Snabbval – Internationell auktion 366:

10605 objekt hittade, visar sidan 81 av 531

Restförsäljning Internationell auktion 366 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

1606A Indonesia Mostly unused collection/accumulation 1940s–1980s in five often well filled circulation booklets. Good variaion although some duplication, stamps often closely put together. Commoratatives, definitives and back of the book. Mostly fine quality (1500) (Utrop ca € 9 / $11) Mest unused 100 140
1607P Iran ostämplad/stämplad collection/accumulation classics-approx 1930 in small album. Somewhat mixed quality (250) (Utrop ca € 9 / $11) ostämplad/stämplad 100 170
Klicka för foto 1608 Italy Naples Michel 15I ostämplad, A margin copy, however no guarantee for authenticity. EUR 450 (Utrop ca € 9 / $11) ostämplad 100 120
Klicka för foto 1609 Italy Pontificial States ostämplad/stämplad lot 1852 on stock cards. No guarantee for authenticity. Mostly good quality > 400 € (12) (Utrop ca € 9 / $11) ostämplad/stämplad 100 170
Klicka för foto 1610 Italy Michel postfrisk/ostämplad/stämplad, Sardinia and Italy 1855-62, small lot. (Utrop ca € 9 / $11) postfrisk/ostämplad/stämplad 100 230
Klicka för foto 1611 Italy Michel P1 used, Postage due # 1, two copies, shades a and c. EUR 320 (Utrop ca € 9 / $11) stämplad 100 130
Klicka för foto 1612 Italy Michel 18 ostämplad utan gummi, 1863 Viktor Emanuel II 15 c pale blue. EUR 2200 (Utrop ca € 9 / $11) ostämplad utan gummi 100 240
Klicka för foto 1613 Italy Michel 49 used, 1882 King Umberto I 2 L red-orange. EUR 250 (Utrop ca € 9 / $11) stämplad 100 190
Klicka för foto 1614 Italy Michel 385-90 used, 1932 Dante II SET (6). No guarantee for authenticity. EUR 200 (Utrop ca € 9 / $11) stämplad 100 150
Klicka för foto 1615 Italy Michel 459-62 used, 1934 First flight Rome–Buenos Aires SET (4). (Utrop ca € 9 / $11) stämplad 100 300
Klicka för foto 1616 Italy Michel 459-62 used, 1934 First flight Rome–Buenos Aires SET (4). Not signed. EUR 500 (Utrop ca € 9 / $11) stämplad 100 130
Klicka för foto 1617K Italy Michel 576-90 postfrisk, 1937 Emperor Augustus SET (15). No guarantee for authencitiy. EUR 340 (Utrop ca € 9 / $11) postfrisk 100 200
Klicka för foto 1618 Italy Michel 576-90 used, 1937 Emperor Augustus SET (15). Very fine. EUR 320 (Utrop ca € 9 / $11) stämplad 100 300
Klicka för foto 1619 Italy Michel 748-59 postfrisk, 1948 1848 Revolution short SET (12), missing the 35 L expres value. Otherwise very fine. EUR 450 (Utrop ca € 9 / $11) postfrisk 100 320
Klicka för foto 1620 Italy Used lot 1862 on stock cards. King Viktor Emanuel II, # 9b, # 10, # 11, all cancelled. . Somewhat mixed quality Mi 430 € (3) (Utrop ca € 9 / $11) stämplad 100 130
Klicka för foto 1621K Italy Trentino Michel 1-13, 15 ostämplad, 1918 overprint short set 3-80 h and 1 Kr . Also some duplicates, several signed as on 12 h (24). (Utrop ca € 9 / $11) ostämplad 100 370
Klicka för foto 1622 Italy Republica Sociale Italiana Michel ostämplad, 1944 75 c carmine. Coverprint on Mi 308. (Utrop ca € 9 / $11) ostämplad 100 200
1623A Latvia Mostly postfrisk 1991–97 in stockbook. Much duplicates. Good quality (250) (Utrop ca € 9 / $11) Mest postfrisk 100 250
1624A Liberia postfrisk/ostämplad/stämplad. Album with duplicates 1886–1970s incl some imperforated issues, and Official stamps etc. (250) (Utrop ca € 9 / $11) postfrisk/ostämplad/stämplad 100 150
1625A Netherlands postfrisk/ostämplad collection older–1983 in stockbook. Mostly good quality. (400) (Utrop ca € 9 / $11) postfrisk/ostämplad 100 200