Snabbval – Internationell auktion 362:

8295 objekt hittade, visar sidan 13 av 415

Restförsäljning Internationell auktion 362 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp Klicka för foto 241P Sweden Facit 196-209 used, 5 öre-2 kr, including 10 öre cx, cxz and 30 öre greenish blue. F 7.940 (Utrop ca € 77 / $89) stämplad 800
242P Sweden Facit 196-225 used, 1924. WPC and UPU, complete sets, some with excellent cancellations, e.g. 2 kr Congress, and 1 - 2 kr UPU. 5kr UPU with crease and 80ö with faults. (Utrop ca € 240 / $280) stämplad 2500
243P Sweden Facit 196-225 used, 1924 Congress and UPU. Both sets (15 stamps each) in somewhat unattractive quality. F 14600 (Utrop ca € 48 / $56) stämplad 500 500
Köp Klicka för foto 244K Sweden Facit 198 or Scott 199 cover, 2x15 öre on after-assessment card (form No 105) regarding insufficiently prepaid mail. Cancelled PLK 154 14.10.24, and KÖPING 14.10.24. Scarce usage for this issue. (Utrop ca € 38 / $44) på brev 400
245K Sweden Facit 199 or Scott 200 cover, 20 öre red. on one postcard and a pair on cover to Norway, both from 1924. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300 300
Klicka för foto 246 Sweden Facit 208-10 or Scott 209-11 used, 1 - 5 Kr (3). 1 kr with short perf, and 5 kr with small thin spot. F 6950 (Utrop ca € 48 / $56) stämplad 500 650
Köp Klicka för foto 247P Sweden Facit 211-24 used, 5 öre-2 kr, including 10 öre cx, cxz and 30 öre greenish blue. F 6.900 (Utrop ca € 67 / $78) stämplad 700
Köp Klicka för foto 248 Sweden Facit 211-24 used, SET (14) except 5 kr. (Utrop ca € 48 / $56) stämplad 500
Köp Klicka för foto 249 Sweden Facit 211-25 or Scott 213-27 used, SET (15) incl 212cx + 216 b. F 7100 (Utrop ca € 130 / $160) stämplad 1400
Köp Klicka för foto 250 Sweden Facit 211-25 or Scott 213-27 used, SET (16) incl 212cx. F 6600 (Utrop ca € 96 / $110) stämplad 1000
Köp Klicka för foto 251 Sweden Facit 211-25 or Scott 213-27 used, SET (17) inkl 212cx och 216b. 45 öre with one missing perf. Fine crown values. F 7100 (Utrop ca € 96 / $110) stämplad 1000
Köp Klicka för foto 252 Sweden Facit 211-25 or Scott 213-27 used, SET (15). F 6000 (Utrop ca € 96 / $110) stämplad 1000
Köp Klicka för foto 253 Sweden Facit 211-25 or Scott 213-27 used, SET (16) incl 212cx. F 6600 (Utrop ca € 96 / $110) stämplad 1000
Köp Klicka för foto 254P Sweden Facit 211-25 or Scott 213-27 used, SET (15) including 10 öre cx, cxz and 30 öre greenish blue. F 8.400 (Utrop ca € 96 / $110) stämplad 1000
255 Sweden Facit 212cx or Scott 228 used, 10 öre green, watermark lines. 18 copies. F 10.800 (Utrop ca € 29 / $33) stämplad 300 300
Klicka för foto 256K Sweden Facit 219 or Scott 221 cover, 45 öre brown. on nice expres cover, canc. Gävle 7.6.27. F 800 (Utrop ca € 38 / $44) på brev 400 490
Klicka för foto 257 Sweden Facit 224 or Scott 226 postfrisk, 2 Kr red. Very fresh block of four. F 11600 (Utrop ca € 210 / $240) postfrisk 2200 2900
Köp Klicka för foto 258 Sweden Facit 225 or Scott 227 postfrisk, 5 Kr blue. F 5000 (Utrop ca € 67 / $78) postfrisk 700
Klicka för foto 259 Sweden Facit 233a postfrisk, 1931 The Royal Palace 5 Kr green, toned paper. Block of four. Superb quality. F 10000 (Utrop ca € 67 / $78) postfrisk 700 1100
Klicka för foto 260 Sweden Facit 233A postfrisk, 1931 The Royal Palace 5 Kr green, toned paper. An excellent copy. F 2500 (Utrop ca € 48 / $56) postfrisk 500 500