Lot Description Status Reserve
8008K Sweden Facit 344BB, 345, 346 cover, 7x20 öre varav två st. BB-par i form av 4-block + 30+3x60 öre på censurerat rek luftpostbrev FDC-stämplat STOCKHOLM 16.6.1943, sänt till Argentina. Transit NEW YORK, N.Y. REG´Y. DIV. 21.7.1943, MIAMI, FL.A. REGISTERED 22.JUL.1943 och ankomststämplat DIEGO DE ALVEAR S.F. ARGENTINA 28.JUL.43. Dubbla censurremsor. F 1500 (Reserve approx. € 71 / $88) on cover 700
(*) The column "Opening bid" is updated 1-2 times a day.

Return to the search results