Snabbval – Internationell auktion 362:

8295 objekt hittade, visar sidan 9 av 415

Restförsäljning Internationell auktion 362 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Klicka för foto 161P Sweden Facit Postage due L18 cover, 30 öre green, perf 13. four ex on parcel card, from Liljeholmen 30.12.1888, sent to GRÖNSKÅRA, canc. 4.1.1889. Very nice. (Utrop ca € 67 / $78) på brev 700 700
Köp Klicka för foto 162 Sweden Facit Postage due L19 brevstycke, 20 öre blue, perf 13. Superb cancellation RIMFORSA 21.6.1882. (Utrop ca € 29 / $33) brevstycke 300
163P Sweden Facit 42 or Scott 42 cover, 4 öre grey. Three covers: printed matter, "korsband" and magazine front. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300 300
Köp Klicka för foto 164 Sweden Facit 44 or Scott 44a postfrisk/ostämplad, 6 öre violet in block of four. Slightly parted perforation. F 1500 (Utrop ca € 29 / $33) postfrisk/ostämplad 300
Köp Klicka för foto 165 Sweden Facit 47 or Scott 47 used, 30 öre brown. Superb cancellation RANSÄTER 15.4.1866. (Utrop ca € 29 / $33) stämplad 300
Köp Klicka för foto 166 Sweden Facit 48 or Scott 48 used, 50 öre red. Five copies with superb-excellent canc. (Utrop ca € 29 / $33) stämplad 300
Köp Klicka för foto 167 Sweden Facit 48, 47 used, 50 öre with EXCELLENT cancellation GÖTEBORG 23.7.1891. Also one 30 öre with superb bluecancellation STEHAG 31.3.1887. (2). (Utrop ca € 29 / $33) stämplad 300
Klicka för foto 168P Sweden Facit 49 or Scott 49 cover, 1 Krona brown/blue. five ex and 5, 30, 50 öre on value address card with coupon. Canc. Halmstad 28.1.1891. F 400 (Utrop ca € 48 / $56) på brev 500 500
Köp 169P Sweden Facit 50 or Scott 50 postfrisk, 1889 Provisionals 10 / 12 öre blue. 216 copies in split sheets. F 9720 (Utrop ca € 29 / $33) postfrisk 300
Klicka för foto 170K Sweden Facit 50, Fk6 cover, 10/12 öre on stamped envelope 10 öre sent från NORRKÖPING 16.1.1893 to Portugal. Transit PKXP No 2B UTR N 16.1.1893, and arrival pmk CORREIO PORTO 22.JAN.93. (Utrop ca € 48 / $56) på brev 500 500
Köp Klicka för foto 171P Sweden Facit 45, 30, 33 cover, 1886 Oscar II with posthorn on back 10 öre red. two ex and 5 öre bluish dark-green on money order, canc. KISA 1.12.1886 and one cover to Switzerland with 20 öre circle type (def.), canc. Göteborg 30.11.1883. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300
172K Sweden Facit 52 or Scott 56 cover, 2x5 öre as correct prepaid letter postage on oversized picture postcard, sent from STOCKHOLM 27.II.05 to Vittinge. Scarce item. (Utrop ca € 48 / $56) på brev 500
173 Sweden Facit 52 or Scott 56 cover, 1891 Oscar II 5 öre green. Pair on ppc to Saloniki/Turkey. Arrival cancellation SALONIKI 26.4.05. STOCKHOLM 21.4.05. (Utrop ca € 38 / $44) på brev 400
174 Sweden Facit 52 or Scott 56 cover, 1891 Oscar II 5 öre green. Pair on ppc to Argentina. STOCKHOLM 14.3.06, arrival cancellation and postage due - boxed T, and note "122". (Utrop ca € 38 / $44) på brev 400
175K Sweden Facit 52 or Scott 56 cover, Swedish stamp 5 öre incorrectly used on postcard sent from KJØBENHAVN K 20.8.06 to Trollenäs. The postcard have been taxed as an unpaid postcard. Postage due cancellations T, and LÖSEN 10 ÖRE. (Utrop ca € 38 / $44) på brev 400 400
Köp Klicka för foto 176P Sweden Facit 52 or Scott 56 cover, 1891 Oscar II 5 öre green. A very odd and interesting stationery, sent locally in Stockholm 28.7 1904. (Utrop ca € 38 / $44) på brev 400
Köp 177 Sweden Facit 52 or Scott 56 cover, 1891 Oscar II 5 öre green. Two copies on ppc to Monte Carlo, from STOCKHOLM 25.4.04. arrival pmk. Scarce destination. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300
Köp 178 Sweden Facit 52 or Scott 56 cover, 1891 Oscar II 5 öre green. on postcard to sent as a printed matter to Hungary, cancellation STOCKHOLM 18 24.3.10. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300
Köp Klicka för foto 179 Sweden Facit 53 or Scott 57 used, 8 öre violet, almost perfectly centered and with excellent cancellation ARBOGA 2.8.1908. Scarce in this quality. (Utrop ca € 29 / $33) stämplad 300
Köp Klicka för foto 180 Sweden Facit 54 or Scott 58 used, 1891 Oscar II 10 öre red. EXCELLENT copy cancelled ETELHEM 10.9.1893. (Utrop ca € 29 / $33) stämplad 300