Snabbval – Internationell auktion 366:

10605 objekt hittade, visar sidan 25 av 531

Restförsäljning Internationell auktion 366 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Klicka för foto 483 Sweden F 54.Oscar II 10 öre in pair with cancellation HULL FE 94 SHIP LETTER. Hosking No 45, C rating = reasonable scarce. (Utrop ca € 47 / $53) 500 500
Köp Klicka för foto 484 Sweden F 54.Oscar II 10 öre in pair with unusal cancellation HULL 5 H AP 8 94. (Utrop ca € 28 / $32) 300
Köp Klicka för foto 485 Sweden F 145A. TALLINN 13.11.30. Very beautiful. (Utrop ca € 28 / $32) 300
Köp Klicka för foto 486 Sweden Finland F9, 40pen Sideways canc. LÅDBREF FRÅN FINLAND. Several blunt perfs. (Utrop ca € 37 / $42) 400
Köp Klicka för foto 487 Sweden F 12.Very clear part of "ÅNGB BREF FR DANMARK" (Ship letter from Denmark) on a Danish 3 sk. Short perf. Scarce. (Utrop ca € 56 / $63) 600
Köp Klicka för foto 488 Sweden F 21.Nice part of "ÅNGB BREF FR DANMARK" (Ship letter from Denmark) on a Danish 3 sk. Broken corner perf. Scarce cancel. (Utrop ca € 120 / $140) 1300
Köp Klicka för foto 489 Sweden F 21.Very nice "ÅNGB BREF FR DANMARK" (Ship letter from Denmark) on a pair Danish 3 sk. Short perfs. Scarce. (Utrop ca € 120 / $140) 1300
Klicka för foto 490K Sweden Facit Helsaker Enkelt postkort pKe74Aa postfrisk, "FRIMÄRKET 125 ÅR, 1855-1980", WITHOUT additional print. Approx. 1000 copies were mistakenly delivered to different Post Offices. 10 unused copies. (Utrop ca € 28 / $32) postfrisk 300 300
Klicka för foto 491K Sweden Crash-post, Cover from Great Britain to Gothenburg, Sweden, heavily burnt, and with rectangular cachet "Skadad vid eldsvåda ombord å ångaren "Newton" i Sunderland den 14 februari 1916". (Utrop ca € 28 / $32) på brev 300 400
492K Sweden Crash-post, Cover from England 1939, from chrashed english plane near Vordingborg, Denmark. (Utrop ca € 28 / $32) på brev 300 300
Klicka för foto 493K Sweden Crash-post, F Lü224 Cover carried by BOAC "Loedestar" (G-AGIH) in operation for the wartime traffic from Sweden over Skagerak to England. Cancelled BORÅS 24.8.44. The aircraft crashed on Kinnekulle mountain in central Sweden. With official Post Office label. (Utrop ca € 47 / $53) på brev 500 550
494K Sweden FDC, F 214, 215, 216 20 öre red, 25 öre orange and 30 öre blue on separate UPU cards with different views, cancelled on day of issue STOCKHOLM 16. VIII. 1924 STADSHUSET. Cover with 1924 Congress logotype included. (Utrop ca € 28 / $32) på brev 300 410
Köp Klicka för foto 495K Sweden FDC, F 337C 1942 Flying Swans 20 Kr blue, perf on four sides on airmail FDC cancelled STOCKHOLM 4.5.1942. (Utrop ca € 28 / $32) på brev 300
Köp Klicka för foto 496K Sweden FDC 1943, F 344-46 A company postcard sent on the day of issue of the set with the official FDC cancellation. (Utrop ca € 28 / $32) på brev 300
Köp Klicka för foto 497 Sweden Postal stationery Enkelt brevkort, F bKe24c 10 öre green "utan placering", cancelled GÖTEBORG 30-V-25 NYA POSTHUSETS INVIGNING. (Utrop ca € 28 / $32) på brev 300
Köp Klicka för foto 498K Sweden Air mail cover, F 78, 145, 175, 180 5 Kr watermark crown, carmine in strip of four etc. on Ahrenberg flight cover,"FIRST TRIAL-FLIGHT STOCKHOLM-NEW YORK 1929". Normal postage 45 öre + 20 kronor to finance the flight. Correct postage. All special cancellations and also New York arrival on back. Signed (facsimile) by the two pilots Albin Ahrenberg and Axel Flodén. Lüning 92 A 2. (Utrop ca € 47 / $53) på brev 500
Klicka för foto 499K Sweden Air mail cover, F 232, 234-35 Catapultpost. Air mail cover sent to Canada 1933 via Germany and D. Bremen Seapost, catapultplane to New York 6/7 June 1933. (Utrop ca € 47 / $53) på brev 500 500
Klicka för foto 500K Sweden Camp mail, Internment of German Soldier, Backamo. Air mail cover to Red Cross in Switzerland, cancelled Stockholm 12.7.45, and "Granskad av militärmyndighet" in red. The consignor, Karl Wolff was transferred to Soviet Union, nov 1945 - jan 1946. (Utrop ca € 47 / $53) på brev 500 550
501K Sweden Camp mail, Internment of Norwegian citizen. Postcard from Filipstad, to Norway, cancelled POSTANSTALTEN 1112 2.7.40, and "Granskad av militär myndighet". (Utrop ca € 37 / $42) på brev 400 400
Klicka för foto 502K Sweden P.O.W mail, Internment of Polish Soldier. Cover, cancelled Stockholm 1 15.2.44, and "Granskad av militärmyndighet" in blue. The consignor was Powel Infomieki, Fältpost 800, Stockholm 5. Deported to the USSR. (Utrop ca € 47 / $53) på brev 500 500