Snabbval – Internationell auktion 367:

11190 objekt hittade, visar sidan 56 av 560

Restförsäljning Internationell auktion 367 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 1106K Sweden Facit 320BC or Scott 293 cover, 1939 Royal Academy of Sciences 10 öre violet, pair 3+4. Canc. Stockholm 24.10.39 on cover. F 2500 (Utrop ca € 19 / $21) på brev 200
Köp Klicka för foto 1107 Sweden Facit 321BB or Scott 294 postfrisk, 1940 Royal Academy of Sciences 15 öre brown pair 3+3. 6 pairs. F 2.520 (Utrop ca € 48 / $53) postfrisk 500
Köp Klicka för foto 1108 Sweden Facit 324BB or Scott 310 postfrisk, 1940 Carl Michael Bellman 5 öre green, pair. 5 pairs. F 2000 (Utrop ca € 38 / $43) postfrisk 400
Köp Klicka för foto 1109 Sweden Facit 324BC/CB/BB used, 1940 Carl Michael Bellman 5 öre green, pair 3+4 and 4+3 och 3+3. Wide margins. F 1470 (Utrop ca € 29 / $32) stämplad 300
Köp Klicka för foto 1110 Sweden Facit 326BB or Scott 314 postfrisk, 1940 Johan Tobias Sergel 15 öre brown, pair. 9 pairs. F 2.340 (Utrop ca € 38 / $43) postfrisk 400
Köp Klicka för foto 1111 Sweden Facit 328BB postfrisk, 1941 Bible Jubilee 15 öre brown, pair. 26 pairs. F 2.860 (Utrop ca € 29 / $32) postfrisk 300
Klicka för foto 1112 Sweden Facit 337C postfrisk, 1942 Flying Swans 20 Kr blue, perf on four sides. 3 copies. F 3.600 (Utrop ca € 29 / $32) postfrisk 300 340
Klicka för foto 1113 Sweden Facit 346 used, 1943 85th Birthday of King Gustaf V 60 öre carmine-violet. Excellent canc. STOCKHOLM 30 16.6.43. (Utrop ca € 29 / $32) stämplad 300 410
Köp Klicka för foto 1114 Sweden Facit 406BB used, 1954 Gustaf VI Adolf, type 1 25 öre blue, pair. GÖTEBORG 1 AVGD 3.7.58. Excellent quality. (Utrop ca € 29 / $32) stämplad 300
Klicka för foto 1115 Sweden Facit 409 409 1952 Gustaf VI Adolf, type 1 30 öre brown. EXCELLENT cancellation SIMRISHAMN 6.11.52. Scarce stamp in this quality. One somewhat short perf. (Utrop ca € 29 / $32) 409 300 550
Köp Klicka för foto 1116 Sweden Facit 416SX1 postfrisk, 1957 Gustaf VI Adolf, type 2 30 öre blue, pair 30+10 öre and 10+30 öre. 7 pair of each. F 2.380 (Utrop ca € 38 / $43) postfrisk 400
Klicka för foto 1117 Sweden Facit 437BB used, 1971 Gustaf VI Adolf, type 3 85 öre brown-lilac, pair. Excellent canc. VÄNNÄS 25.7.71. (Utrop ca € 29 / $32) stämplad 300 1000
Klicka för foto 1118 Sweden Facit 471-75 used, 1955 Stockholmia -55 SET (5). with excellent canc. LULEÅ 1 1.7.55. (Utrop ca € 29 / $32) stämplad 300 300
Klicka för foto 1119 Sweden Facit 483BB used, 1956 Centennary of Swedish Railways 10 öre olive-green, pair. GÖTEBORG AVGD 24.11.58. Excellent quality. (Utrop ca € 29 / $32) stämplad 300 300
Klicka för foto 1120P Sweden Facit 1582b postfrisk, 2013 Eagle Owl 30 Kr with security perf. in strip-of five. (Utrop ca € 29 / $32) postfrisk 300 330
1121K Sweden Local Uppsala H2 postfrisk, 8 öre. Five booklets with 100 stamps in each. (Utrop ca € 67 / $75) postfrisk 700
1122K Sweden Local Uppsala H4 postfrisk, 4 öre. Five booklets with 100 stamps in each. (Utrop ca € 76 / $86) postfrisk 800
Klicka för foto 1123 Sweden Facit Semi-official Air mail HF1 and 2 brevstycke, on small pieces, cancelled 1912 resp. 1937. (Utrop ca € 29 / $32) brevstycke 300 300
Köp Klicka för foto 1124 Sweden Facit Booklet H211 postfrisk, 1968 Picture on Stone 10 × 10 Kr lilac-brown. F 1200 (Utrop ca € 29 / $32) postfrisk 300
1125 Sweden Facit Booklet H361 postfrisk, 1985 Stockholmia 86 III 11 Kr Cyls + RT. Printing error with all black printing on the stamps is missing. Additionally all coloured parts of the stamp pictures are misplaced. Interesting printing error. (Utrop ca € 19 / $21) postfrisk 200 200