Snabbval – Internationell auktion 365:

8954 objekt hittade, visar sidan 13 av 448

Restförsäljning Internationell auktion 365 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Klicka för foto 241 Sweden Facit 105-14 used, 1916 Landstorm I SET (10). 7 sets. F 4900 (Utrop ca € 39 / $44) stämplad 400 400
242 Överflyttad till kommande auktion
243 Överflyttad till kommande auktion
244 Överflyttad till kommande auktion
Klicka för foto 245K Sweden Facit 115-25 used, 1916 Landstorm II SET (11). 5 kr with short perf. (Utrop ca € 29 / $33) stämplad 300 600
Klicka för foto 246 Sweden Facit 125 postfrisk, 1916 Landstorm II 10+4,90 / 5 kr blue in block of four. F 7200 (Utrop ca € 48 / $55) postfrisk 500 800
Klicka för foto 247 Sweden Facit 125vm ostämplad, 1916 Landstorm II 10+4,90 / 5 Kr inverted wmk crown, blue. Good centering. F 2000 (Utrop ca € 39 / $44) ostämplad 400 450
248K Sweden Facit 126v3 ostämplad, 1916 Landstorm III 7+3 / 5+FEM / 2 öre orange “12+8” instead of “7+3”. 1916 Landstorm III 7+3 / 5+FEM / 2 öre orange, “12+8” instead of “7+3”, and also with variety mis-placed surcharge. Unused copy with gaurantee mark H. W., and opinion by Lorentzon (2018). Scarce combination of varities. F 1000 (Utrop ca € 170 / $200) ostämplad 1800 1800
Köp Klicka för foto 249 Sweden Facit 126-35 ostämplad, 1916 Landstorm III SET (10). 11 sets. F 2.640 (Utrop ca € 39 / $44) ostämplad 400
Klicka för foto 250 Sweden Facit 136-38v1 ostämplad, 1920 Air Mail. Complete set (3) with inverted surcharge. F 10500 (Utrop ca € 190 / $220) ostämplad 2000 2000
Klicka för foto 251 Sweden Facit 137 used, 1920 Air Mail Surcharge 20 öre / 2 öre yellow-orange. EXCELLENT cancellation STOCKHOLM 8 11.9.21. (Utrop ca € 29 / $33) stämplad 300 300
Klicka för foto 252 Sweden Facit 139 or Scott 115 used, 1920 Small National Coat-of-Arms 3 öre brown-red. EXCELLENT cancellation KUNGSBACKA 14.2.1922. (Utrop ca € 29 / $33) stämplad 300 310
Klicka för foto 253 Sweden Facit 144Ecxz or Scott 118 used, 10 öre green, type I, perf 13 with watermark lines + KPV. Good centering. F 2500 (Utrop ca € 39 / $44) stämplad 400 400
Klicka för foto 254 Sweden Facit 146A or Scott 119 used, 10 öre violet, type II. EXCELLENT cancellation HJORTSBERGA 18.2.39. (Utrop ca € 29 / $33) stämplad 300 300
Klicka för foto 255 Sweden Facit 148C or Scott 121 postfrisk, 30 öre brown, perf on four sides. Very fine, perfect centering. (Utrop ca € 29 / $33) postfrisk 300 650
Klicka för foto 256 Sweden Facit 151Ae or Scott 141 used, 1920 Gustaf V full face 20 öre ultramarinish blue, clear not toned print perf on two sides, yellowish paper. F 1800 (Utrop ca € 29 / $33) stämplad 300 300
257 Utgår
Klicka för foto 258 Sweden Facit 151Cb, bz postfrisk, 1920 Gustaf V full face 20 öre blue, perf on four sides with watermark KPV in block of four. Two stamps with wm. Superb. F 5000 (Utrop ca € 29 / $33) postfrisk 300 725
259 Utgår
Köp 260 Sweden Facit 153-55 or Scott 143, 195-96 postfrisk, 1921 Gustaf Vasa SET (3). F 2650 (Utrop ca € 39 / $44) postfrisk 400