Snabbval – Internationell auktion 366:

10605 objekt hittade, visar sidan 95 av 531

Restförsäljning Internationell auktion 366 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp 1886SB ALL WORLD MIDDLE EAST Covers. 200 covers from Israel and 50 from Middle east. (Utrop ca € 28 / $32) på brev 300
Köp 1887FF ALL WORLD MIDDLE EAST Covers. Around covers/cards, early - modern. (Utrop ca € 28 / $32) på brev 300
1888P ALL WORLD SOUTH AMERICA ostämplad/stämplad collection classics–1957 on leaves. Argentina and Bolivia. Mostly good quality (1300) (Utrop ca € 65 / $74) ostämplad/stämplad 700
1889P Slania Michel "CZ.SLANIA 65 1921-22.10-1986" etc. + Original sign "Sweden Master Engraver Czeslaw Slania Present For Autographs" + photo + "CLOSE-UP" volume 13, Nos 3-4. Please see scans at www.philea.se. (Utrop ca € 65 / $74) 700
Köp 1890FF Slania Michel postfrisk, World Champions in Boxing, 23 different. 25 sets in original box. (Utrop ca € 140 / $160) postfrisk 1500
Köp Klicka för foto 1891P Slania Denmark Michel Stamp exhibition "PHILA-MIK 72". Letter page with handwritten note "Kære Slania, Jeg håber at De kommer som vår gäst. Venlig hilsen Politop". (Utrop ca € 28 / $32) 300
Köp Klicka för foto 1892P Slania Egypt Michel ostämplad utan gummi, Dalila dos Santos C. Pinto, one of Slania´s most talented pupils. "EGITO", three plate-proofs in different colours mounted in a folder (1983). (Utrop ca € 190 / $210) ostämplad utan gummi 2000
Köp Klicka för foto 1893P Slania Egypt Michel ostämplad utan gummi, Dalila dos Santos C. Pinto, one of Slania´s most talented pupils. "EGITO", three plate-proofs in different colours mounted in a folder (1983). (Utrop ca € 190 / $210) ostämplad utan gummi 2000
Köp Klicka för foto 1894P Slania France Michel ostämplad utan gummi, Napoleon on horseback. Steel engraving (plate 120 x 95 mm) in black after P. Michalowski. (Utrop ca € 65 / $74) ostämplad utan gummi 700
Klicka för foto 1895 Slania France Michel ostämplad utan gummi, "CHARLES DE GAULLE" (1962). Steel engraving in greenish-grey. Perforated. (Utrop ca € 47 / $53) ostämplad utan gummi 500 500
Klicka för foto 1896 Slania Great Britain Michel ostämplad utan gummi, "WINSTON CHURCHILL" (1962). Steel engraving in greenish grey. Perforated. (Utrop ca € 47 / $53) ostämplad utan gummi 500 750
1897P Slania HV Michel Banknotes engraved by Slania: Brazil (eleven), Kazakhstan (one), Lithuania (two) and Israel (Golda Meir) (one). All signed "Slania". Almost all uncirculated. The entire lot is presented at www.philea.se. (Utrop ca € 47 / $53) 500 900
Köp Klicka för foto 1898K Slania HV Michel used, Uited Nations. "PHILATELY-THE INTERNATIONAL HOBBY", three different sets issued1986 on a card, signed "Slania". (Utrop ca € 28 / $32) stämplad 300
Köp Klicka för foto 1899P Slania Mexico Michel ostämplad utan gummi, Dalila dos Santos C. Pinto, one of Slania´s most talented pupils. "A DEUSA CHALCHIUTLICUE ", two plate-proofs in different colours mounted in a folder (1982). (Utrop ca € 140 / $160) ostämplad utan gummi 1500
Köp Klicka för foto 1900P Slania Poland Michel ostämplad utan gummi, "Officer on horseback, facing right", after P.Michalewski, in brown. Signed "Slania", 69/350. In an elegant passepartout. (Utrop ca € 140 / $160) ostämplad utan gummi 1500
Klicka för foto 1901 Slania Poland Michel ostämplad utan gummi, Slania´s Examination (Diploma) stamp 90 GR in greyish-brown. Perforated. (Utrop ca € 75 / $85) ostämplad utan gummi 800 1900
Klicka för foto 1902 Slania Poland Michel ostämplad utan gummi, "SISTA FÄSTNINGEN" (1988). Steel engraving in dark green. Imperforated. (Utrop ca € 47 / $53) ostämplad utan gummi 500 1000
Klicka för foto 1903K Slania Poland Michel ostämplad utan gummi, "TYSIACLECIE CHRZTU POLSKI". Pair, signed "Slania" in left hand margin. (Utrop ca € 37 / $42) ostämplad utan gummi 400 400
Klicka för foto 1904P Slania Poland Michel ostämplad utan gummi, Battle of Lützen (2001). Print in ultramarine in folder for an exhibition at the Post and Telegraph Museum 2001, sponsored by Dwory S.A. Signed "Slania" on first page. (Utrop ca € 28 / $32) ostämplad utan gummi 300 600
Köp Klicka för foto 1905K Slania Poland Michel used, "XVII Zjazd Polskiego Zwigzku Filatelistow". Block in folder signed "Slania". (Utrop ca € 28 / $32) stämplad 300