7530 objekt hittade, visar sidan 41 av 377

Restförsäljning Internationell auktion 361 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 801 Germany GDR (DDR) Michel 271-72 postfrisk, 1950 DEBRIA Exhibition souvenir sheet 7. EUR 160 (Utrop ca € 28 / $33) postfrisk 300
Köp Klicka för foto 802 Germany GDR (DDR) Michel 286-88 postfrisk, 1951 German-Chinese Friendship SET (3). Complete set in excellent condition. EUR 320 (Utrop ca € 47 / $54) postfrisk 500
Klicka för foto 803 Germany GDR (DDR) Michel 386-95 postfrisk, 1953 Marx all four different s/s. Fine quality. EUR 360 (Utrop ca € 47 / $54) postfrisk 500 500
Köp Klicka för foto 804 Germany GDR (DDR) Michel 386-95 used, 1953 Marx all four s/s with special cancellation. Nice and clean quality. EUR 600 (Utrop ca € 75 / $87) stämplad 800
Köp Klicka för foto 805 Germany GDR (DDR) Michel 405-22 postfrisk, 1953 Five Year Plan II SET (18). Complete set. However no consideration has been taken to scarce watermarks acc to Michel. EUR 250 (Utrop ca € 47 / $54) postfrisk 500
Köp 806A Germany GDR (DDR) ostämplad/stämplad. Collection 1950–1979 in Schaubek album incl a nice early section, better sets like Mi 473-75, Air mail, and many souvenir sheets incl some postfrisk. (1200) (Utrop ca € 94 / $110) ostämplad/stämplad 1000
Köp 807A Germany GDR (DDR) postfrisk/ostämplad/stämplad. Mostly ostämplad/postfrisk collection 1945–79 in three Davo albums. Containing a nice and specialized part Soviet Zone, GDR mostly well-filled incl many souvenir sheets. (Utrop ca € 75 / $87) postfrisk/ostämplad/stämplad 800
Köp 808A Germany GDR (DDR) postfrisk/ostämplad/stämplad. Collection 1948–69 in Norma album + leaves incl duplicates Apparently complete early part except DEBRIA. (2000) (Utrop ca € 75 / $87) postfrisk/ostämplad/stämplad 800
Köp 809A Germany GDR (DDR) postfrisk/ostämplad/stämplad collection/accumulation 1940s–80s in stockbook. Mostly souvenir sheets and larger units. Mostly good quality. (600) (Utrop ca € 66 / $76) postfrisk/ostämplad/stämplad 700
Köp 810A Germany GDR (DDR) postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1949–74 in DAVO album with stamp mounts. Fine quality. (1700) (Utrop ca € 66 / $76) postfrisk/ostämplad/stämplad 700
Köp 811A Germany GDR (DDR) Mostly postfrisk collection/accumulation 1948–89 in 3 stockbooks. Incl better sets ostämplad. Fine quality (approx 1200 + 50 M/S) (Utrop ca € 66 / $76) Mest postfrisk 700
812P Germany GDR (DDR) ostämplad/stämplad. Collection 1949-69 on leaves, almost cpl 1949-52 incl. e.g. two sets Mi261-70. (700) (Utrop ca € 47 / $54) ostämplad/stämplad 500
Köp 813BA Germany GDR (DDR) postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1960–1990s in five large albums in box. Good quality. Approx. 13 kg. (Thousands) (Utrop ca € 47 / $54) postfrisk/ostämplad/stämplad 500
Köp 814A Germany GDR (DDR) ostämplad/stämplad. Collection 1949-71 in Schaubek album incl. some postfrisk. Approx. 1200 different. (Utrop ca € 28 / $33) ostämplad/stämplad 300
815A Germany GDR (DDR) Mostly postfrisk. Collection Soviet Zone and DDR 1945-75 in two albums. Mostly postfrisk after 1958. (1500) (Utrop ca € 28 / $33) Mest postfrisk 300 300
816A Germany GDR (DDR) Booklets collection #1–49 in album. Very nice specialized and categorized collection done by a knowledgeable collector. Close to 100 booklets in overall fine quality incl better such as Mi 1a1.1, 1a2.1, 2a1, 2b1, 2b2, 4a1, 4b1a, 4c1a, 4c3a, 5I/1a, 5I/3a, 5I/4a, 9v2, SMHD1, etc. Catalogue value only for mentioned booklets EUR 1650 and hard to find material! (Utrop ca € 140 / $160) postfrisk 1500 1500
Köp 817A Germany GDR (DDR) Booklets collection in album. Fine quality (54) (Utrop ca € 47 / $54) postfrisk 500
Köp Klicka för foto 818 Germany Berlin Michel 68-69 used, Cancelled with a special cancellation "Foundation of the General Post Office in Berlin-Charlottenburg" 1.1.1950. Both stamps expertized: Schlegel. EUR 380 (Utrop ca € 47 / $54) stämplad 500
819 Utgår
Klicka för foto 820 Germany Berlin Michel 121-23 postfrisk, 1954 Buildings III SET (3). Nice set in BLOCKS OF FOUR, high value with margin having margin number. EUR 520 (Utrop ca € 47 / $54) postfrisk 500 1050