Snabbval – Internationell auktion 365:

8954 objekt hittade, visar sidan 12 av 448

Restförsäljning Internationell auktion 365 + Anbudsauktion

Köp Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Klicka för foto 221 Sweden Facit 60a or Scott 65 used, 1900 Oscar II 1 Kr carmine-rose/grey. EXCELLENT cancellation ELFSERED 6.4.1902. (Utrop ca € 29 / $33) stämplad 300 430
Klicka för foto 222 Sweden Facit 67 or Scott 84 used, 1911 Oscar II, copperplate without wmk 25 öre orange. EXCELLENT cancellation VÄNNÄS 30.10.1911. (Utrop ca € 48 / $55) stämplad 500 750
223 Överflyttad till kommande auktion
Köp Klicka för foto 224 Sweden Facit 65 or Scott 66 ostämplad, 1903 General Post Office 5 Kr blue. Perfect centering. F 1900 (Utrop ca € 39 / $44) ostämplad 400
Köp Klicka för foto 225K Sweden Facit 71, 72, 84 cover, 1+2x2+2x15 öre on censored registered cover sent from LINKÖPING 15.1.1917 to Italy. Cancellations BOLOGNA POSTA ESTERA CENSURA MILITARE, BOLOGNA POSTA ESTERA VERIFICATO PER CENSURA (25). Label "BOLOGNA - POSTA ESTERA Corrispondenza aperta e tattenuta dalla Censura Militare...". (Utrop ca € 48 / $55) på brev 500
Köp Klicka för foto 226P Sweden Facit 79 or Scott 77 cover, 2x5 öre on list and corresponding receipt for a insured letter, cancelled BJURSÅS 20.2.19. Small paper loss. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300
Klicka för foto 227K Sweden Facit 81 cover, 1½ x8 öre violet as correct postage on cover sent from LINKÖPING LBR 22.3.19 to Gävle. Part of arrival pmk at back.. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300 700
Klicka för foto 228K Sweden Facit 81, 85 cover, Recouvrement (=Collection of Debt) on postal form 10. 28 öre paid (=correct rate) for collection of 33 kr 42 öre = 37 mark 21 pf, from Sweden to Germany. Cancels GÖTEBORG 26.5.13 and CRONENBERG 28.5.13. Very hard to find postal service. Few recorded items from this period. Exhibition item!. (Utrop ca € 140 / $170) på brev 1500 1500
229K Sweden Facit 82, 89 cover, 10 öre on postcard sent from HILÅS 5.1.21 to Madeira. Arrival pmk FUNCHAL 15.JAN.21. Scarce destination, R3 according to Ferdén and 2x35 öre on registered cover sent from ÖREBRO 1.10.1921 to Transvaal, South Africa. Scarce. (Utrop ca € 29 / $33) på brev 300
Klicka för foto 230 Sweden Facit 86 used, 25 öre orange. EXCELLENT cancellation REGNSJÖ 1.10.1914. (Utrop ca € 29 / $33) stämplad 300 300
231 Överflyttad till kommande auktion
Köp Klicka för foto 232 Sweden Facit 91 or Scott 89 postfrisk, 50 öre grey. Fair centering. F 1500 (Utrop ca € 39 / $44) postfrisk 400
Klicka för foto 233 Sweden Facit 92, 94 or Scott 90, 92 ostämplad, 55 and 80 öre. Very fine copies incl. superb centered 80 öre. Signed Strandell. (Utrop ca € 680 / $770) ostämplad 7000 11500
234 Sweden Sweden 92, 94 postfrisk/ostämplad, 55 öre ostämplad and 80 öre postfrisk (hinged in margin). Both sign. Sjöman. Very nice ex. (Utrop ca € 970 / $1100) postfrisk/ostämplad 10000 11000
Klicka för foto 235 Sweden Facit 93 used, 65 öre yellow-green. EXCELLENT cancellation SUNDSVALL 21.3.1919. (Utrop ca € 29 / $33) stämplad 300 300
236P Sweden Facit 95, 136 cover, 90 öre green. Local insured cover, canc. STOCKHOLM 5 5.7.1920, 1916 Landstorm III 12+8 / 10+TIO / 30 öre brown. 3 öre + 12+8 / 10+TIO / 30 öre on cover sent from STOCKHOLM 3.12.19 to Söderhamn. (Utrop ca € 39 / $44) på brev 400
Köp Klicka för foto 237 Sweden Facit 99 or Scott 99 used, Surcharge 7 / 10 öre red. EXCELLENT cancellation GÖTEBORG 9.7.18. (Utrop ca € 14 / $17) stämplad 150
Klicka för foto 238 Sweden Facit 99v1 or Scott 99 postfrisk, Surcharge 7 / 10 öre misplaced surcharge. Strip of three, all misplaced. Very fine. (Utrop ca € 29 / $33) postfrisk 300 300
Klicka för foto 239 Sweden Facit 102 or Scott 102 used, Surcharge 27 / 55 öre light blue. EXCELLENT cancellation LIMHAMN 12.12.18. (Utrop ca € 29 / $33) stämplad 300 460
Köp Klicka för foto 240 Sweden Facit 105-14 ostämplad, 1916 Landstorm I SET (10). 5 sets. F 1.750 (Utrop ca € 39 / $44) ostämplad 400