Senaste uppdateringen gjordes 12 december kl. 15:15.

3045 objekt hittade, visar sidan 96 av 153

Internationell auktion 364

Bjud Foto Lot Beskrivning Status Utrop

Köp 1902EB ALL WORLD LATIN AMERICA Mostly stämplad accumulation 1920s–1970s. Duplicates sorted in glassines and in stock books. (1000s) (Utrop ca € 49 / $55) Mest stämplad 500
Köp 1903A ALL WORLD LATIN AMERICA postfrisk/ostämplad/stämplad collection/accumulation in stockbook. E.g. Chile. Mostly fine quality (800) (Utrop ca € 39 / $44) postfrisk/ostämplad/stämplad 400
Köp 1904A ALL WORLD OCEANIA postfrisk/ostämplad/stämplad accumulation Classics-about 1960 in visir album. E.g. Christmas Island first Elisabeth set to $1, Cocos Islands, some Fidji, Nauru, etc, main value on Australian states incl reasonable duplication and some better. Fine quality (1000-1200) (Utrop ca € 190 / $220) postfrisk/ostämplad/stämplad 2000 2000
1905P ALL WORLD OCEANIA Mostly postfrisk collection 1940s–1970s. New Zealand, a few Australia, plus other smaller entites. Good quality (186) (Utrop ca € 49 / $55) Mest postfrisk 500
Köp 1906P ALL WORLD SOUTH AMERICA Mostly stämplad Appr 1860–1930 on leaves. Different countries including Latin America. Some a bit better stamps. Mostly good quality (300) (Utrop ca € 49 / $55) Mest stämplad 500
Köp Klicka för foto 1907 Slania Great Britain Michel ostämplad utan gummi, Queen Elizabeth II (1985). Steel engraving in greyish-green, signed "Slania". Imperforated. (Utrop ca € 87 / $99) ostämplad utan gummi 900 2100
Köp Klicka för foto 1908 Slania Great Britain Michel ostämplad utan gummi, "WINSTON CHURCHILL". Steel engraving in greenish-grey. Perforated. Interesting double perforation on left side! (Utrop ca € 68 / $77) ostämplad utan gummi 700 700
1909P Slania HV Michel Banknotes, all signed "Slania": Lithuania (two), Portugal, Argentina, Canada and Israel. Six notes in total. The entire lot is presented at www.philea.se. (Utrop ca € 97 / $110) 1000 1000
Köp Klicka för foto 1910 Slania Poland Michel ostämplad utan gummi, "JOZEFA SLANIA", Czeslaw Slania´s mother. Steel engraving in greyish blue for her 66th birthday 1963. Perforated. (Utrop ca € 49 / $55) ostämplad utan gummi 500 500
Köp Klicka för foto 1911 Slania Polen Michel ostämplad utan gummi, "GEN W. ANDERS XXV MONTE CASSINO 15.VIII.1969". Steel engraving in brown. Signed "Slania". (Utrop ca € 68 / $77) ostämplad utan gummi 700
Köp Klicka för foto 1912 Slania Polen Michel ostämplad utan gummi, Piotr Naszarkowski, one of Slania´s pupils: Private seal in commemoration of Slania, 1921-2005. Steel engraving in brownish-lilac, signed. Perforated. (Utrop ca € 68 / $77) ostämplad utan gummi 700 880
Köp Klicka för foto 1913 Slania Saudi Arabia Michel ostämplad utan gummi, King Khaled (1977). Steel engraving in grey. Perforated. (Utrop ca € 68 / $77) ostämplad utan gummi 700 1000
Köp Klicka för foto 1914 Slania Sweden Michel ostämplad utan gummi, "CZ. SLANIA 60" (1981). Steel engraving in ultramarine. Perforated. (Utrop ca € 49 / $55) ostämplad utan gummi 500 500
Köp Klicka för foto 1915 Slania Sweden Michel ostämplad utan gummi, "PROF PER-OLOF ÅSTRAND" (1988). Slania/Sjööblom. Steel engraving in yellowish-brown. Perforated. (Utrop ca € 49 / $55) ostämplad utan gummi 500 900
1916P Slania Sweden Michel ostämplad utan gummi, "KRONPRINSESSAN VICTORIA" (1995). Steel engraving in greyish-brown, plate 11,4×14,3 cm, "1001/1200", signed "Slania". In an attractive red folder. (Utrop ca € 39 / $44) ostämplad utan gummi 400 410
1917P Slania Sweden Michel Booklet H353, 361, 371 etc postfrisk, Stockholmia 86. Three different booklets, H 371 with entrance ticket + Uppsala Cathedral, two proof booklets, one of them in multicolour. All signed "Slania". (Utrop ca € 29 / $33) postfrisk 300
Köp Klicka för foto 1918 Slania USA Michel ostämplad utan gummi, "DORIS DAY" (1959). Steel engraving in indigo. Perforated. (Utrop ca € 49 / $55) ostämplad utan gummi 500 1300
1919CA Thematics Sledge Dogs. Cover collection 1945-2005 in seven albums. large number of covers/postcards with special canc. etc. and some stamps. Excellent quality Approx. 20 kg. (Utrop ca € 190 / $220) på brev 2000 2600
Köp Klicka för foto 1920SA Thematics Slania. Michel "Lennart Bernadotte präsentiert das Lebenswerk von Czeslaw Slania", in four languages. With handwritten dedication from Czeslaw Slania, dated Stockholm 16.8.02. (Utrop ca € 19 / $22) 200
1921P Thematics Air mail. ostämplad. Collection of 1917 to 1960s airmails written-up on album pages, majority in mint sets, inc. Bolivia, Cuba, French Colonies, Lebanon, Syria, Italy and San Marino, Venezuela, etc. (Utrop ca € 49 / $55) ostämplad 500