Snabbval – Internationell auktion 362:

8295 objekt hittade, visar sidan 169 av 415

Restförsäljning Internationell auktion 362 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 3374K Sweden Facit Official Tj23 cover, 50 öre on insured cover sent from HALMSTAD 7.8.1907 to Lund. Small imperfections. (Utrop ca € 19 / $22) på brev 200
Köp Klicka för foto 3375 Sweden Facit Official Tj23b used, 50 öre ljusgrå, tandn. 13. Prakt-/LYX TJELLMO 24.3.1897. (Utrop ca € 29 / $33) stämplad 300
Köp Klicka för foto 3376 Sweden Facit Official Tj24B postfrisk, 1 krona blå/brun, tandn. 13, typ II. 30 stycken. F 4.500 (Utrop ca € 24 / $27) postfrisk 250
Köp Klicka för foto 3377K Sweden Facit Official Tj24B used, Block of 15 cancelled STOCKHOLM 21.8.99. EXCELLENT. (Utrop ca € 38 / $44) stämplad 400
3378K Sweden Facit Official Tj24B, 14, 19, 23 cover, 5+20+50 öre + 6x1 kr on insured cover sent from STOCKHOLM 2.5.01, via STRENGNÄS 3.5.1901, to Åkers Styrkebruk. (Utrop ca € 57 / $66) på brev 600
Köp Klicka för foto 3379K Sweden Facit Official Tj24B, 41, 44, 51, 54 cover, 2+5+25+50 öre + 2x 1 kr, decorative five coloured combination, on locak insured cover sent within STOCKHOLM 3.2.19. Scarce. (Utrop ca € 67 / $77) på brev 700
Köp Klicka för foto 3380K Sweden Facit Official Tj24B, 44, 50 cover, 5+2x20 öre + 3x1 kr on address card for parcel sent from STOCKHOLM 14.5.13 to NORRKÖPING 14.5.13. Some worn perfs due to the placement of stamps. (Utrop ca € 57 / $66) på brev 600
Köp Klicka för foto 3381K Sweden Facit Official Tj24B, 50 cover, 20 öre + 1 kr on address card for insured parcel sent from MARKARYD 29.5.1918 to KILLEBERG 29.5.1918. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300
Köp Klicka för foto 3382K Sweden Facit Official Tj24B, 50 cover, 20 öre + 1 kr on address card for insured parcel sent from ÖSTERSUND 28.1.1918 to SOLLEFTEÅ 29.1.1918. (Utrop ca € 14 / $16) på brev 150
Köp Klicka för foto 3383 Sweden Facit Official Tj25 used, 10/12 öre blue, five copies incl. varities such as broken / swaged frames. One copy with short perf. (5). (Utrop ca € 29 / $33) stämplad 300
Köp Klicka för foto 3384 Sweden Facit Official Tj25 used, 10/12 öre blå. 5- strip. (Utrop ca € 29 / $33) stämplad 300
Köp Klicka för foto 3385 Sweden Facit Official Tj25 used, 10/12 öre blue. EXCELLENT cancellation SKELLEFTEÅ 10.3.1890. (Utrop ca € 24 / $27) stämplad 250
Köp Klicka för foto 3386K Sweden Facit Official Tj25 cover, 10/12 öre on cover sent from UPSALA 19.4.1911 to Norrtälje. Scarce stamp on cover. F 5000 (Utrop ca € 140 / $160) på brev 1500
Köp Klicka för foto 3387 Sweden Facit Official Tj25b used, 10/12 öre in fresh block of four cancelled ÖSTERSUND 3.5.1890. (Utrop ca € 48 / $55) stämplad 500
Köp Klicka för foto 3388 Sweden Facit Official Tj25b used, 10/12 öre with EXCELLENT cancellation STHLM 1.TJ.BR. 1.3.1907. A few somewhat short perfs. (Utrop ca € 24 / $27) stämplad 250
Köp Klicka för foto 3389 Sweden Facit Official Tj25v used, 10/12 öre blue heavily off-centered with parts of two stamps. Cancelled MALMÖ-PAKET 5.3.1900. (Utrop ca € 29 / $33) stämplad 300
Köp Klicka för foto 3390 Sweden Facit Official Tj25v4 used, 10/12 öre blue, two dots instead of I in FRIMÄRKE variety (pos 29). F 350 (Utrop ca € 14 / $16) stämplad 150
Köp Klicka för foto 3391 Sweden Facit Official Tj25v4, 26v3 used, 10/12 öre blue and 10/24 öre blue on yellow, both with the variety two dots instead of I in FRIMÄRKE (pos 29). 10/12 öre with EXCELLENT cancellation VERNAMO 13.10.1889. (2). F 850 (Utrop ca € 38 / $44) stämplad 400
Köp Klicka för foto 3392 Sweden Facit Official Tj25v5 used, 10/12 öre with variety "ÖKE instead for ÖRE" (position 49). EXCELLENT cancellation STOCKHOLM 5.TUR 26.6.1890. (Utrop ca € 48 / $55) stämplad 500
Köp Klicka för foto 3393 Sweden Facit Official Tj25-26 postfrisk, SET (2). Twelve sets. F 7.200 (Utrop ca € 57 / $66) postfrisk 600