Senaste uppdateringen gjordes 2 juni kl. 11:46.

3326 objekt hittade, visar sidan 103 av 167

Kvalitetsauktion 377

Bjud Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Lägg bud Klicka för foto 5606P Slania Egypt Michel ostämplad utan gummi, Dalila dos Santos C. Pinto, one of Slania's most talented pupils. "EGITO", three plate-proofs in different colours mounted in a folder (1983). (Utrop ca €28 / $31) ostämplad utan gummi 300
Lägg bud Klicka för foto 5607K Slania Germany Michel ostämplad utan gummi, "Ex libris SCHLOSS MAINAU". Print in blue, signed "Slania". (Utrop ca €47 / $51) ostämplad utan gummi 500
Lägg bud Klicka för foto 5608K Slania Great Britain Michel ostämplad utan gummi, "Queen Elizabeth II". Whole plate (98 x 128 mm) in grey. Signed "Slania". (Utrop ca €93 / $100) ostämplad utan gummi 1000
Lägg bud Klicka för foto 5609 Slania Italy Michel ostämplad utan gummi, "SOPHIA LOREN ITALY 1961". Steel engraving in greyish blue. Perforated (Somewhat irregular, of no importance) + Ditto, signed card. (Utrop ca €47 / $51) ostämplad utan gummi 500
Lägg bud 5610A Slania Mixed. postfrisk. Collection with ca 670 different stamps+ mini sheets Scandinavia 1960-87 on special leaves. Mostly Sweden and Denmark. (Utrop ca €47 / $51) postfrisk 500
5611K Slania Monaco Michel 1769 ostämplad utan gummi, 1986 Belle Epoque V 6.00 (Fr). Two plate-proofs in black in different stages. Both signed "Slania". (Utrop ca €93 / $100) ostämplad utan gummi 1000
5612K Slania Monaco Michel 1878 ostämplad utan gummi, 1988 Belle Epoque VII 6.00 (Fr). Two plate-proofs in black in different stages. Both signed "Slania". (Utrop ca €93 / $100) ostämplad utan gummi 1000
Lägg bud Klicka för foto 5613 Slania Poland Michel postfrisk, Dwory S.A. 2005. Bell on label to mark the entry of Dwory in Warsaw Stock exchange. (Utrop ca €47 / $51) postfrisk 500
Lägg bud Klicka för foto 5614P Slania Poland Michel ostämplad utan gummi, "Fryderyk Chopin". Oval (35 x 45 mm) in greyish black, signed "Slania". In an elegant passepartout. (Utrop ca €93 / $100) ostämplad utan gummi 1000 1000
Lägg bud Klicka för foto 5615P Slania Sweden Michel ostämplad utan gummi, "GÖS" (Pike-perch). Coloured steel-engraving by M. Mörck (one of Slania's pupils). 84/400. (Utrop ca €47 / $51) ostämplad utan gummi 500
Lägg bud Klicka för foto 5616K Slania Sweden Michel used, "RADIOLICENS 50 KR" on form "LJUDRADIOLICENS", cancelled ÖDÅKRA 16.12.59. Signed "Slania" at the bottom. (Utrop ca €28 / $31) stämplad 300
Lägg bud Klicka för foto 5617P Slania Sweden Michel 735 ostämplad utan gummi, 1971 Stonemasons of Gotland 10 öre. Plate-proof in black by Slania. In a passepartout. (Utrop ca €93 / $100) ostämplad utan gummi 1000
Lägg bud Klicka för foto 5618P Slania Sweden Michel F773 ostämplad utan gummi, 1972 In the South-East. HMS Falken 55 öre. Plate-proof in black, in a passepartout. (Utrop ca €93 / $100) ostämplad utan gummi 1000 1200
Lägg bud Klicka för foto 5619P Slania Sweden Michel 855 ostämplad utan gummi, 1974 World Ski Championship 65 öre. Steel-engraving in black by Z. Jakus (one of Slania's pupils). In a passepartout. (Utrop ca €47 / $51) ostämplad utan gummi 500 500
Lägg bud Klicka för foto 5620 Slania Sweden F 880 ostämplad utan gummi, The Publicist club, plate-proof in black. VERY RARE. (Utrop ca €110 / $120) ostämplad utan gummi 1200
Lägg bud Klicka för foto 5621P Slania Sweden F 1043 ostämplad utan gummi, Linné- Kinnekulle. Plate-proof in black with passepartout. Scarce. (Utrop ca €110 / $120) ostämplad utan gummi 1200
5622K Slania Sweden Michel Booklet H561 postfrisk, 2005 Greta Garbo 4×10 Kr in a souvenir sheet + Ditto, four stamps from souvenir sheet, signed by P. Naszarkowski (one of Slania's pupils) at the bottom + Postcard depicting Greta Garbo, cancelled 1939. (Utrop ca €28 / $31) postfrisk 300
Lägg bud Klicka för foto 5623 Slania USA Michel ostämplad utan gummi, "GRETA GARBO USA" 2005. Steel-engraving in greyish-blue by P. Naszarkowski (one of Slania's pupils). Signed in lower margin. (Utrop ca €47 / $51) ostämplad utan gummi 500
Lägg bud Klicka för foto 5624 Slania Vatican City Michel ostämplad utan gummi, "BENEDICT XVI" (2005). Steel-engraving in black by P. Naszarkowski (one of Slania's pupils). Signed in lower margin. (Utrop ca €47 / $51) ostämplad utan gummi 500
Lägg bud 5625BC Thematics Mixed ostämplad/stämplad collection. Exhibit mounted collections "Skånes Djurpark" (animals of Scania), and "Tävlingsgymnastik" (competitive gymnastics) in two binders. Also one stockbook with various themes. (Utrop ca €28 / $31) ostämplad/stämplad 300