Senaste uppdateringen gjordes 10 december kl. 19:13.

3045 objekt hittade, visar sidan 83 av 153

Internationell auktion 364

Bjud Foto Lot Beskrivning Status Utrop

1642 Great Britain Postcard, T.S.S. TITANIC on multicolured Tuck's postcard sent within Russia, pmk 23.4.1913. Stamp unfortunately removed. (Utrop ca € 10 / $11) på brev 100 100
Lägg bud 1643A Great Britain Jersey postfrisk collection/accumulation 1969–2000 on leaves. Mainly early issues. Good value. (Utrop ca € 10 / $11) postfrisk 100 100
(9 foton)
1644K Greece Postal stationery lot 1880s–1910s. 17 postcards, all sent abroad, incl. four to USA. Also one reply card with unused reply part (somewhat split). Nice lot. Mostly good quality (17) (Utrop ca € 10 / $11) på brev 100 170
Lägg bud 1645A Guinea Mostly stämplad. Collection/accumulation 1950s–2001 in two binders, incl. also Guinea Bissau. (1200) (Utrop ca € 10 / $11) Mest stämplad 100
Lägg bud 1646 Hong Kong , With steam ship cancellation Swatow 1930s. (Utrop ca € 10 / $11) på brev 100
Lägg bud 1647 Hong Kong , With steam ship cancellation Canton 1934. (Utrop ca € 10 / $11) på brev 100
Lägg bud Klicka för foto 1648 Hungary Michel 509-10 used, 1933 Air Mail 2 and 5 P. Fine cancellations. EUR 190 (Utrop ca € 10 / $11) stämplad 100 100
1649K Hungary postfrisk lot 1938–39. Block 3-6 in MNH condition. Mi 220 €. Excellent quality (Utrop ca € 10 / $11) postfrisk 100 120
1650K Hungary postfrisk/stämplad lot 1938–1958. Block 4, 5, 24 (one MNH one cancelled), 28A. Excellent quality Mi 260€ (Utrop ca € 10 / $11) postfrisk/stämplad 100 100
1651K India Used Classic. Bikaner state, 15 revenue letters. 6 Annas. Mostly good quality (15) (Utrop ca € 10 / $11) stämplad 100 101
1652P India (GB) ostämplad/stämplad. Collection Indian states 1880's-1930's, majority British stamps with surcharges, On leaves. (300) (Utrop ca € 10 / $11) ostämplad/stämplad 100 200
Lägg bud 1653A Israel postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1960– in stockbook. A lot of the stamps with tabs. Good quality (>500) (Utrop ca € 10 / $11) postfrisk/ostämplad/stämplad 100 100
Lägg bud Klicka för foto 1654 Italy Michel 97-98 used, 1910 Garibaldi SET (2). EUR 280 (Utrop ca € 10 / $11) stämplad 100 140
Lägg bud 1655K Japan Occupation of Malaya - Penang Covers. Two FDC covers. (Utrop ca € 10 / $11) på brev 100
Lägg bud Klicka för foto 1656K Latvia Michel 100-02 cover, 1923 For the invalids SET (3) in pairs on air mail cover to Luzern, Switzerland, cancelled RIGA 4 25.VI.28. Yellow label on front and red cancel "DERLUFT-RIGA" on back. (Utrop ca € 10 / $11) på brev 100 100
Lägg bud 1657A Liechtenstein postfrisk/ostämplad/stämplad 1917–95 in stockbook. Mostly good quality (300) (Utrop ca € 10 / $11) postfrisk/ostämplad/stämplad 100 180
Lägg bud 1658A Liechtenstein Used 1971-88. Different FDCs. Mostly fine quality (Appr 100) (Utrop ca € 10 / $11) stämplad 100
Lägg bud 1659A Mongolia postfrisk/ostämplad/stämplad collection 1958-77 in album. Many complete sets mostly x, but also several xx s/s. (ca 120) (Utrop ca € 10 / $11) postfrisk/ostämplad/stämplad 100
Lägg bud Klicka för foto 1660 Russia Michel Seal brevstycke, 1914, Petrograd charity label ''For Soldiers and Their Families'', 10 K, perforated on piece. (Utrop ca € 10 / $11) brevstycke 100
Lägg bud 1661A Russia Soviet Union Mostly postfrisk 1963–91. Only souvenir sheets. Mostly good quality (50) (Utrop ca € 10 / $11) Mest postfrisk 100 100