Senaste uppdateringen gjordes 2 juni kl. 11:46.

3326 objekt hittade, visar sidan 110 av 167

Kvalitetsauktion 377

Bjud Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Lägg bud Klicka för foto 5747 Belgium Michel 67-70 ostämplad, 1897 King Leopold II SET (4). 1 Fr with thin spot. EUR 350 (Utrop ca €28 / $31) ostämplad 300
5748 Utgår
5749 Utgår
Lägg bud Klicka för foto 5750 Belgium Michel 366-72 ostämplad, 1933 Tuberculosis SET (7). Mi 367 is ostämplad utan gummi. EUR 800 if postfrisk (Utrop ca €47 / $51) ostämplad 500
Lägg bud Klicka för foto 5751 Belgium Local postfrisk, 2 and 4 c Moremet in blocks-of-four. Cat LO.10.12 Mi 480 €. (Utrop ca €47 / $51) postfrisk 500
Lägg bud 5752A Belgium postfrisk/ostämplad/stämplad. Dealer stock 1851–1966 in two thick Visir binders incl several nice sets and souvenir sheets. E.g. Mi 354-72 and 386-92 used, Mi 315-21postfrisk, 366-72 and 386-92ostämplad, s/s 2 used and ostämplad, s/s 3 postfrisk and used, s/s 25postfrisk, and ten copies s/s 26postfrisk etc. (Utrop ca €370 / $410) postfrisk/ostämplad/stämplad 4000
Lägg bud 5753A Belgium Mostly postfrisk. Neatly organised one volume collection with over 700 pre-cancels, running chronologically from 1906 onwards, starting with Antwerp, followed by Brussels, Charleroi, Ghent, Liege, Leuven, and Verviers, etc, through to the general national issues, posthorns o/ps and other back of the book material. This has been assembled over many years, with no unpleasant duplication, and many useful varieties. Please inspect. (Utrop ca €190 / $200) Mest postfrisk 2000 2000
5754P Belgium ostämplad/stämplad collection classic–1950s on leaves. Mostly fine quality (600+) (Utrop ca €110 / $120) ostämplad/stämplad 1200
Lägg bud 5755A Belgium ostämplad/stämplad collection classics–1989 in Schaubek album. Incl better ostämplad sets, plus souvenir sheets 1940s–50s. Mostly good quality (2000) (Utrop ca €75 / $82) ostämplad/stämplad 800
Lägg bud Klicka för foto 5756 Belgium ostämplad 1931–38. All different, e.g. Mi 325, 382–83, 390, 400, 496, postage due 6–7, railway 72–74, Eupen postage due 1-5, Malmedy postage due 1–5, P. in Reinland 7–11, 16–17. Mostly good quality Mi € 697 (49) (Utrop ca €56 / $61) ostämplad 600
Lägg bud 5757A Belgium Mostly unused 1858–1949 in album. Many railway stamps. Mostly good quality (800) (Utrop ca €56 / $61) Mest unused 600
Lägg bud Klicka för foto 5758 Belgium Used 1849–. All different, e.g. Mi 3–4A, 13C, 26, 33, 36–38, 81–86 I, 81 II, 85 II, 82–84 III. Mostly good quality Mi € 577 (35) (Utrop ca €47 / $51) stämplad 500
Lägg bud Klicka för foto 5759 Belgium ostämplad 1914–31. All different, e.g. Mi 191–203, 249, 264–65 I, 266–69, 276, 290, 297–98, 304. Mostly good quality Mi € 634 (41) (Utrop ca €47 / $51) ostämplad 500
Lägg bud 5760A Belgium ostämplad/stämplad collection 1851–1946 in album. Several better issues, majority ostämplad e.g. Mi Bl23, 529–34, 828–29, Bl.6, Bl 4, etc. (Utrop ca €47 / $51) ostämplad/stämplad 500
Lägg bud Klicka för foto 5761 Belgium ostämplad 1884–1907. All different, e.g. Mi 39–41, 57–58, 72–75. Mostly good quality Mi € 532 (17) (Utrop ca €37 / $41) ostämplad 400
Lägg bud Klicka för foto 5762 Belgium ostämplad 1910–18. All different, e.g. Mi 85 II, 104–06, 110–12, 125–26, 128, 133–39, 153–55. Mostly good quality Mi € 484 (24) (Utrop ca €37 / $41) ostämplad 400
(11 foton)
5763P Belgium Mostly stämplad. Accumulation 1849–1940s incl collection in old album leaves + various stamps in plastic sleeves, and circulation booklet. E.g. some colonies, and railway stamps, etc. (>1000) (Utrop ca €37 / $41) Mest stämplad 400
Lägg bud 5764A Belgium Used collection 1840s–1958 in Schaubek album. Mostly good quality (1200) (Utrop ca €37 / $41) stämplad 400
Lägg bud Klicka för foto 5765 Bermuda Michel 2Aa ostämplad, 1877 Queen Victoria 2 d bright blue wmk Crown CC perf 14. SG 4, £475. EUR 320 (Utrop ca €37 / $41) ostämplad 400
Lägg bud Klicka för foto 5766 Bermuda Michel 3Aa ostämplad, 1873 Queen Victoria 3 d yellow-buff wmk Crown CC perf 14. SG 5a. A few short perfs. EUR 650 (Utrop ca €37 / $41) ostämplad 400