Lot Description Status Reserve
5313K Sweden Utlandsanknytning. Netherlands. Intressant brevomslag med notering "franco Helsingör", sänt till Hauge. Daterat i blyerts "1686", karterat "1", samt med avgiftsnotering "VII" i rödkrita. De övriga kända breven från 1600-talet till Nederländerna har samtliga poststämplar, varför detta troligen rör sig om den tidigaste kända försändelsen till denna destination, sänt innan B-/F-stämplarnas införande. UTSTÄLLNINGSOBJEKT. (Reserve approx. € 250 / $310) 2500

Return to the search results