Snabbval – Internationell auktion 365:

8954 objekt hittade, visar sidan 50 av 448

Restförsäljning Internationell auktion 365 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Klicka för foto 991 Iceland Facit 189-93 or AFA 142-46 postfrisk, 1930 The Parliament. Air mail SET (5). F 4500 (Utrop ca € 48 / $55) postfrisk 500 500
Klicka för foto 992K Iceland Facit 221-23 or AFA 190-92 used, 1937 Christian X, 25th anniversary as regent souvenir sheet 1. FDC-cancellation. F 2500 (Utrop ca € 39 / $44) stämplad 400 400
Köp Klicka för foto 993K Iceland Facit 221-23 or AFA 190-92 used, 1937 Christian X, 25th anniversary as regent souvenir sheet 1. FDC cancellation. F 2500 (Utrop ca € 39 / $44) stämplad 400
Köp Klicka för foto 994 Iceland Facit 256-59 or AFA 219-22 postfrisk, 1939 Overprint “1940” SET (4). F 2000 (Utrop ca € 39 / $44) postfrisk 400
Köp Klicka för foto 995 Iceland Facit 260-64, 280 postfrisk, 1939-48 Vikings SET (6). F 2.050 (Utrop ca € 39 / $44) postfrisk 400
Klicka för foto 996 Iceland Facit 311 postfrisk, 1952 The Parliament Building 25 Kr grey. Good centering. F 1600 (Utrop ca € 39 / $44) postfrisk 400 400
Köp Klicka för foto 997 Iceland Facit 311 postfrisk, 1952 The Parliament Building 25 Kr grey. F 1600 (Utrop ca € 29 / $33) postfrisk 300
998 Iceland Facit Official Tj2 or AFA 2 used, 1873 Number in frame 8 sk lilac, perf 14 × 13½. Fair centering. Certificate Grönlund. F 6000 (Utrop ca € 77 / $88) stämplad 800
Köp Klicka för foto 999 Iceland Facit Official Tj21av1 or AFA 10By postfrisk, 1902 Overprint Í GILDI '02-'03 3 aur brownish orange perf 12¾ inverted overprint. Surcharge up-side-down. F 7.500 (Utrop ca € 130 / $140) postfrisk 1300
Klicka för foto 1000 Iceland Facit Official Tj54 or AFA 42 used, 1922 Surcharge Þjonusta 5 Kr brown. Fair centering. F 2200 (Utrop ca € 39 / $44) stämplad 400 400
Klicka för foto 1001K Iceland FDC, F 256-59 Overprints "1940", cpl set on FDC 11.5.40. (Utrop ca € 39 / $44) på brev 400 650
Köp Klicka för foto 1002 Iceland Postal stationery, F bKe34 1920 Two Kings 5 aur on 8 aur lilac, unused enquiry card. (Utrop ca € 97 / $110) på brev 1000
1003P Iceland Mostly ostämplad collection classic–1937 on leaves. Some used in the beginning, some postfrisk including University issue. Mostly fine quality (300) (Utrop ca € 340 / $390) Mest ostämplad 3500
1004A Iceland postfrisk/ostämplad/stämplad. Collection 1873-1982 (few later) incl. some Skilding- and nice Aur-values, F259postfrisk, many Official stamps etc. Earliest part mixed quality. (550) (Utrop ca € 240 / $280) postfrisk/ostämplad/stämplad 2500 2500
1005K Iceland Mostly postfrisk. Lot older stamps with several better, as Hoplug 1 kr x 2 copies, Gullfors 78 aur, skilling values and good øre values. (Utrop ca € 190 / $220) Mest postfrisk 2000 6600
1007A Iceland postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1873-1999 in album. e.g. 1930 The Parliament SET (16). Many stämplad and postfrisk/ostämplad. Mostly fine quality (Utrop ca € 190 / $220) postfrisk/ostämplad/stämplad 2000 2000
1008A Iceland Used collection I gildi-2009 in three useful SAFE albums (ranging 1873-2012) with stamp mounts. E.g. many medium priced stamps and sets incl officials. Well-filled modern section, high catalogue value. Fine quality (Utrop ca € 170 / $200) stämplad 1800 1800
1009A Iceland postfrisk. Apparently cpl collection 1980-2016 in Leuchtturm album+ Facit leaves. F approx.22400. (Utrop ca € 170 / $200) postfrisk 1800 3900
1010L Iceland postfrisk. Six stockbooks with 1000´s of stamps 1930´s-1991 incl. several units, e.g. about 400 dated blocks-of four. Also two stockbooks used 1902-81 incl. Souvenir sheet 1 etc. (Utrop ca € 140 / $170) postfrisk 1500 3500
1011K Iceland Used lot aur values-1950's on four cards. Mainly better stamps incl 5kr Christian and Two Kings, 2kr New York, Rebublic 1944 set etc. The entire lot is presented at www.philea.se. Fine quality (Utrop ca € 140 / $150) stämplad 1400