Snabbval – Auktion för samlingar och partier 359:

7606 objekt hittade, visar sidan 27 av 381

Restförsäljning Auktion för samlingar och partier 359 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 525 Austria ostämplad 1860–1955. All different, e.g. Mi 18ND, 203, 419-23A, 424B, 433-41, 442-46, 477, 566, 649-57. Mostly good quality Mi € 522 (45) (Utrop ca € 38 / $45) ostämplad 400
Köp Klicka för foto 526 Austria postfrisk 1918–63. All different, e.g. Mi 226A, 544, 988, 997, 1006, 1012-16. Mostly good quality Mi € 471 (34) (Utrop ca € 38 / $45) postfrisk 400
Köp Klicka för foto 527 Austria Used 1850–1946. All different, e.g. Mi 2, 40 I, 62, 68, 83, 102, 208, 586, 772-75A. Mostly fine quality Mi € 502 (27) (Utrop ca € 38 / $45) stämplad 400
Köp Klicka för foto 528 Austria Used 1890–1955. All different, e.g. Mi 62, 68, 929-32, 937-40, 960-63. Mostly fine quality Mi € 519 (37) (Utrop ca € 38 / $45) stämplad 400
Köp Klicka för foto 529 Austria ostämplad 1922–54. All different, e.g. Mi 418-20, 422-24, 483, 503, 511, 695 II, 878-84, 909, 911, 926. Mostly fine quality Mi € 505 (32) (Utrop ca € 38 / $45) ostämplad 400
Köp Klicka för foto 530P Austria postfrisk/ostämplad/stämplad collection classics–1950s on stockbook leaves. Mostly good quality (230) (Utrop ca € 38 / $45) postfrisk/ostämplad/stämplad 400
Köp 531A Austria postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1867–modern in three stockbooks. Mostly good quality (1500) (Utrop ca € 38 / $45) postfrisk/ostämplad/stämplad 400
532K Austria postfrisk. Small lot better issues e.g. Mi632-37, 649-57, 911, 926, 1012-16. Alsoo 985 used. Mi 680 euro (Utrop ca € 29 / $34) postfrisk 300
533K Austria ostämplad/stämplad accumulation. small lot. Sold in favor of Läkare utan Gränser. (Utrop ca € 29 / $34) ostämplad/stämplad 300 300
534P Austria Mostly stämplad lot old–1930s on six visir leaves. and some Baltic States. (Utrop ca € 29 / $34) Mest stämplad 300 300
535P Austria Cover collection classics–1950s on visir leaves. Covers, cards and FDC´s, incl. one decorative Feldpost card, regsitered mail, air mail, censor etc. Also one document (paper loss) with revenues 2x1+5 Kr from 1876. (20) (Utrop ca € 29 / $34) på brev 300 350
536P Austria P.O. in Levant ostämplad/stämplad collection/accumulation on leaves. E.g. a few higher values , different perforations etc. . (200) (Utrop ca € 38 / $45) ostämplad/stämplad 400
537P Bahamas Mostly stämplad. Collection 1860-1980´s on leaves incl. few better early issues, some sets incl. Mi103-119 etc. (290) (Utrop ca € 38 / $45) Mest stämplad 400
538A Belgium postfrisk/ostämplad/stämplad collection/accumulation 1849–1970 in two albums. Incl many early stamps, and stamps from souvenir sheets. Mostly fine quality (Utrop ca € 67 / $79) postfrisk/ostämplad/stämplad 700 750
539A Belgium postfrisk/ostämplad/stämplad collection Classics–1993 in three stockbooks. E.g. much unused incl modern postfrisk, some s/s etc, also Railway stamps etc. Much material! Fine quality. (Utrop ca € 58 / $67) postfrisk/ostämplad/stämplad 600 600
540P Belgium postfrisk/ostämplad/stämplad collection/accumulation classics-1930s on visir leaves (350). Also Bavaria (270) on Schaubek leaves. Mostly good quality (Utrop ca € 48 / $56) postfrisk/ostämplad/stämplad 500 650
541P Bermuda Mostly stämplad. Collection 1865-1996 on leaves incl. better high values George VI etc. (250) (Utrop ca € 77 / $90) Mest stämplad 800
542P British Colonies (Commonwealth) ostämplad/stämplad collection mostly classics on leaves. Somewhat mixed quality (500) (Utrop ca € 77 / $90) ostämplad/stämplad 800 800
543A British Colonies (Commonwealth) postfrisk/stämplad. Accumulation in very thick stockbook, many different countries classic- 1980's. Majority used. (Utrop ca € 77 / $90) postfrisk/stämplad 800 1900
Köp 544A British Colonies (Commonwealth) postfrisk/ostämplad/stämplad. Selection 1930's-90's in album incl. many sets and some mini sheets. Mostly Malawi, Swaziland, Botswana, Dominica and Virgin Islands etc. (500) (Utrop ca € 58 / $67) postfrisk/ostämplad/stämplad 600