7530 objekt hittade, visar sidan 3 av 377

Restförsäljning Internationell auktion 361 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Klicka för foto 41 Sweden Facit 66-67 postfrisk, Oscar II 20+25 öre without watermark in blocks-of-four. 25 öre block somewhat oxidized. F 4400 (Utrop ca € 38 / $43) postfrisk 400 400
Köp Klicka för foto 42 Sweden Facit 65 or Scott 66 postfrisk, 1903 General Post Office 5 Kr blue. Nice copy. F 5000 (Utrop ca € 66 / $76) postfrisk 700
Köp Klicka för foto 43 Sweden Facit 65 or Scott 66 postfrisk, 1903 General Post Office 5 Kr blue. Slightly off-centered. F 5000 (Utrop ca € 66 / $76) postfrisk 700
Köp Klicka för foto 44 Sweden Facit 65 or Scott 66 postfrisk, 1903 General Post Office 5 Kr blue. Slight gum crease in top margin. F 5000 (Utrop ca € 47 / $54) postfrisk 500
Klicka för foto 45 Sweden Facit 69vm used, 1910 Small National Coat of Arms 2 öre with inverted wmk crown. (Utrop ca € 280 / $330) stämplad 3000 3000
Köp Klicka för foto 46K Sweden Facit 79 or Scott 77 cover, 5 öre green. Nice cover sent from the Baltic Exhibition in Malmö 1914, with a fine bilingual meter stamp (Swedish and German). (Utrop ca € 28 / $33) på brev 300
Köp Klicka för foto 47K Sweden Facit 85 or Scott 83 cover, 20 öre blue. Nice cover sent from Stockholm 2.2.1920 to HAVANNA, Cuba. Arrival cachet on the reverse side of the cover. R3 according to Facit. (Utrop ca € 28 / $33) på brev 300
Köp Klicka för foto 48 Sweden Facit 101v3 or Scott 101 postfrisk, Surcharge 12 / 65 öre surcharge with three figures. Parts of three surcharges on the stamp. Wm Bz. F 1600 (Utrop ca € 94 / $110) postfrisk 1000
Klicka för foto 49 Sweden Facit 115-23 postfrisk/stämplad, 1916 Landstorm II . F123 postfrisk, others stämplad. (Utrop ca € 19 / $22) postfrisk/stämplad 200 200
Klicka för foto 50 Sweden Facit 124 postfrisk, 1916 Landstorm II 10+NITTIO / 1 kr blue/brown. Nice copy, however slightly off-centered. F 2000 (Utrop ca € 28 / $33) postfrisk 300 300
Köp Klicka för foto 51 Sweden Facit 124 used, 1916 Landstorm II 10+NITTIO / 1 kr blue/brown. Off-centered. F 3500 (Utrop ca € 47 / $54) stämplad 500
Köp Klicka för foto 52 Sweden Facit 126-35 postfrisk, 1916 Landstorm III SET (10). F 3000 (Utrop ca € 38 / $43) postfrisk 400
Köp Klicka för foto 53 Sweden Facit 138 postfrisk, 1920 Air Mail Surcharge 50 öre / 4 öre violet. Wm crown. F 3000 (Utrop ca € 66 / $76) postfrisk 700
Köp Klicka för foto 54 Sweden Facit 138 postfrisk, 1920 Air Mail Surcharge 50 öre / 4 öre violet. Wm crown. Slightly misplaced surcharge/overprint. F 3300 (Utrop ca € 47 / $54) postfrisk 500
Klicka för foto 55 Sweden Facit 153-155 postfrisk, Gustaf Vasa, complete set MNH. No wm. F 2500 (Utrop ca € 28 / $33) postfrisk 300 300
Köp Klicka för foto 56 Sweden Facit 162cx or Scott 148 postfrisk, 60 öre red-lilac type I with watermark lines. Very fine strip of three with seam-line. Superb perforation. F 7500 (Utrop ca € 140 / $160) postfrisk 1500
Klicka för foto 57 Sweden Facit 167b or Scott 152 postfrisk, 90 öre light blue on white paper. Superb centering and perforation. F 3500 (Utrop ca € 66 / $76) postfrisk 700 850
58P Sweden Facit 196-225 used, Both 1924 sets INCL both 30ö greenish blue, 10ö cx and cxz mounted on written-up leaves, in good quality. Nice appearance. F 21000 (Utrop ca € 240 / $270) stämplad 2500 3500
Klicka för foto 59 Sweden Facit 208-210 postfrisk, 1924 Congress 1-5kr. Nice high values. F 7900 (Utrop ca € 94 / $110) postfrisk 1000 1400
Köp Klicka för foto 60 Sweden Facit 211-23 used, SET of twelve stamps 10 öre–1 kr incl. 10 öre cx. Somewhat mixed quality. F 5030 (Utrop ca € 47 / $54) stämplad 500