Snabbval – Auktion för samlingar och partier 359:

7606 objekt hittade, visar sidan 187 av 381

Restförsäljning Auktion för samlingar och partier 359 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 3927K Sweden Facit 141A, 144A, 175A cover, 5+10+15 öre on cover sent from STOCKHOLM 1 23.2.25 to USA. Forwarded from Michigan to Cleveland. Arrival pmk ANN ARBOR MICH. 13.MAR. (Utrop ca € 24 / $28) på brev 250
3928K Sweden Facit 141A, 152A cover, 5+20 öre on picture postcard (Norreport) sent from HALMSTAD 1 LBR 5.8.21 to Germany. (Utrop ca € 19 / $22) på brev 200
3929K Sweden Facit 141A, 179A cover, 5+20 öre on postcard sent from STOCKHOLM 31.12.21 to Latvia, with arrival pmk. (Utrop ca € 19 / $22) på brev 200
Köp Klicka för foto 3930K Sweden Facit 142, 162 cover, 5+60 öre på rekbrev med mottagningsbevis, sänt från KARLSKRONA 1 25.2.1924 till Jönköping. (Utrop ca € 19 / $22) på brev 200
Köp Klicka för foto 3931K Sweden Facit 142A or Scott 117 cover, 5 öre type II with EXCELLENT cancellation BRODDATORP 24.12.1923, on printed matter sent to Mollaryd. (Utrop ca € 19 / $22) på brev 200
Köp Klicka för foto 3932K Sweden Facit 142A or Scott 117 cover, 6x5 öre in strip of five on cover sent from HUSKVARNA LBR 21.1.1923 to Spain. Arrival pmk BARCELONA 25.ENE.23. (Utrop ca € 19 / $22) på brev 200
3933K Sweden Facit 142A or Scott 117 cover, 5 öre on very nice advertisment envelope for "Tomtens skurpulver". Sent from Gothenburg to Bollnäs. (Utrop ca € 14 / $17) på brev 150
3934K Sweden Facit 142A, 144A cover, 2×5+10 öre on picture postcard (Slottsgatan, Malmö) sent from HÖÖR 29.12.22 to Cuba. Arrival pmk SANTA CLARA. Scarce destination. (Utrop ca € 29 / $34) på brev 300
3935K Sweden Facit 142A, 144A cover, 2+2×10 öre on picture postcard (Slottsskogen) sent from GÖTEBORG 7 26.7.1922 to Chile. The postage 25 öre is very scarce to South America. (Utrop ca € 24 / $28) på brev 250
3936K Sweden Facit 142A, 144A cover, 2x5+10 öre on postcard sent from UPPSALA 1 29.11.22 to Estonia. Arrival pmk TALLINN EESTI. (Utrop ca € 19 / $22) på brev 200
3937K Sweden Facit 142A, 145A cover, 5+10 öre on postcard sent from OCKELBO 20.3.1926 to Argentina. (Utrop ca € 19 / $22) på brev 200
Köp Klicka för foto 3938K Sweden Facit 142A, 180 cover, 5+2x20 öre on money order with return receipt (A.R.) sent from KRISTINEHAMN 5.3.1924 to VÄSTERÅS 6.3.24. (Utrop ca € 10 / $11) på brev 100
Köp Klicka för foto 3939 Sweden Facit 142Acz or Scott 117 used, 5 öre brown-red, type II wmk inverted lines + KPV. Good centering. KPV in lower margin. F 3750 (Utrop ca € 58 / $67) stämplad 600
Köp Klicka för foto 3940 Sweden Facit 142E or Scott 117 used, 5 öre brown-red type II, perf 13 without wm. Good centering. F 1200 (Utrop ca € 29 / $34) stämplad 300
Köp Klicka för foto 3941 Sweden Facit 142E or Scott 117 used, 5 öre brunröd typ II, tandn. 13 med vm. Medelgod centrering. F 1200 (Utrop ca € 29 / $34) stämplad 300
3942K Sweden Facit 142E or Scott 117 cover, 2x5 öre type II, perf. 13, as combination, on two postcards sent in 1924. (2). (Utrop ca € 14 / $17) på brev 150
Köp Klicka för foto 3943K Sweden Facit 142E, 192 cover, 5+50 öre with perfins "Th" on registered cover with return receipt, sent from STOCKHOLM 16 20.8.25 to DJURSHOLMS ÖSBY 21.8.25. Scarce. (Utrop ca € 48 / $56) på brev 500
Köp Klicka för foto 3944 Sweden Facit 142Ea or Scott 117 used, 5 öre brownish orange-red, type II, perf 13, no wmk. Fair centering. F 1200 (Utrop ca € 29 / $34) stämplad 300
Köp Klicka för foto 3945 Sweden Facit 142Ea or Scott 117 used, 5 öre brownish orange-red, type II, perf 13, no wmk in pair. Cancellation STOCKHOLM 1 TUR 7.9.1923. F 2400 (Utrop ca € 19 / $22) stämplad 200
Köp Klicka för foto 3946 Sweden Facit 142Ecc or Scott 117 used, 5 öre brunröd, typ II, tandn. 13 med omvända vm linjer. Medelgod centrering. F 1500 (Utrop ca € 38 / $45) stämplad 400