Snabbval – Internationell auktion 367:

11190 objekt hittade, visar sidan 55 av 560

Restförsäljning Internationell auktion 367 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp 1086P Sweden Facit 226-30 postfrisk/ostämplad, 1928 70th Birthday of King Gustaf V SET (5). 19 mainly xx sets+ 15 mainly xx stamps extra of all values except 5ö. (Utrop ca € 38 / $43) postfrisk/ostämplad 400
Köp Klicka för foto 1087 Sweden Facit 233a ostämplad, 1931 The Royal Palace 5 Kr green, toned paper. 4 copies. F 3.000 (Utrop ca € 38 / $43) ostämplad 400
Köp Klicka för foto 1088P Sweden Facit 233a, 190, 191 cover, 1931 The Royal Palace 5 Kr green, toned paper (two) etc. as postage due on cover (folded four times) cancelled NORRKÖPING 3.1.34. (Utrop ca € 29 / $32) på brev 300
Köp Klicka för foto 1089 Sweden Facit 233b postfrisk, 1939 The Royal Palace 5 Kr green, white paper. Superb quality. (Utrop ca € 29 / $32) postfrisk 300
Köp Klicka för foto 1090 Sweden Facit 234-37 or Scott 232-35 postfrisk, 1932 Lützen SET (6). 5 sets. F 3.500 (Utrop ca € 38 / $43) postfrisk 400
Köp Klicka för foto 1091 Sweden Facit 246-57 or Scott 251-62 postfrisk, 1936 Tercentenary of the Post Office SET (15). F 2800 (Utrop ca € 38 / $43) postfrisk 400
1092 Sweden Facit 320A or Scott 293 postfrisk, 1938 Berzelius 10 öre violet vertical perf. imperforated on the left side, leaving only one side perforated. See attached newspaper article. (Utrop ca € 95 / $110) postfrisk 1000
Köp Klicka för foto 1093 Sweden Facit 259BC/CB postfrisk, 1938 Emanuel Swedenborg 10 öre violet, pair 3+4 and 4 + 3. 5 pair of each. Wide margins. F 1.750 (Utrop ca € 38 / $43) postfrisk 400
Klicka för foto 1094 Sweden Facit 261-62BC/CB or Scott 268-69 used, 1938 New Sweden 5+15 öre pairs 3+4 and 4+3 (4). Wide margins. F 2100 (Utrop ca € 38 / $43) stämplad 400 400
Klicka för foto 1095 Sweden Facit 266CB or Scott 275 used, 1938 80th Birthday of King Gustaf V 5 öre green, pair 4+3. Excellent canc. FORSHEM 13.2.39. (Utrop ca € 29 / $32) stämplad 300 1600
Köp Klicka för foto 1096 Sweden Facit 266-67BC/CB used, 1938 80th Birthday of King Gustaf V 5 + 15 öre pair 3+4 and 4+3 (4). Wide margins. F 1600 (Utrop ca € 38 / $43) stämplad 400
Klicka för foto 1097 Sweden Facit 267BC or Scott 276 postfrisk, 1938 80th Birthday of King Gustaf V 15 öre brown, pair 3+4. Three pairs whereof two in block of eight. (3). F 2250 (Utrop ca € 29 / $32) postfrisk 300 300
Klicka för foto 1098 Sweden Facit 267C or Scott 276 used, 1938 80th Birthday of King Gustaf V 15 öre brown, perf on four sides. Excellent canc. NYNÄSHAMN 1 LBR 12.8.38. (Utrop ca € 29 / $32) stämplad 300 300
Klicka för foto 1099 Sweden Facit 294 used, 1939 Three Crowns 1 Kr orange. Excellent canc. UMEÅ 1 AVG 29.8.68. (Utrop ca € 29 / $32) stämplad 300 625
Klicka för foto 1100 Sweden Facit 297 used, 1939 Three Crowns 1.15 Kr reddish brown. Excellent canc. MALUNGSFORS 31.10.44. (Utrop ca € 29 / $32) stämplad 300 300
1101 Utgår
Köp Klicka för foto 1102 Sweden Facit 308 used, 1952 Three Crowns 2 Kr red-violet. Excellent canc. MORA 24.6.58. (Utrop ca € 29 / $32) stämplad 300
Klicka för foto 1103 Sweden Facit 309 used, 1969 Three Crowns 2 Kr wine-red. Excellent canc. VAGGERYD 16.7.70. (Utrop ca € 29 / $32) stämplad 300 300
Köp Klicka för foto 1104 Sweden Facit 316 used, 1965 Three Crowns 2.85 Kr orange-red. Excellent canc. STOCKHOLMS TULLPOSTKONTOR 4.12.68. (Utrop ca € 29 / $32) stämplad 300
Köp Klicka för foto 1105K Sweden Facit 320BC or Scott 293 cover, 1939 Royal Academy of Sciences 10 öre violet, pair 3+4, on postcard sent from TRELLEBORG LBR 19.1.40 to Germany. Holepunched FTP (Folded Typewriter Postcard). Scarce. F 2500 (Utrop ca € 95 / $110) på brev 1000