Snabbval – Auktion för samlingar och partier 356:

6630 objekt hittade, visar sidan 36 av 332

Restförsäljning Auktion för samlingar och partier 356 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

2701 Utgår
2702 Utgår
2703 Utgår
2704P Germany Allied Occupation postfrisk/stämplad collection 1945–49 on leaves incl better stamps, souvenir sheets, and one cover. Fine quality (320 + 3 M/S) (Utrop ca € 97 / $120) postfrisk/stämplad 1000
Köp 2705A Germany Soviet Zone postfrisk/ostämplad/stämplad. Album with several varieties (SBZ) Saxony, Mecklenburg/Vorpommern and also Berlin/Brandenburg, some French Zone etc. Also album with used duplicates GFR, and some Reich etc. (1000) (Utrop ca € 29 / $36) postfrisk/ostämplad/stämplad 300
2706P Germany French Zone postfrisk. Collection on two visir leaves. E.g. Baden 38–41, souvenir sheet 1A+B. Rheinland-Pfalz 42–45, souvenir sheet 1. Württemberg 40–43, souvenir sheet 1, 44–46. Mi 1000 euro (Utrop ca € 39 / $48) postfrisk 400 955
Köp Klicka för foto 2707 Germany American and British Zone Used 1948–49. All different, e.g. Mi 41 I, 45 II, 64 I, 87eg, 100 I, 107-10, 961-62, souvenir sheet 12A+B ostämplad utan gummi. Mostly good quality Mi € 616 (40) (Utrop ca € 49 / $60) stämplad 500
2708P Germany American and British Zone Used accumulation 1948–53 on Visir leaves. Notopfer Steuermarke. Mostly good quality. (500) (Utrop ca € 29 / $36) stämplad 300
Köp 2709A Germany Zones postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1945–49 in Schaubek album. Well-filled incl better stamps. (Utrop ca € 120 / $140) postfrisk/ostämplad/stämplad 1200
Köp 2710A Germany GDR (DDR) postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1945–69 in Schaubek album incl better stamps, sets, and souvenir sheets. Mostly fine quality (800 + 15 souvenir sheets) (Utrop ca € 150 / $180) postfrisk/ostämplad/stämplad 1500
Köp 2711A Germany GDR (DDR) ostämplad/stämplad. Collection 1950–1979 in Schaubek album incl a nice early section, better sets like Mi 473-75, Air mail, and many souvenir sheets incl some postfrisk. (1200) (Utrop ca € 120 / $140) ostämplad/stämplad 1200
Köp 2712A Germany GDR (DDR) postfrisk/ostämplad/stämplad. Collection 1948–69 in Norma album + leaves incl duplicates Apparently complete early part except DEBRIA. (2000) (Utrop ca € 97 / $120) postfrisk/ostämplad/stämplad 1000
2713EC Germany GDR (DDR) Used. Almost complete collection in seven albums 1949–79 incl e.g. Mi 242-324 and many souvenir sheets. Approx. 12 kg. (Utrop ca € 97 / $120) stämplad 1000 1000
Köp 2714A Germany GDR (DDR) postfrisk/ostämplad/stämplad collection/accumulation 1940s–80s in stockbook. Mostly souvenir sheets and larger units. Mostly good quality. (600) (Utrop ca € 78 / $96) postfrisk/ostämplad/stämplad 800
Köp 2715A Germany GDR (DDR) postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1949–74 in DAVO album with stamp mounts. Fine quality. (1700) (Utrop ca € 78 / $96) postfrisk/ostämplad/stämplad 800
Köp 2716BA Germany GDR (DDR) postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1960–1990s in five large albums in box. Good quality. Approx. 13 kg. (Thousands) (Utrop ca € 78 / $96) postfrisk/ostämplad/stämplad 800
2717BA Germany GDR (DDR) postfrisk/ostämplad. Almost complete collection 1949–79 in six albums incl e.g. Mi 242-70, 273-85 and souvenir sheets etc. Approx. 15 kg. (Utrop ca € 78 / $96) postfrisk/ostämplad 800 800
2718A Germany GDR (DDR) Used. Well-filled collection 1949–90 in two albums incl Mi 242-70 and 273-310 etc. (2700) (Utrop ca € 58 / $72) stämplad 600 600
Köp 2719A Germany GDR (DDR) postfrisk collection/accumulation 1976–85 in Leuchtturm album with stamp mounts. 1965–85 postfrisk + some older stämplad in stockbook. Fine quality (1000) (Utrop ca € 39 / $48) postfrisk 400
Köp 2720A Germany GDR (DDR) postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1956–1970 in three albums. One Visir album and two stockbooks with both postfrisk and stämplad issues. Also some souvenir sheets. Somewhat mixed quality. (>1000) (Utrop ca € 19 / $24) postfrisk/ostämplad/stämplad 200