Snabbval – Internationell auktion 365:

8954 objekt hittade, visar sidan 47 av 448

Restförsäljning Internationell auktion 365 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 931 Danish West Indies ostämplad 1873-1916. All different, e.g. F 6, 9, 11(ostämplad(, 16, 22, 26, 29-31, 34-37, 41-48, 49-56, postage due 1-4, . Mostly good quality F SEK 5.235 (38) (Utrop ca € 39 / $44) ostämplad 400
932 The Faroes Facit 3+DK131 used, 1919 Surcharge on Christian X 2 øre / 5 øre green on piece. Canc. THORSHAVN 20.1.19. Cert. Wowern. F 4000 (Utrop ca € 48 / $55) stämplad 500 1300
Klicka för foto 933 The Faroes Facit 8 II or Scott 6 or AFA 6B postfrisk, 1940 Surcharge on Wavy-lines 60 / 6 øre orange type II. Very fresh copy. F 2400 (Utrop ca € 39 / $44) postfrisk 400 470
934A The Faroes postfrisk. Collection 2003-2017 in two albums incl. ca 170 different blocks-of four, 42 souvenir sheets, 28 booklets and some Post labels. F approx. 26600. (Utrop ca € 190 / $220) postfrisk 2000 2200
935A The Faroes postfrisk. With few exceptions complete collection 1980-2016 on Facit- and Leuchtturm leaves. F approx. 17100. (Utrop ca € 130 / $140) postfrisk 1300 1400
Köp 936A The Faroes postfrisk/stämplad. Used collection 1977-2007 in Leuchtturm album with cassette incl. e.g. 36 booklets and 34 souvenir sheets. Also Visir leaves with postfrisk 33 booklets and some souv. sheets. Also F5 used. (Utrop ca € 97 / $110) postfrisk/stämplad 1000
937P The Faroes postfrisk/ostämplad/stämplad. Lot (11) copies F4-8 incl. e.g. F4v3 and 7II used, some covers and cuts incl. PP1 etc. (Utrop ca € 87 / $99) postfrisk/ostämplad/stämplad 900 1500
Köp 938A The Faroes postfrisk. Apparently cpl collection 1975-2006 in Leuchtturm Lighthouse album+ some 2007. (Utrop ca € 77 / $88) postfrisk 800
939L The Faroes Covers. Lot 300 covers 1980ies, many different places. (Utrop ca € 48 / $55) på brev 500 500
Köp Klicka för foto 940 Greenland Facit 10-18 or Scott 8-16 or AFA 8-16 ostämplad, 1945 Different designs SET (9). F 1400 (Utrop ca € 39 / $44) ostämplad 400
Klicka för foto 941 Greenland Facit 19-27 or Scott 17-25 ostämplad, 1945 Overprint "Danmark Befriet 5 Maj 1945" SET most usual overprint (9). F 6500 (Utrop ca € 68 / $77) ostämplad 700 800
Köp Klicka för foto 942 Greenland Facit 22-27 ostämplad, 1945 Overprint "Danmark Befriet 5 Maj 1945" most usual overprint (9) 10 öre - 5 kr. F 4.500 (Utrop ca € 68 / $77) ostämplad 700
Klicka för foto 943K Greenland FDC, F 1-5, 7, 9 1938 King Christian X and Polar Bear FDC 25.11.38 JULIANEHAAB. (Utrop ca € 58 / $66) på brev 600 1000
944A Greenland postfrisk. Collection 1979-2016 in Leuchtturm album+ Facit leaves. Facit approx. 31000. (Utrop ca € 240 / $280) postfrisk 2500 4600
945P Greenland Mostly ostämplad. Collection 1939-59, complete main numbers F1-44 incl. F38postfrisk etc. (Utrop ca € 120 / $130) Mest ostämplad 1200 1200
946P Greenland postfrisk/ostämplad/stämplad. Apparently cpl collection 1938-76 incl. e.g. F10-27ostämplad, Thule 1-5 used etc. (Utrop ca € 87 / $99) postfrisk/ostämplad/stämplad 900 900
Köp 947A Greenland postfrisk/stämplad. Collection 1935-91 in thick Estett album incl. e.g. F1-18 used, postfrisk Christmas sheets, Pakkeporto reprints, some FDC´s etc. From 1960 parallell postfrisk and used. (Utrop ca € 77 / $88) postfrisk/stämplad 800
Köp 948FC Greenland postfrisk/stämplad accumulation. Greenland and Faroe Islands in glassine envelopes. Incl many souvenir sheets and booklets. Mostly fine quality. (Utrop ca € 48 / $55) postfrisk/stämplad 500
Köp Klicka för foto 949 Iceland Facit 1 or AFA 1 or Scott 1 ostämplad utan gummi, 1873 Skilding values 2 sk blue, perf 14 × 13½. Without gum. F 9500 (Utrop ca € 140 / $170) ostämplad utan gummi 1500
Köp Klicka för foto 950 Iceland Facit 3 or AFA 3 or Scott 3 ostämplad, 1873 Skilding values 8 sk brown, perf 14 × 13½. Fair centering. F 2800 (Utrop ca € 39 / $44) ostämplad 400