan gummi 300 300
Klicka för foto 2408P Slania Egypt Michel ostämplad utan gummi, Dalila dos Santos C. Pinto, one of Slania's most talented pupils. "EGITO", three plate-proofs in different colours mounted in a folder (1983). (Utrop ca €28 / $32) ostämplad utan gummi 300 340
2409EA Slania Sweden Michel ostämplad utan gummi, "STOCKHOLM 1990 RYTTAR VM". Six engravings in an elegant folder. Six of the foremost stamp engravers from five countries have chosen to depict one equestrian event each. Engravers: C. Slania, T. Hipschen, S. Morken, Z. Jakus, M. Mörck, and L. Sjööblom. The last three are pupils of Slania. Please see a selection of scans at www.philea.se. (Utrop ca €140 / $160) ostämplad utan gummi 1500 2800
Klicka för foto 2410P Slania Sweden Michel ostämplad utan gummi, "CENTRALPOSTHUSET I STOCKHOLM" (1903). Steel engraving in brown 1996, plate 15×12 cm. Signed "Slania". In a passepartout in an elegant folder with slip case from the Swedish Post Office. (Utrop ca €66 / $74) ostämplad utan gummi 700 1600